Sobotnia "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że mundurowi zgadzają się pracować dłużej do emerytury, nawet o 10 lat. Według gazety jest to możliwe za sprawą zmiany podejścia do tej kwestii przez związek zawodowy policjantów, który chce rozmawiać o tym z rządem.

Premier Donald Tusk zapowiedział w trakcie konferencji prasowej we Włodawie (lubelskie), że po powrocie do Warszawy będzie szukał natychmiast potwierdzenia tej gotowości do rozmowy. "Jeśli tak jest, to w przyszłym tygodniu siadamy i rozmawiamy" - powiedział.

"Nasi partnerzy w służbach mundurowych dobrze rozumieją nasze intencje. Od początku mówiliśmy, że zmiany, jakie będziemy proponowali, nie będą dotykały tych, którzy dzisiaj pracują w policji czy wojsku. (...) Uczciwość nakazuje powiedzieć, że dopiero ci, którzy będą wybierali ten zawód będą wiedzieli, na czym polegają nowe warunki. Nie gorsze, ale nowe, inne" - mówił premier.

Wydłużenie wieku emerytalnego

Tusk zaznaczył, że wydłużenie wieku emerytalnego niektórych grup zawodowych "wydaje się oczywistością". "Już setki kawałów powstały na temat trzydziestopięcioletnich emerytów. Wiadomo, że to też powinno ulec zmianie"- powiedział.

Premier powiedział, że jest przygotowany projekt ustawy, który zakłada włączenie mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego. "To jest jedna z propozycji" - powiedział Tusk. Wyjaśnił, że nie sztuką jest stwierdzić, że służby mundurowe za wcześnie przechodzą na emeryturę, ale sztuką jest - jego zdaniem - przekonać mundurowych, by chcieli zostać w służbie dłużej i by znajdowali w swojej pracy satysfakcję.

Premier dodał, że rozumie postulat policji, że powinno być więcej środków na jej działanie. "Dotyczy to także zarobków" - ocenił. Zastrzegł jednak, że nie może obiecać wszystkim mundurowym podwyżek, ponieważ jest to nierealne. "Mogę za to z pełną odpowiedzialnością zapewnić, że u mnie służby mundurowe, w tym szczególnie policja, będą pod pozytywnym, przychylnym nadzorem, bo zdaję sobie sprawę, że to jeden z fundamentów nowoczesnego społeczeństwa" - powiedział premier.

Dodał, że będzie chciał rozmawiać ze związkami zawodowymi o systemie zachęt, które zrównoważą mundurowym odebranie możliwości przejścia na wcześniejsze emerytury. "Wiem, że będziemy musieli zaoferować żołnierzom i policjantom lepsze warunki pracy, kiedy zakończą się te przywileje emerytalne" - powiedział Tusk.

Obecnie policjanci i żołnierze mogą przejść na emeryturę po 15 latach służby.