Każdy szpital czy przychodnia musi prowadzić listy oczekujących na zabiegi. Pacjent może sprawdzić swoje miejsce w takiej kolejce. Od 1 stycznia 2011 r. szpitalne listy będą dokładniej weryfikowane pod kątem numerów PESEL pacjentów tam wpisanych.

1 Zbierz informacje i opinie o placówkach w regionie

Pacjent może swobodnie wybrać placówkę, w której chce się leczyć. Nie obowiązuje tzw. rejonizacja, co oznacza, że chory nie ma obowiązku leczenia się w przychodni czy szpitalu, które są położone w miejscu jego zameldowania. Dlatego zanim wybierzemy szpital, który wykonuje zabiegi czy operacje zalecone przez lekarza, warto sprawdzić nie tylko placówki, które są położone najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Może się bowiem okazać, że np. 30 km dalej jest szpital o takim samym profilu działalności, gdzie nie ma długich kolejek. Warto również zasięgnąć opinii (wśród innych lekarzy) o jakości usług świadczonych w danej placówce. Część szpitali oferuje zdecydowanie lepsze warunki pobytu (np. mniejsze sale), a mimo to są one nieodpłatne.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak krócej czekać w szpitalnej kolejce.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz TRZY pozostałe porady:
2 Zapytaj lekarza, kiedy pacjent jest przyjmowany poza kolejnością
3 Sprawdź listę oczekujących w internecie
4 Wpisz się jak najszybciej na listę oczekujących do wybranej placówki