ZUS szybciej będzie wypłacał zasiłki pogrzebowe rodzinom, które poniosły koszty pogrzebu.
Już 2,6 mld zł ZUS wydał na budowę Kompleksowego Systemu Informatycznego, którego podstawowym zadaniem było m.in. umożliwienie elektronicznego przekazywania i przetwarzania dokumentów. Jednak okazuje się, że to wszystko za mało. Teraz kolejne 403,2 mln zł zostanie wydanych na modyfikację i rozbudowę oprogramowania. Ma to umożliwić uporządkowanie systemów informatycznych. ZUS podpisał kolejną umowę z Asseco.
– Oddziały ZUS będą przenosić wypłatę rent i emerytur do KSI. Emeryt nie ma prawa zauważyć zmiany w systemie. Gwarantuję, że wszystkie świadczenia będą wypłacone w terminie – mówi Dariusz Śpiewak, wiceprezes zarządu ds. informatyki ZUS.
Wyjaśnia, że obecnie emerytury i renty są wypłacane przez liczący już 20 lat system ZETO (Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej). Koszt wypłaty ponad 7,4 mln rent i emerytur w tym roku wyniesie 220 mln zł rocznie. Natomiast utrzymanie nowoczesnego KSI obsługującego około 25 mln klientów kosztuje 120 mln zł. Od przyszłego roku wydatki na wypłatę emerytur zmniejszą się o mniej więcej 30 mln zł.
Nowe oprogramowanie umożliwi uruchomienie wypłaty rent kapitałowych już od 1 stycznia 2011 r. Informatyzacja ZUS już spowodowała, że możliwe jest sprawdzanie wniosku o emeryturę kapitałową w sali obsługi klienta. Jak deklaruje Grażyna Lisowska, dyrektor departamentu obsługi klientów Centrali ZUS, system informatyczny już wkrótce umożliwi wypłatę od ręki zasiłków pogrzebowych dla najbliższych zmarłego.