Renciści zostaną w OFE

autor: Bożena Wiktorowska09.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 09.09.2010, 11:24

Resort pracy podtrzymuje propozycję likwidacji możliwości łączenia emerytury z pracą bez konieczności zwolnienia się z pracy. Równocześnie chce znieść limity dorabiania dla rencistów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (28)

  • B - 51(2010-09-09 07:07) Zgłoś naruszenie 00

    Myślę jednak, że skoro Fedakowa liczyć nie umie to w komisjach jej policzą, że ZUS nie zaoszczędzi w sytuacji, gdy z obecny emeryt zwolni sie u pracodawcy i zacznie pobierać PEŁNE świadczenie! Czemu nikt nie pisze, ile osób pobiera emeryturę bez rozwiązania stosunku pracy w niepełnej wysokości? Taki emeryt płaci składki sam za siebie a gdy odejdzie z pracy będzie płacić na niego składki pracownik o znacznie niższym dochodzie a więc niższe. I ten nowy pracownik będzie płacić składki i na emeryta i na samego siebie. Gdzie tu logika? Tylko populizm - żer dla ciemnego i rozsierdzonego udu a to mi nie pasuje do Platformersów, to od początku do końca odwrócenie uwagi od KRUSU i mundurowców. A wybory za pasem, za pasem...

    Odpowiedz
  • Emeryt(2010-09-09 07:31) Zgłoś naruszenie 00

    Jak można rozumieć nie zawiadomiły pracodawcy o pobieraniu emerytury jeżeli zakład wystawił zaswiadczenie o dochodach do ZUS podano pracpdawcy Nr emerytury i wykazywany jest do zuzs z kodem jako emeryt Czy to nioe wystarczy że pracopdawca wie o tym że pracownik pobiera emeryturę?

    Odpowiedz
  • Ewa(2010-09-09 07:39) Zgłoś naruszenie 00

    Pracodawca wie że w swoich szeregów ma emeryta, po pierwsze emeryt co roku przedstawia w ZUS zaświadczenie o zatrudnieniu, po drugie wie ile jego pracownik ma lat. Więc po co ta kombinacja ze zwolnieniami i ponownym przyjęciu . Paranoja. A jak ma się do tego projekt blokady etatów od 2011r. Przeciez i tak nie będzie można na ten etat przyjąć kogoś innego. Jak można tak płytko myśleć nie biorac pod uwagę innych ustaw. A dodatkowa co z zablokowana kwotą bazowa, płaceniem składek przez pracujacych emerytów. A jeszcze inna rzecz emeryt odchodząc weźmie odprawę emerytalną w wiekszości przypadków 6-cio miesięczą czy ktoś policzył jakie to sa koszty dla budżetu (emerytury brane przez cały rok są napewno niższe niż taka odprawa więc gdzie tutaj jest oszczędność). Może wreście ktoś to policzy.

    Odpowiedz
  • XL(2010-09-09 07:44) Zgłoś naruszenie 00

    Rencista z tytułu NIEZDOLNOŚCI DO PRACY będzie mógł pracować i dorabiać do renty bez ograniczeń!!! Ktoś tu zwariował! Jaka renta z tytułu niezdolności do pracy, skoro ten człowiek oprócz wzięcia renty będzie mógł pracować i zarabiać! WIELKI PRZEKRĘT I OSZUSTWO!!!

    Odpowiedz
  • Jaga(2010-09-09 08:06) Zgłoś naruszenie 00

    Zus nie zaoszczędzi na emerytach pracująchych. Totalna bzdura. Po pierwsze większość zdrowych emerytów nie rozwiąże umowy o pracę ponieważ emerytury jak wiadomo są za małe , jeżeli jednak emeryt zdecyduje się na tą głodową emeryturę to ZUS straci przecież składki oraz państwo dochody z tytułu podatków. Państwo powinno się cieszyć że są emeryci pracujący i nie stoją w kolejkach do lekarzy oraz nie obciążają swoimi problemami ośrodków pomocy społecznej. A w ogóle to projket ten jest niezgodny z Konstytucją PR i chciałabym by trafił do TK. Jak można zabierać coś co zostało wypracowane przez lata pracy.

    Odpowiedz
  • rozważny(2010-09-09 08:31) Zgłoś naruszenie 00

    komentarz do XL (IP: 80.53.240.* 2010-09-09 07:44) Rencista z tytułu NIEZDOLNOŚCI DO PRACY tu nie chodzi o niezdolność do każdej pracy tylko do wybranej pracy. Weźmy na przykład osobę niesłyszącą która chciałaby pracować w policji, w wojsku czy w lotnictwie albo innych prac wymagających sprawnego słuchu. Ta osoba jest niezdolna do tych prac i z tego tytułu dostaje rentę będącą rekompensatą za utracone możliwości pracy w zawodach o wyższych dochodach i podejmuje pracę po to żeby przeżyć. Bo z samej renty nie jest to możliwe. no chyba że ta osoba ma sponsorów (np. rodzice)

    Odpowiedz
  • ela(2010-09-09 09:12) Zgłoś naruszenie 00

    A co z rentą rodziną dla pracujących żon? Jak zabierać to również i tym osobom.Pobierają nie swoją wypracowaną emerytur. Po 50 roku zycia mogą pracując pobierają 89% renty rodzinnej na siebie. Czy Pani Fedak tego nie widzi. Pracodawcy tylko czekają żeby pracownik się zwolnił i juz go nie przyjmią.Niech ściągająskładki od osób zarabiającychpowyżej 8o tys.zł. Potym limicie już nie odprowadzają składek.

    Odpowiedz
  • I.S.(2010-09-09 09:48) Zgłoś naruszenie 00

    Przeczytałam o zmianach dotyczących pracujących emerytów i pobierających emeryturę bez uprzedniego zwolnienia się i zmartwiłam się bardzo. Jestem taką emerytką, mam uprawnienia do wcześniejszej emerytury, pobieram ją pomniejszoną. Mam 57 lat i 38 lat pracy i chciałabym jeszcze popracować. Przy mających wejść w życie nowych przepisach z góry wiem że będzie to niemożliwe. Który pracodawca zatrudni ponownie pracownika w moim wieku? Chociaż ma się doświadczenie. Dużo mówi się żeby dłużej pracować ale robi się wszystko żeby takich jak ja wyrzucać poza margines. Czy tak to powinno być. Dlaczego u nas prawo działa wstecz. Skoro ma się już takie uprawnienia dlaczego je zabierać. Do tego dochodzą jeszcze pieniądze na składki emerytalne, rentowe, zdrowotne których już od 50 tysięcy osób nie dostaniecie a są one niemałe (moje składki tylko emerytalne to kwota 10 tysięcy złotych rocznie o reszcie nie mówiąc). Jestem po prostu załamana.

    Odpowiedz
  • Małgośka44(2010-09-09 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    Śmiechy warte najpierw taki zwykły Polak walczy o Rentę jest bardzo chory Nie zdolny do pracy a potem co Cudowne Ozdrowienie i na Rencie może zapierniczać ? Wstyd wstyd i jeszcze raz wstyd Dajcie ludziom Godziwe renty i emerytury a Młodych do pracy brać .W Niemczech kto pobiera rentę ten ma zakaz pracy jesteś chory lecz się zdrowy pracuj !Polskie Państwo to jakiś dziwny stwór :(

    Odpowiedz
  • niepelnosprawny.(2010-09-09 11:08) Zgłoś naruszenie 00

    albo jestes chory pobierasz , rente ,godna na przerzycie 900 pln abo do roboty koniec tu troch i tu...renta tylko dla niepelnosprawnych niezdolnych do pracy...

    Odpowiedz
  • A ja przedstawię sprawę z punktu widzenia rencisty(2010-09-09 12:12) Zgłoś naruszenie 00

    Mnie cieszy zniesienie limitów. Na studiach zachorowałam na nowotwór, tuż po urodzeniu dziecka, nie miałam jak wyrobić lat pracy więc otrzymałam rentę socjalną 525 zł netto od tego roku. Po 4 latach leczenia okazało się, że chemia odniosła sukces i rak mnie nie zabije, ale na tyle osłabiła mój organizm, że 8-10 razy w roku ciężko choruję, 2-3 razy w miesiącu muszę jeździć do lekarzy i na badania, na leki potrzebuje średnio 4 razy więcej niż człowiek nie dotknięty przewlekłą chorobą. Spróbujcie wyżyć za to i utrzymać 6 letnie dziecko. Nie mam siły pójść na cały etat, ale muszę pracować, bo inaczej nie wyżyję. Przez chorobę jestem gorszym pracownikiem, bo często na zwolnieniach, niedyspozycyjna, i w dodatku z limitem dorobienia 930 zł brutto!!! Wiecie jak ciężko znaleźć taką pracę. Więc nie przesadzajcie z tym psioczeniem, bo nikt z was nie jest pewien czy jakiś rak nie zźera go od środka i czy czasem nie przyjdzie mu się zmierzyć z rzeczywistością polskiego rencisty, a nie jest łatwo. Choć jak nie dasz się leczeniu i je zniesiesz to podobno już nic Cię nie zabije. Ot taka dygresja.

    Odpowiedz
  • obywatel(2010-09-09 12:57) Zgłoś naruszenie 00

    LUDZIE WALCZCIE O SWOJE A NIE WYMWIAJCIE INNYM. zgadzam sie z decyzja o dorabianiu bez ograniczen dla emerytow i rencistow.PODZIWIAM TAKIE OSOBY JAK POST 11
    ZYCZE POWODZENIA

    Odpowiedz
  • Ludmiła(2010-09-09 13:05) Zgłoś naruszenie 00

    Dla mnie strasznie przykrym, wręcz nie do zniesienia aspektem odebrania emerytur pracownikom na etatach jest powrót konstrukcji zależności w instytucji od decyzji szefa, który oto DAJE PRACĘ albo NIE DAJE PRACY emerytowi, bo nie i już... To "NIE I JUŻ" niesie ze sobą powrót płaszczenia się lizusostwa, podgryzania jedni drugich, ohyda. Pamiętam, jak za komuny moja śp. matka, doskonały lekarz co roku szła na rozmowę z pierwszym sekretarzem Podstawowej Organizacji Partyjnej, bo od jego decyzji zależało czy pani doktor dostanie w kolejnym roku kilka godzin w szkolnym gabinecie lekarskim... To było takie upokorzenie, że zostawiło w całej rodzinie niezatarty ślad do dziś. Dziś ja sama jestem w takiej sytuacji - od 1 stycznia 2009 roku pobieram WYPRACOWANĄ emeryturę (jej część, bo zbyt dużo zarabiam na etacie w administracji) i co miesiąc mówiłam moim dzieciom, że ta emerytura bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy oczyszcza państwo Polskie z hańbiącego traktowania starszych pracowników w poprzednich latach. Bo cóż proszę państwa się zmieni w nowych przepisach? Czy emerytowi zabroni isię pracować? Nie. Emeryta podda się władzy swojego dyrektora, układów i presji. Czy o to wam chodziło, panowie politycy? Z obliczeń wynika, że tylko o to. No to gratulacje, nadal wychowuje was komunu. Gratulacje.

    Odpowiedz
  • Emeryt(2010-09-09 14:01) Zgłoś naruszenie 00

    Do 11 Chyba mówisz o rencie socjalnej a ta dalej ma ogranioczenia w zarobkowaniu

    Odpowiedz
  • Ela(2010-09-09 14:31) Zgłoś naruszenie 00

    Jak rencista niby chory a pracuje cos jest nie tak?

    Odpowiedz
  • Maria(2010-09-09 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    W tym "projekcie" brak logiki. Renciści, czyli osoby odsunięte od pracy ze względu na chorobę - zachęca się do pracy !? Chyba po to, żeby za rok zabrać im rentę ! Natomiast emerytów, często ludzi zdrowych i sprawnych - pozbawia się możliwości dalszego zarobkowania, bo przecież jak zwolnią się z pracy, to większość z nich nie zostanie ponownie zatrudniona... Chyba,że zastąpią ich renciści ... Czegoś tak głupiego dawno w tym państwie nie było i mam nadzieję,że ten projekt nie zostanie przyjęty w Sejmie, tak głupio chyba jeszcze w tym kraju nie jest... Tak naprawdę, prawo do pracy powinni mieć wszyscy, i emeryci i renciści, jeśli czują się na siłach i mogą wykonywać określony rodzaj pracy... Pomysły pani minister Fedak są kuriozalne, może należałaby się już emeryturka?

    Odpowiedz
  • niepełnosprawny..(2010-09-09 14:50) Zgłoś naruszenie 00

    Do 14. Czytaj ze zrozumieniem, w nowym projekcie renciści socjalni także będą mogli dorabiać bez ograniczeń.
    Do 15. Co Cie boli? Jak uważasz że niepełnosprawnym jest tak cudownie z rentą 528zł to sie zamień..

    Odpowiedz
  • qwe(2010-09-09 15:04) Zgłoś naruszenie 00

    Artykul ciekawy.

    Odpowiedz
  • Maria(2010-09-09 15:08) Zgłoś naruszenie 00

    Coś jest nie tak, i myślę,że ta sprawa powinna trafić do Trybunału... Przecież to rząd (minister Fedak) wprowadził zasadę przejścia na emeryturę i pobieranie części emerytury bez konieczności zwalniania się z pracy... Jeżeli teraz, ten sam rząd (ta sama pani minister), po tak krótkim czasie wprowadza zmianę i nakazuje emerytom zwalnianie się z pracy, to jest to nic innego jak PRZYMUSZENIE EMERYTÓW DO USUNIĘCIA SIĘ Z RYNKU PRACY, bo jak to inaczej nazwać, przecież to oczywiste,że większość z tych ludzi przejdzie na emeryturę,bo pracodawca skorzysta z "możliwości" i nie zatrudni ich ponownie, a jeżeli tak to na gorszych warunkach... Stracą pracę wcześniej niż zamierzali, dzieki rządowi,który ich do tego finansowo zachęcił,żeby za chwilę odebrać im wszystko !
    Według tego samego scenariusza będzie można potraktować emerytów. Teraz da im się możliwość podjęcia pracy, a jak już zaczną pracować, to za rok odbierze im się rentę ! Takie decyzje rządu nie budzą zaufania do państwa i budzą watpliwości co do kompetencji osób,które te decyzje podejmują...

    Odpowiedz
  • xx(2010-09-09 15:37) Zgłoś naruszenie 00

    Rząd oszukuje rencistów. Namawia chorych ludzi podstępnym przepisem do podjęcia pracy, a w ślad za tym ZUS odbierze im renty. I co wtedy? Nie ma zdrowia, nie ma środków do przeżycia...! Ale ZUS będzie miał więcej na KRUS, mundurowych itd.

    Odpowiedz