LEKARZE NIE PRZYSZLI DO PRACY. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu przyszło do pracy zaledwie 25 lekarzy na 235 dotychczas zatrudnionych. Szpital nie jest w stanie przyjmować nowych pacjentów. Natomiast w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, z którego w sobotę i niedzielę ewakuowano 34 pacjentów w najcięższym stanie, wczoraj rozpoczęto przenoszenie pozostałych w szpitalu chorych z oddziałów przeznaczonych do czasowego zamknięcia. Brak, m.in. anestezjologów z oddziału intensywnej opieki medycznej, ogranicza możliwości funkcjonowania placówki. W szpitalu w Mielcu na Podkarpaciu również rozpoczęła się ewakuacja pacjentów.
Więcej www.ozzl.org.pl
DODATKOWE PIENIĄDZE DLA SZPITALI. NFZ przekaże szpitalom pieniądze za nadwykonania kontraktów za 2006 i 2007 rok - poinformował minister zdrowia Zbigniew Religa. Jego zdaniem dyrektorzy będą mieli realne środki na zaspokojenie żądań lekarzy. Minister poinformował, że w większości objętych protestami szpitali trwają rozmowy i nie zanosi się na to, by placówki te przerwały pracę. Zwrócił się też do dyrektorów szpitali, żeby uwzględnili postulat lekarzy, którzy żądają, by wszyscy wrócili do pracy. Według ministra Religi dyrektorzy woleliby rozmawiać z każdym indywidualnie.
Więcej www.mz.gov.pl
POLSKIEJ NAUCE AKADEMICKIEJ GROZI KATASTROFA. O utworzenie funduszu na kształcenie kadr nauczycieli akademickich zaapelował prof. Stanisław Lorenc, rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas inauguracji nowego roku akademickiego na tej uczelni. Zdaniem rektora brak programu edukacji nauczycieli akademickich może mieć katastrofalne skutki.
STYPENDIA MINISTRA EDUKACJI DLA UCZNIÓW. 300 uczniów i tegorocznych absolwentów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych otrzymało stypendia ministra edukacji za wybitne wyniki w nauce w roku szkolnym 2006-2007. Prawie 60 z nich odebrało w poniedziałek dyplomy z rąk wiceministra edukacji Andrzeja Waśki. Stypendium ministra edukacji ma formę jednorazowej nagrody pieniężnej. W tym roku wynosi ona 3,2 tys. zł.
Więcej www.men.gov.pl
PŁACE POLAKÓW W WIELKIEJ BRYTANII. Polscy imigranci są najgorzej opłacaną grupą spośród 26 narodowych społeczności imigrantów na brytyjskim rynku, a zarazem jedną z najciężej pracujących. Zarabiają średnio 7,30 funta za godzinę (wobec ustawowego minimum 5,2 funta) i w tygodniu pracują średnio 41,5 godzin. Tak wynika z raportu Instytutu Badań nad Polityką Państwa. Raport tego niezależnego ośrodka analitycznego został przygotowany dla programu Dispatches telewizji Channel 4.