Zwalniani urzędnicy kontratakują

autor: Artur Radwan, Beata Lisowska16.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 16.09.2010, 18:59

Rząd zamierzał zwolnić w przyszłym roku 10 procent z 400 tysięcy urzędników administracji publicznej. Zamiast redukcji gwarancje zatrudnienia może dostać 300 tysięcy z nich. Szefowie instytucji przekonują, że bez tego zawali się państwo.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (33)

 • mika(2010-09-16 19:19) Zgłoś naruszenie 00

  proszę pamiętać, że urzędnicy też płacą podatki !!!

  Odpowiedz
 • Lemmy(2010-09-16 13:23) Zgłoś naruszenie 00

  Praca w ministerstwie czy urzędzie centralnym to srednio od 2200 do 3500 na stanowiskach niekierowniczych (do gł. specjalisty). Naczelnicy mają najczesciej jeszcze dodatek, dyrektorzy ok. 6 tys do 8 tys.
  Urzędnicy mianowani (ok 1-3% wszystkich urzędników) maja dodatek ok 600 zł, w zamian za co nie mają prawa do godzin nadliczbowych, nie moga podejmować dodatkowego zatrudnienia itd. Ale mają (mieli) stabilnosc zatrudnienia.

  Do tego trzynastka, premie, dwa razy w roku - od 1000 do 3000 - w zależnosci od urzędu, stopnia znajomosci z dyrektorem. Wyniki pracy, wydajnosc nie ma znaczenia najczęsciej.

  Zatrudnienie rosnie nieustannie, i w każdym urzędzie. Tak jest bez względu na władzę. Zgodnie z projektowaną ustawą o zwolnieniu będzie decydował dyrektor generalne, a de facto kierownicy komórek. W pierwszej kolejnosci wywaleni zostaną Ci bez poparcia politycznego, potem Ci bez poparcia towarzyskiego. Znajomi znajomych, dzieci, matki żony i kochanki nie muszą sie obawiać. Ich to nie obejmie.

  Wszystkie wnioski z prakyki jednego z urzędów centralnych w Warszawie.

  Odpowiedz
 • Adaśko(2010-09-23 14:56) Zgłoś naruszenie 00

  NIE ZATRUDNIAĆ NOWYCH I ZA KILKA LAT SPADNIE ZATRUDNIENIE O 20-30%. ODEJDĄ NA EMERYTURY LUB DOBROWOLNIE.

  Odpowiedz
 • komornik jestem...(2010-09-20 18:23) Zgłoś naruszenie 00

  komputery zastepuja ludzi, wiec nie dziwie sie, ze mniej ludzi pracuje w urzedach. Czas na uczenie sie innego fachu. Urzednicy byli ja napuszone indory, mysleli, ze Polska do nich nalezy, chamstwo, lenistwo bylo domena wiekszosci urzedasow. Pamietamy jak kasjerki nas traktowy a teraz musza byc mile(mili) jesli chca sprzedac towar!!!To samo dotyczy resortu celnego. W Poznaniu jest taka szefowa postkomunistyczna, ktora stawia pod mur klienta , do tego maja specjalny dzial zalatwiajacy clo odprzywozu np. samochodow przez tych co mieszkali zagranicami Polski ponad rok. Kompletny cyrk. Bylem , widzialem, doswiadczylem!!! Za te uslugi trzeba placic, kombinacje i proby imijania przepisow przez samego szefa tego biura...

  Odpowiedz
 • zxc(2010-09-20 08:19) Zgłoś naruszenie 00

  ciekawe jak p.Boni osiągnie wiek 60 lata pani Fedak 55 lat - i jak coś im zacznie skrzypieć ze zdrowiem - wtedy okaże się ,że 65,60 lat to w sam raz.a ponieważ zmniejszyli składkę rentową/ Kiepscy? to ZUS nie da im renty-bo teraz oni wszystkich uzdrawiają /ręce odrastają,nogi oczywiście też, psychiczni do pracy się nadają - cuda ci lekarze na żołdzie zus wyprawiają. A mozna by ; 40 lat pracy- Meżczyzna i wiek nie mniej niż 40 lat pracy.w Unii to standart- w nas pismacy ani się nie jaąkną na ten temat tj.-lat pracy.

  Odpowiedz
 • Bert(2010-09-17 13:54) Zgłoś naruszenie 00

  Żeby prawidłowo zracjonalizować zatrudnienie w budżetówce, uzyskując rzeczywiste oszczędności i nie dezorganizując pracy urzędów obsługujących obywateli, rząd powinien przedtem przeprowadzić gruntowną analizę stanu zatrudnienia w jednostkach w stosunku do wykonywanych przez te jednostki zadań. Potrzeba taka jest znana i niezmiennie ignorowana przez każdoczesną grupę trzymającą władzę, ponieważ władzę w wyborach w Polsce zdobywa się i utrzymuje nie rzetelnością, uczciwością i kompetencją, ale poprzez manipulowanie emocjami i stereotypami wyborców, pieszczotliwie zwane piarem .

  Odpowiedz
 • KRYSTYNA(2010-09-17 11:24) Zgłoś naruszenie 00

  Bylam urzednikiem w zakladzie zatrud 450 osob w tym pracownikow bezposrednio produkcyjnych 96 oni pracowali na wszystkich. Nowy dyrektor zrobil czystke i przy takiej samej produkcji i zwiekszeniu pracownikow bezposrednio produkcyjnych zmniejszyl biuro o polowe i zaklad swietnie prosperuje. Pracownicy dobrze zarabiaja. POPIERAM ZMNIEJSZENIE ZATRUDNIENIA W URZEDACH A NAJLEPIEJ ZMNIEJSZENIE WYDATKOW NA NIE WTEDY REGULACJA BEDZIE W GESTI DYREKTOROW

  Odpowiedz
 • BOZENA(2010-09-17 11:35) Zgłoś naruszenie 00

  Wlasnie wrocilam z Urzedu miasta gdzie na 3 pracownikow siedzacych w pokju nik inie potrafil zalatwic mojej sprawy.Odsylano mie z pokoju do pokoju/4/ by wrocic do pierwszego sprawe zalatwil kierownik w 5 min. Po co ich tyle skoro nic nie robia?

  Odpowiedz
 • Miroslaw(2010-09-17 11:05) Zgłoś naruszenie 00

  Powinno sie ustalac pensje praownika biurowego w oparciu o srednia place pracownikow fizycznych wtedy byloby sprawiedliwie i wydatki na urzedy nie bylyby tak wysokie. Pracownik fizyczny dobrze wykwalifikowany ze stazem wyrabiajacy dochd narodowy zarabia 2 razy mniej niz pracownik biurowy bez zadnej odpowiedzialnosci.

  Odpowiedz
 • ao(2010-09-17 08:57) Zgłoś naruszenie 00

  Popieram jaro. Zmieniono kodeks pracy na niekorzyść pracownika, aby pracodawcy było lżej, teraz powinni zrobić to samo dla budżetówki. Zlikwidować trrzynastki, nagrody jubileuszowe, doprawy zmniejszyć do jednego wynagrodzenia, zlikwidować wysługę lat itp. Miliardy zostają w budżecie, tam szukać oszczędności. Urzędników zwolnić ale mniej.

  Odpowiedz
 • lala(2010-09-16 22:20) Zgłoś naruszenie 00

  Do jaro
  Dlatego ciągnijmy wszystkich w dół, żeby ci których da się złapać byli na dnie. To w mniemaniu ciemniaków podwyższy im zarobki. Jeżeli wywalą parę tysięcy urzędników to Jak Kowalski z zawodu "bez zawodu" na pewno odczuje wzrost dobrobytu, bo z tej okazji jego pan pracodawca na pewno podniesie mu pensję co najmniej o 100 procent. Takim ciemnym narodem najłatwiej rządzić.
  Wzrost bezrobocie o ileś tam tysięcy na pewno polepszy koniunkturę i poprawi zbyt towarów, które sprzedają prywatni przedsiębiorcy u których pracują główni "beneficjenci horrendalnych podwyżek" :))))))

  Odpowiedz
 • jaro(2010-09-16 17:17) Zgłoś naruszenie 00

  W zakładach produkcyjnych nie ma trzynastek, jubileuszy, stażowego, nagród bo "robole" muszą zapracować na podatki i dla nich już wystarczy tylko albo aż na minimalną płacę, którą dostaną jak przedsiębiorcy się będzie podobać.A ci co za pracę mają płacone z tych podatków mają wszystkie dodatki i średnią płacę 4000 zł, premie 1000 i trzynastkę oczywiście też. A w czasie urlopu pojadą na wczasy dofinansowane przez państwo albo na wycieczki co drugi miesiąc.

  Odpowiedz
 • urzędas us(2010-09-16 17:00) Zgłoś naruszenie 00

  tak zgadzam się z tym co mówi Jacek, też slyszałem od znajomych o profitach w więziennictwie, stwarza się specjalne stołki dla znajomych królika, a jko że to mundurówka to ZUS placi im Państwa tak jak policji, a panienka siedzi np. w biurze

  Odpowiedz
 • Jacek(2010-09-16 15:45) Zgłoś naruszenie 00

  Mam koleżankę ,która pracuje w więziennictwie.Powiedziała mi, że w ciągu kilkunastu lat ,wraz z komputeryzacją, administracja w tym resorcie wzrosła o ponad 100%.A najciekawsze jest to,że wszyscy w administracji są na etatach mundurowych-sekretarki np w stopniu porucznika,księgowi w stopniu pułkownika,itd.Bardzo wysoka emerytura w wieku 50 lat/nawet młodsi/.Dlaczego nikt sie za to nie weżmie.

  Odpowiedz
 • Tomek(2010-09-16 14:12) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli chodzi o US w Krakowie to z praktyki mogę dodać:
  - zarobki około 1800 brutto dla referentów
  - około 2400 brutto dla inspektora (bez wysługi lat która wynosi 20% po 20 latach)
  - premie kwartalne od 200-600 zł brutto
  - trzynastka wiadomo
  Stopniowa likwidacja niskich stanowisk poprzez przekazywanie czynności technicznych stażystom/praktykantom/zatrudnionym na umowe-zlecenie.
  Tak więc na niższych szczeblach kokosów nie ma, ale płaca ciągle troche lepsza niż w MacDonalds. Obciążenie pracą w sam raz dla szybkiej i precyzyjnej osoby (ale wciąż rośnie), jak ktoś ma doświadczenie wyrobi się bez zostawania na nadgodziny.

  Odpowiedz
 • guzik(2010-09-16 14:10) Zgłoś naruszenie 00

  W tym jest właśnie sęk. POzory trzeba zachować, ale na kimś władza musi się oprzeć.

  Odpowiedz
 • kocham tuska(2010-09-16 12:15) Zgłoś naruszenie 00

  tusek jest tak słabym premierem , że kraj trzeci rok dryfuje bez żadnej władzy . Powodzenie kaczyńskiego polega na tym , że dla swojaków jest on przywódcą stada , a reszta Polaków błąka się wte i we wte jak błędni ! Tusek nie jest w stanie zmobilizować wokół siebie Polaków w żadnej sprawie . Całymi tygodniami nie wiadomo gdzie jest , co robi . Jedyne komunikaty dotyczą jego gry w nogę . A tak sobie lata za nasze pieniądze (z kumploszczakami) do gdańska , do żonusi i rodzinki . To taki dobry , ciepły , gostek , który wszystkich ogarnia miłością .

  Odpowiedz
 • Sidewinder(2010-09-19 20:57) Zgłoś naruszenie 00

  Ludzie zdolni, pracowici, z głową na karku i ambitni powinni trzymać się z daleka od administracji. W każdym jednym urzędzie są polityczni, kolesie kolesiów i to oni tam dominują. Polska administracja to bagno.

  Odpowiedz
 • Analityk(2010-09-16 11:34) Zgłoś naruszenie 00

  Przywrócić stan sprzed 10 lat !!!
  W tym okresie w Urzędach Skarbowych nie przyło etatów, a wzrósł znacznie zakres obowiązków. Natomiast lawinowo wzrosła liczba etatów w Ministerstwie i Izbach Skarbowych. Redukcja zatrudnienia spowoduje zanik długich zmudnych kontroli w duzych firmach i przekierowanie ich do maleńkich firm. W zeszłym roku ogromnie wzrosła liczba milionerów przy spadku pensji przeciętnego Kowalskiego.

  Odpowiedz
 • anty biurokrata(2010-09-16 11:23) Zgłoś naruszenie 00

  kolejna żenada, wystarczy pójść do jakiegokolwiek urzędu i poobserwować czy rzeczywiście państwo by się zawaliło bez tej armii imbecyli obwarowanych przepisami, których sami nie rozumieją

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane