Osoby, które ze względu na stan zdrowia muszą korzystać np. z wózka inwalidzkiego, protezy czy aparatu słuchowego, mogą starać się o dofinansowanie jego zakupu z NFZ. Ten jednak nie płaci 100 proc. jego ceny. Różnice pokrywa pacjent.

1 Sprawdź, jakie są zasady refundacji wyrobów medycznych

Wykazy przedmiotów ortopedycznych oraz warunki ich refundacji przez NFZ określa minister zdrowia w specjalnym rozporządzeniu. To tam, w zależności od tego, o jaki sprzęt – wózek, protezę, soczewki, aparat słuchowy – zamierza ubiegać się zainteresowany, określone są zarówno limity dopłat, jak i okres, w którym można starać się o kolejną refundację na nowy sprzęt. Dopiero po upływie – 2,3,5 lub 10 lat – możliwe jest wystawienie nowego wniosku na jego zakup. Na środki ortopedyczne i środki pomocnicze (np. pieluchomajtki) określone są limity cenowe), czyli maksymalne kwoty refundacji. NFZ przeważnie dopłaca do zakupu 70 proc. ceny (ta również jest określona przez ministra zdrowia). Pozostałe 30 proc. dopłaca sam pacjent. Pokrywa on również różnicę między ceną z rozporządzenia a tą ze sklepu (jeżeli okaże się ona wyższa od określonego limitu).
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy NFZ zapłaci za zakup sprzętu ortopedycznego.W pełnej wersji artykułu znajdziesz TRZY pozostałe porady: 2 Pobierz druk zlecenia na zakup odpowiedniego przedmiotu3 Udaj się do lekarza rodzinnego po zlecenie na refundację sprzętu4 Potwierdź zlecenie zakupu sprzętu w odpowiednim oddziale NFZ