Obecnie w ramach akademickich inkubatorów przedsiębiorczości (AIP) działa ponad 1100 firm. Umożliwiają one młodym osobom założenie własnej firmy.

– Najwięcej osób wybiera biznes, który nie naraża ich na wysokie koszty przy jego zakładaniu. Dużo z nich prowadzi np. strony internetowe – mówi Izabela Sobańska z AIP w Poznaniu.

Jedynym warunkiem nawiązania współpracy z inkubatorami jest wiek poniżej 30 lat. Nie trzeba mieć biura ani osobowości prawnej. Użycza ich AIP. Dzięki temu osoba, która prowadzi firmę w inkubatorze, nie płaci za rejestrację firmy oraz składek do ZUS. Z drugiej strony nie nabywa jednak prawa do żadnych świadczeń – zasiłku chorobowego czy emerytury.

– Założenie firmy w inkubatorze trwa jeden dzień, wystarczy podpisać umowę – mówi Przemysław Jasiński, właściciel firmy Studio Elan w Poznaniu.

AIP w ramach umowy prowadzi księgowość firmy, udziela porad prawnych, pomaga w pozyskiwaniu funduszy na inwestycje, użycza swoich biur i sal konferencyjnych. Pomaga też promować firmę i organizować spotkania biznesowe. Te wszystkie usługi kosztują 250 zł miesięcznie. W AIP firma może być prowadzona przez dwa lata.

– Jeśli współpraca między AIP a firmą układa się dobrze, wtedy umowa może być przedłużona – mówi Izabela Sobańska.

W AIP biznes prowadzi Patryk Lauryn, założyciel Audiomagic w Warszawie, która zajmuje się sprzedażą słuchawek.

– Na założenie własnego biznesu potrzebowałem kilku tysięcy złotych, m.in. na zakup sprzętu. Firmę prowadzę od stycznia, obecnie moje obroty wynoszą 40 tys. zł miesięcznie – mówi Patryk Lauryn.

Ale nie wszystkie młode osoby radzą sobie z prowadzeniem własnego biznesu. Część z nich rezygnuje, bo pomysł na działalność nie przynosi zysku.

– W ubiegłym roku u nas w inkubatorze było zarejestrowanych 90 firm, dziś jest ich 70 – mówi Izabela Sobańska.