Cięcia nastąpią w marketingu, badaniach, ale także w produkcji. Firma zatrudnia ogółem 82 tys. pracowników, redukcje obejmą zatem 6 proc. załogi największego na świecie dostawcy leków przeciwnowotworowych. Sama kuracja odchudzająca będzie jednak kosztowana, trzeba na nią wyłożyć 2,7 mld franków szwajcarskich. Ale dotychczasowe wydatki były gigantyczne – w 2009 roku wyniosły 34 mld franków.

Szwajcarski koncern farmaceutyczny, podobnie jak jego konkurenci, zmaga się z coraz większa presją ze strony regulatorów, którzy zaostrzają procedury dopuszczenia leków do sprzedaży, domagając się nie tylko skutecznych i bezpiecznych medykamentów, lecz także sprzedaży ich po niższych cenach.

Reakcją branży jest wzrost fuzji i przejęć, jako jeden ze sposobów obniżenia kosztów, lub restrukturyzacja, na którą zdecydował się Roche. Chociaż szef koncernu Severin Schwan nie ukrywa, że Roche jest ciągle zainteresowany w akwizycjach małych i średnich firm.

Prezes Schwan podkreślił, że grupa zamierza dalej rozwijać swój model przedsiębiorczości, skoncentrowany na innowacyjności oraz będzie także inwestować w R&D, badania i rozwój. Ale w ramach restrukturyzacji pod nóż pójdzie 600 stanowisk badawczych, Roche wstrzyma także eksperymenty badawcze w Niemczech I USA.