Program zwalczania chorób nowotworowych, przyjęty wczoraj przez rząd, ma doprowadzić do zmniejszenia zachorowalności na nowotwory o około 10 proc. i poprawić skuteczność ich wykrywania i leczenia we wczesnej fazie rozwoju. Tylko w tym roku budżet zamierza wydać na ten cel 250 mln zł. Program ma być realizowany aż do 2015 roku.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że do tego czasu liczba wyleczeń wśród mężczyzn powinna wynosić około 40 proc., a wśród kobiet - prawie 50 proc. Obecnie choroby nowotworowe są przyczyną około 40 proc. zgonów wśród kobiet i około 30 proc. wśród mężczyzn w wieku 45-64 lata.

Rząd przyjął też sprawozdanie z realizacji programu zwalczania chorób nowotworowych w 2006 roku. Ministerstwo Zdrowia w jego ramach zleciło Narodowemu Funduszowi Zdrowia m.in. uruchomienie informatycznego systemu monitorowania profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy i raka piersi. Wykonywane były również badania przesiewowe w celu wykrycia raka jelita grubego. Na realizację programu w 2006 roku budżet wydał 240 mln zł.

DOMINIKA SIKORA

dominika.sikora@infor.pl