Emeryci będą musieli zwalniać się z pracy

autor: Bożena Wiktorowska02.02.2011, 03:00; Aktualizacja: 02.02.2011, 10:42

Nowe zasady ustalania wysokości emerytur będą dotyczyć tylko osób, które zrezygnują z emerytury na rzecz pracy u dotychczasowego pracodawcy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (105)

  • zuzia(2011-02-02 07:32) Zgłoś naruszenie 00

    Serdecznie witam :)
    Zaczynamy dyskusję od nowa :) Oto mój przykład. Mam przyznaną emeryturę w wysokości ~ 1140zł. Do uzyskania ustawowego wieku emerytalnego brakuje mi 28 miesięcy. Załóżmy, że zrezygnuję z emerytury. Stracę tym samym ~32tys.zł. O ile musiałaby wzrosnąć moja kwota bazowa i w ciągu ilu lat odzyskałabym te stracone pieniądze, nawet po podwyższeniu kwoty bazowej. Czy Ktoś potrafi odpowiedzieć na moje pytania? Każdą sugestię dokładnie przemyślę. Może jeszcze dodam, że od stycznia 2011 pracuję na 3/4 etatu i moja pensja jest ~ 200 zł niższa od pobieranej emerytury.

    Odpowiedz
  • rewizor(2011-02-02 08:18) Zgłoś naruszenie 00

    problem jest szerszy bo nie można tak patrzeć.Patologie jakie rządy stworzyły to takie sytuacje jak Twoja i innych.Przy promocji niemieckiej oświaty i płacy do 600 E.na ucznia gdy podejmie naukę zawodu okaże się że praca emeryta nie będzie dodatkową a koniecznością.Ty masz pracę i emeryturę a kto będzie płacił składki na pozostałych emerytów przy rosnącym niżu demograficznym i wyjeżdzie młodzieży za granicę.Tracisz 32 tys.ale 26 tys.nadal Tobie zostaje.Tu nie ma dobrego rozwiązania poza jednym-na polityce pijarowej jaką nam serwują, tracą wszyscy i od nas zależy aby się ciepłą plażą nie ekscytować bo to droga do nikąd.To samo zrobiono z ludzmi pracującymi w szkodliwych warunkach dzieląc ich na rok urodzenia.Patologie które przy pomocy mediów funkcjonują i co dziwi niezmiernie,jeszcze mają poparcie

    Odpowiedz
  • Lodzia(2011-02-02 08:26) Zgłoś naruszenie 00

    Ja również pracuję i pobieram emeryturę. Zarabiam 1200 i emerytury też mam 1200. Niestety wybieram dalsze pracowanie a emeryturę ZUS zawiesi mi od października. Bede pracowac bo dostanę wowczas większą pożyczkę, socjalny itd. z tytułu zatrudnienia A w październiku jak mi ZUS zawiesi emeruturę bezprawnie to odwołam się do Sądu. Ja tak mało zarabiam, że mogę jeszcze dorabiać bo przecież nie dostaję 100% emerytury. Mam 57 lat

    Odpowiedz
  • Bożena(2011-02-02 08:40) Zgłoś naruszenie 00

    A ja mam 57 lat życia, 38 lat pracy, nie mam emerytury, nie mam pracy.
    Mam wykształcenie, nie mam zdrowia.

    Odpowiedz
  • rewizor(2011-02-02 09:12) Zgłoś naruszenie 00

    do Bożena-takich ludzi jest cała masa a czeka nas jeszcze podniesienie wieku za czym optują Niemcy.Od poniesienia wieku uzależniają dalszą pomoc krajom jak nasz.A ludzie mają problem z dwoma pensjami

    Odpowiedz
  • nn(2011-02-02 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    ja tak samo jak Lodzia, z tym, że mam 59 lat, napewno wykorzystam wszystkie środki odwoławcze, bo myślałam, że żyję w kraju gdzie obowiązuje jakieś prawo, zaufanie, bezpieczeństwo, okazało się, że niestety osoby które powinny zagwarantować nam to wszystko okrada nas z naszych pieniędzy, a o Prezydenciie to nie będę się już wypowiadać, wszyscy wiemy co publicznie powiedział, a po 2 dniach jego minister mówi coś innego, więc co możemy spodziewać się po takich osobach, nie można tolerować tego, żeby osoby które powinny przestrzegć prawa wcześniej przez siebie ustalone, pod byle pretekstem je łamią, myślę, że każdy pracujący emeryt zrobi dokładnie to samo co ja, nie bacząc na chamskie wypowiedzi przeciwko naszej grupie

    Odpowiedz
  • leon(2011-02-02 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    A dlaczego mam jeszcze pracować 30 miesięcy liczone od pazdziernika. jezeli już od od momentu pójścia na emeyturę. PO zastaniawia sie skąd taki spadek notowań? - również za sprawa "przewracania" prawa. nabytych praw nie powinno się zabierac. Pamietajcie emeryci o tym przy urnach wyborczych.

    Odpowiedz
  • ii(2011-02-02 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Wóycicka łącznie z Prezydentem i innymi nie znają się na przepisach ? przecież teraz też jest podstawa prawnego do przeliczenia emerytury z nową kwotą bazową po przepracowaniu każdego roku, mają nas za ciemną grupę społeczną, cyrk, obłuda, kłamstwo z ich strony nie zna granic, wiem na kogo teraz będę głosować

    Odpowiedz
  • mariusz_58(2011-02-02 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    witam
    Otrzymalem wczoraj z ZUSu zawiadomienie o zawieszeniu emerytury od pazdziernika. Oczywiscie zamierzac wykorzystac wszystkie dostepne srodlki prawne, celem odwolania sie od tej decyzji.
    Wy tez to planujecie? Moze jakies wskazowki, co nalezy uwzglednic w takim pismie odwolawczym?

    Odpowiedz
  • Lex non retro agit!(2011-02-02 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzkie panisko, nasz niezwykle wiarygodny prezydent!!
    Kolejne oszustwo, moi drodzy etatowi emeryci - nowa podstawa wymiaru będzie po 30-tu miesiącach w naszym przypadku znacznie niższa, niż obecna - pamiętacie, jak harowaliśmy przez ostatnie 10 lat, żeby wywalczyć dodatkowy procent do tej podstawy? Czy nadal mamy tyle siły i możliwości? ZUS policzy do podstawy podstawy wymiaru okres tych właśnie 30 miesięcy zaofiarowanych nam łaskawie przez prezydenta. Z nową kwota bazową niższa podstawa wymiaru da okrągłe ZERO!!
    Owszem, gdyby emeryt miał możliwość przeliczenia świadczenia według nowej kwoty bazowej z najwyższą jaką miał do tej pory podstawą wymiaru, byłaby to pewna rekompensata. Teraz to mydlenie oczu i łapanie naiwnych. A naiwnych w naszej grupie za dużo nie ma. PO spada poparcie na łeb na szyję i oby do wyborów! Życzę im, żeby dostali czerwoną kartkę od ludzi za bezczelność i cyniczne traktowanie obywateli, za odbieranie praw nabytych i nie tylko to dotyczy etatowych emerytów ale i rzeszy ludzi pracujących w szkodliwych warunkach. Do jesieni! Do wyborów!

    Odpowiedz
  • emerytka(2011-02-02 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego nie można zawiesić emerytury na jeden dzień , tylko na 30 miesięcy? Chyba pan prezydent liczy na to,ze emeryci przez ten czas powymierają albo problem,który stworzył obecny rząd nie będzie już dotyczył obecnie rządzących...? Paranoja!

    Odpowiedz
  • emeryt(2011-02-02 10:02) Zgłoś naruszenie 00

    30 MIESIĘCY ALE OD CHWILI PRZEJŚCIA NA EMERYTURĘ, A NIE OD PAŹDZIERNIKA 2011 !!!

    Odpowiedz
  • xxxx(2011-02-02 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    Ja uważam ze to granie na ludzkiej naiwności, ze jak zrezygnuje to później będzie miał więcej a ja myślę ze będzie miał mniej niż zero. Niech się wezmą za posłow bo oni moga pracowac bez zwalniania się z pracy. Oj jest przeciąganie struny i zobaczymy co będzie po wyborach

    Odpowiedz
  • Kazimierz(2011-02-02 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    Tyle juz uwag krytycznych powiedziano o inicjatywie Pana Prezydenta ze zbedne beda i moje.
    Powiem krotko. Premier obiecywal aktywacje ludzi w wieku emerytalnym, Prezydent obiecywal utrzymanie praw nabytych do godnego pobierania swiadczen i pracy aktywujacej czlowieka.
    I co Panowie z waszymi obietnicami. Glosowalem na Was obydwu z wiara ze w koncu prawo bedzie znaczyc prawo.
    Koniec z poparciem dla ludzi niewiarygodnych.

    Odpowiedz
  • TG(2011-02-02 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    Dla mnie dane slowo jest wazniejsze od pieniedzy.Tworca ustawy razem z calym PSL juz moga pakowac walzki.Niech min.Woycicka tez da publicznie slowo,ze po przegraniu w TK poda sie do dymisji-tylko co dla nich dane slowa,honor? POdziekujemy wam tez w pazdzierniku.

    Odpowiedz
  • Kaz(2011-02-02 11:00) Zgłoś naruszenie 00

    Pamietajcie Panie Premierze i Prezydencie ze nie krzywdzicie tylko 50 tysiecy pracujacych emerytow. Dodajcie do tego nasze rodziny, przyjaciol i znajomych.
    Ta rzesza ludzi dolaczy do innych ktorym nie podoba sie lamanie prawa nabytego.
    A tyle krytycznych slow mieliscie przeciwko PISowi. A robicie to jeszcze perfidniej.

    Odpowiedz
  • julka(2011-02-02 11:16) Zgłoś naruszenie 00

    Nie można pozbawiać ludzi praw nabytych. To destabilizacja, która wprowadza brak zaufania do państwa. Dlaczego przepis ten nie dotyczy wybrańców narodu, nadal mogą pracować i pobierać świadczenia z ZUS. POkażę wam figę przy jesiennych wyborach.

    Odpowiedz
  • karolina(2011-02-02 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się z przedmówcą i myślę, że każdy pracujący emeryt powinien odwołać się od tej decyzji ,bo jest to niekonstytucyjne pozbawienie emerytów obecnych ich świadczeń, bo jeśli pracuje są to prawa nabyte.
    Pan Prezydent i Pan Premier cały czas łamie prawo. Dlatego apeluję, ludzie nie głosujcie, może się opamiętają.
    Ja zamierzam odwołać się od decyzji ZUS, myślę , że im więcej będzie takich odwołań tym wzrośnie szansa, że może coś załatwimy.

    Odpowiedz
  • kk.(2011-02-02 11:22) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli chcą zabrać nam prawa nabyte to rekompensata w formie przeliczenia na nowo emerytury powinna obejmować okres 30 m-cy od miesiąca odwieszenia emerytury przez ZUS gdy weszły przepisy umożliwiające łączenie pracy z emeryturą. Wtedy byłoby sprawiedliwie. A tak system przeliczenia po przepracowaniu 30 m-cy na emeryturze już istnieje.

    Odpowiedz
  • Zak(2011-02-02 11:24) Zgłoś naruszenie 00

    Czy to dotyczy również emerytów slużb mundurowych ? Emeryci suto opłacani na wysokich etatach pańswowwych i samorządowych występujący jako pseudofachowcy. I to o to głównie chodzi. Precz z czterdziestoletnimi emerytami.

    Odpowiedz