Ubezpieczony może żądać sprostowania raportu o składkach

autor: Michał Jarosik08.10.2010, 03:00

Zleceniobiorca powinien otrzymywać od płatnika informacje m.in. o należnych składkach. Jeżeli wysokości są niewłaściwe, może zgłosić wniosek o sprostowanie danych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (1)

 • Składki za prace w obecnych uznaniowych warunkach(2010-10-08 10:14) Zgłoś naruszenie 00

  Firmy nie chcą płacić składek na emerytury pomostowe--ustawa jest tak napisana, że zmusza tych wszystkich pracowników do sądzenia się z tymi pracodawcami którzy nie chcą dobrowolnie zgłaszać stanowisk pracy podległych zapisom tej nowej ustawy do ZUS. Ustawa ta to zwykły bubel prawny !! Pracodawcy wolą oszczędzać i nie zamierzają wykazywać uczciwie tych stanowisk -donoszą o tym gazety..Pracownicy obecnie zwyczajnie boją się sądzić w tej sprawie z pracodawcami gdyż jak Pan wie ,każdy kij ma dwa końce!! a gdzie Oni, Ci starzy już wyeksploatowani pracownicy w wieku 50,60 lat zycia znajdą prace?- gdy się Ich pracodawca pod byle jakim pozorem pozbędzie wykorzystując na przykład Orzeczenie Lekarskie z przeciw-wskazaniami zdrowotnymi do pracy na danym stanowisku pracy w myśl cytowanego powyżej przez zemnie wyroku SN.?

  Premier kiboli ogłosił w TV w sprawie Pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie niebezpiecznych że Ustawa dla takich osób musi być zmieniona gdyż nikt w przeszłości nie odprowadzał do ZUS-u za te osoby dodatkowych składek w związku z Ich przywilejem emerytalnym. Zaraz po tej wypowiedzi rozpoczął wyprzedaż państwowych zakładów pracy budowanych onegdaj z zysków które od tych ludzi inkasował BUDŻET zamiast odprowadzać je jako składki do ZUS za tak zatrudnionych.
  Ustawa o pracownikach zatrudnionych w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy została jak Panu wiadomo już zmieniona -nowa - nie dość ,że nie uwzględniała Ona faktycznego czasu pracy tych pracowników zatrudnionych w przeszłości w zakładach energetycznych ale dokonano swoistego przemianowania stanowisk - zmieniono doktrynę zapisów USTAWY– (de/fakto ustawa znowelizowana zamieniła uprawnienia dla pracowników z osób zatrudnionych w niebezpiecznych i szkodliwych warunkach pracy na osoby których błąd w pracy może zaszkodzić gospodarce lub środowisku naturalnemu. np. nastawniczowie bloków energetycznych czy decydenci !) Innym osobom faktycznie zatrudnianym w niebezpiecznych i szkodliwych warunkach uprawnienia odebrano .Chyba tylko dlatego ,że w myśl nowej doktryny obecnych VIPów takich złych warunków się obecnie i z przeszłości nie wykazuje!!!

  dla przykładu Pani Minister Fedak jako kobieta ( w wieku60 lat) odejdzie wcześniej na emeryturę (choć prace o prawdziwych warunkach szkodliwych i niebezpiecznych zna tylko z Internetu) ,--niż ludzie którzy od lat 80 są zatrudnieni na stanowiskach remontowych i eksploatacyjnych przy blokach energetycznych w warunkach dotychczasowo uznawanych za szkodliwe i niebezpieczne i dodatkowo pracowali jak jeszcze raz podkreślam w przeszłości nawet około 1000 dni czyli 5lat roboczych!!!- Cóż to za społeczna sprawiedliwość?--cóż to za jaskrawe bezprawie!

  Ale to nie wszystko – jak łatwo jest sobie wyobrazić pracownicy tacy mają często już kłopoty ze zdrowiem a co za tym idzie mają problem z dopuszczeniem przez lekarzy zakładowych do pracy na Ich stanowiska pracy a przypomnijmy”" Przeciwwskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o prace -wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 "- pracodawcom już często tacy wyeksploatowani pracownicy nie są potrzebni więc co rząd Donalda Tuska zamierza z Nimi zrobić - ???- przez komin w Oświęcimiu - czy PO to tam niedawno temu pojechał?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane