Nowa kwota bazowa dla pracujących emerytów

autor: Bożena Wiktorowska14.02.2011, 03:00; Aktualizacja: 14.02.2011, 16:31

Spośród emerytów wciąż łączących pracę i emeryturę na prezydenckim projekcie ustawy zyskają tylko ci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny. W zamian za rezygnację ze świadczenia nabędą prawo do jego przeliczenia z nową kwotą bazową.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (43)

  • Emeryt(2011-02-14 06:22) Zgłoś naruszenie 00

    Ile wynosi nowa kwota bazowa?

    Odpowiedz
  • H(2011-02-14 07:07) Zgłoś naruszenie 00

    To jest nie pierwszy artukuł z serii "trzeba "wypełnić stronę.
    Jak pisać aby nic nienapisać.

    Odpowiedz
  • do H(2011-02-14 07:53) Zgłoś naruszenie 00

    To jeszcze można odpuścić, ale kiedy kierują czytelnika na E-stronę za dodatkową opłatą a tam zamiast oczekiwanej konkretnej informacji czytasz b ogólnie znane bleble to już jest poruta.

    Odpowiedz
  • Realista(2011-02-14 07:56) Zgłoś naruszenie 00

    Jaka kwota bazowa.Emeryci biorą kasę z ręki do ręki,czyli na czarno i o czym wwy tu piszecie.

    Odpowiedz
  • do Emeryt(2011-02-14 08:07) Zgłoś naruszenie 00

    GUS podał wczoraj, że kwota bazowa, która będzie obowiązywać od marca tego roku do lutego 2012 roku wyniesie 2822,66 zł.

    Odpowiedz
  • świadczeniobiorca(2011-02-14 08:27) Zgłoś naruszenie 00

    Ale się Prezydent wysilił.
    Przepracować 30 mcy po zawieszeniu, a jeśli ktoś nie będzie miał takiej szansy, to ma z głowy - wraca do starego świadczenia.
    I w taki oto sposób emeryci zostaną " wyrolowani ", bo jedynie nielicznym uda się przepracować ten wymagany okres. To się nazywa naprawieniem krzywdy. Śmieszne.

    Odpowiedz
  • do Realisty(2011-02-14 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    No pewnie - wynajmując 2 mieszkania po 1200zł za miech + ema 2000 zł czyli dochód = 4400zł. Pracujący z tym samym dochodem (zarobki + dodatkowe składniki za wykonywanie pracy) ma w plecy 420zł bo zus,ik pilnuje limitów. (70-130%) od dochodu ale emę nalicza od zarobków.

    Odpowiedz
  • agata(2011-02-14 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    Prezydent oszukał emerytów. W grudniu mówił, że poprawi ustawę i ten zapis zmieni!!!
    Na tym straci tylko i wyłącznie Skarb Państwa:
    - nowych miejsc nie będzie gdy emeryt odejdzie (pracodawcy tylko czekają aby zaoszczędzić na etatach)
    - nie będzie składek emerytalno-rentowych
    - nie będzie składek zdrowotnych
    - nie będzie podatku
    Zacznie sie zatrudnianie na czaro emerytów!!!

    GRATULUJĘ TEGO POMYSŁU RZĄDOWI I PREZYDENTOWI!!!

    Odpowiedz
  • XXYYZZ(2011-02-14 09:07) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli dotyczy to tych, których "bieg życia" zbliża się ku końcowi!
    I pan PREZYDENT - ŁASKAWCA sprawę oddaje do załatwienia przez Matkę Naturę!
    Bo w życiu kobiet 60+ i mężczyzn 65+ na przestrzeni 30 miesięcy może wiele się zdarzyć i nie przetrwją w pracy co najmniej 30miesięcy - bo restrukturyzacja miejsca pracy, bo sypnie się zdrowie, bo emeryta "wygryzą", bo naaaareszcie umrze!
    DEYZJA pana prezydenta [ z dużej litery wymieniam tych, którzy postępują słownie i uczciwie ] JEST PRZEMYśLANIE OKRUTNA!
    A uczciwiej byłoby w tej sytuacji - i logiczniej - wyjście "z twarzą" w sposób prosty:
    1. Emeryci, którzy zrezygnują z pracy mają przeliczaną emeryturę z nowymi wskaźnikami;
    2. Emeryci, którzy chcą kontynuować zatrudnienie i zawieszą emeryturę - będą mieli liczone te 30 miesięcy od dnia jej pobierania i kontynuowania zatrudnienai.
    Tak, naiwnie, rozumiem sprawiedliwość społeczną i wyjjście z cząstką honoru przez pana prezydenta [ Duże Litery, przy panu prezydencie, zawiesiły się w mojej klawiaturze ].
    Przypominam, że do tej sytuacji nie przyczynili się Emeryci, bo wyszli przed Sejm i ZUS i spalili kilka opon oraz wyrwali kilka kostek z warszawskiego bruku!
    To obecnie nam panujący rząd wymyślił "granie Emerytami"! A po co?!
    Po to, aby skłócić pokolenia, wskazać winnych za brak miejsc pracy i wskaźniki bezrobocia, odwrócić uwagę od zaniechania wprowadzenia zmian systemowych!
    JEST TO NIELUDZKIE i NIETEYCZNE!
    Ale ja jeszcze wierzę - może naiwnie - w moc kartki wyborczej...

    Odpowiedz
  • zenon(2011-02-14 09:08) Zgłoś naruszenie 00

    Prezydent i PO zapłaci za to przy urnach wyborczych już jesienią. Na innych forach emeryci już wypowiedzieli się na ten temat. Prawo nie może działać wstecz, a tym którzy je łamią podziękujemy.

    Odpowiedz
  • PALUCH(2011-02-14 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    Tak Prezydent oszukał emerytów.To nie godne stanowiska, publicznie oświadcza,że w ustawie jest "łyżka dziegciu...",że naprawi szkody a póżniej już sam chowa głowe w piasek.To nie przystoi zmieniać zdanie co 2-3 dni.Ciekawe kto tak Pana Prezydenta nakręcił.Trzeba zastanowić się co się mówi,tym bardziej publicznie.Z tym przeliczaniem to wielka ściema, niech Pan Prezydent nie mysli,że emeryci to głupi naród i namąci im w głowie.WSTYD!!!

    Odpowiedz
  • bbb(2011-02-14 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    Pracujący emeryci maja dwa razy potrącane składki zdrowotne, emerytalne i rentowe

    Odpowiedz
  • ela(2011-02-14 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    Widocznie państwo nie potrzebuje naszych dodatkowych podatków i składek na ZUS.Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?Tym panom już dziękujemy.
    Wybory już niedlugo.

    Odpowiedz
  • zyb(2011-02-14 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    Komorowski dlaczego z emerytów robisz durniów.

    Odpowiedz
  • Milka(2011-02-14 11:41) Zgłoś naruszenie 00

    Mój ojciec jak jeszcze żył nazywał takie zachowania robieniem dupy z gęby.

    Odpowiedz
  • x(2011-02-14 15:04) Zgłoś naruszenie 00

    nowa kwota bazowa to 2885zł

    Odpowiedz
  • andy(2011-02-14 18:26) Zgłoś naruszenie 00

    PJN do boju o głosy wyborców!!! Też obiecaliście.

    Odpowiedz
  • pracujący emeryt(2011-02-14 18:31) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram XXYYZZ a ciekawy jestem co na to ISKIERKA. Ja pozwolę sobie dodać, że pracujący emeryci są zaniepokojeni bezsensownymi wydatkami środków budżetowych na puste wysłane przez ZUS, których to środków przecież brak ale zwłaszcza njepokoi ich bałagan prawny wywołany ppomysłami Pani Fedak i obietnicami Pana Prezydenta.
    Kiedyś jakiś rzecznik rządu powiedział "rząd jakoś się wyżywi" a obecna demokratyczna władza udowadnia, że tamci mieli rację; tyle, że czynią to kosztem zabrania becikowego, zmniejsza zasiłków pogrzebowych czy zabrania "zawiesza" emerytur jednak za wyjątkiem praw nabytych u mundurówki i z pominięciem KRUS.
    Dwa lata wstecz na wniosek rządu PIS przy wsparciu PO zmniejszono ludziom (robotnikom i emerytom) podatki o cały 1 %, co odpowiada 12 czy 17 zł. i przy okazji rządzący zmniejszyli sobie i innym o najwyższych dochodach o 8 %, co z pewnością pozwoliło im zaoszczędzić miesięcznie skromne kilkaset czy nawet kilka tysięcy zł., powodując tym braki w budżecie. Dzisiaj dla ratowania budżetu (jak wspomniałem) zabiera się becikowe, zmniejsza zasiłki pogrzebowe, zawiesza emerytury ale za wyjątkiem praw nabytych u mundurówki i z pominięciem KRUS.
    Prezydent obiecał zlikwidować przepis naruszający prawa nabyte aby wreszcie zaproponować rozwiązanie połowiczne polegające na zwróceniu prawa do ponownego obliczenia świadczenia. Jednak i tym razem znalazła się jakaś sobowtór Pani Fedak, która wpisała w projekcie. iż na skorzystanie z tego zwróconego prawa "do ponownego obliczenia świadczenia" trzeba poczekać 30 miesięcy.

    Jak długo jeszcze rządzący koić będą ze swoich wyborców???

    Odpowiedz
  • Bronek(2011-02-14 18:38) Zgłoś naruszenie 00

    Pytam się po raz enty-co mi da nowa kwota bazowa,jak emerytura jest ograniczona do 250%.a przypuszczalnie bym ją przekroczył.Kompletna paranoja.Panowie doradcy p.Prezydenta-czytajcie co my tu piszemy.Zaznaczam że pracowałem 43 lata w komunalnej firmie-czesto po godzinach żeby emerytura byla przyzwoita jak na nasze warunki.Pytam się jeszcze co z mundurowymi .dlaczego mają takie przywileje.Panie Prezydencie to jest koniec PO.

    Odpowiedz
  • MARIA(2011-02-14 22:09) Zgłoś naruszenie 00

    Panu XXYYZZ b. dziękuję za mądry komentarz przeczytałam go ze łzami w oczach i zgadzam się z Panem 100%. Na obecny rząd, PO i P Fedak już nigdy nie oddam swojego głosu, choć może niewiele to zmieni ale gdy wszyscy emeryci tak zrobią jest nadzieja że niekóre osoby z obecnego rządu wrócą tam skąd przyśli. EMERYCI DO URN.

    Odpowiedz