Nowy podatek: 1-proc wynagrodzenia na zasiłek pielęgnacyjny

autor: Sylwia Czubkowska, Katarzyna Biała07.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 07.09.2010, 09:36

Dziś ponad 2 mln osób – niepełnosprawni, ciężko chorzy i w zaawansowanym wieku – są niesamodzielne i wymagają opieki. W 2035 r. będzie ich dwa razy więcej. Ale zmniejszy się liczba młodych, którzy mogą się nimi opiekować.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (52)

  • niewolnik(2010-09-19 11:23) Zgłoś naruszenie 00

    A może uruchomić obozy koncentracyjne i tam wozić emerytów,rencistów,chorych,bezrobotnych itp,to dla tych przy żłobie zostanie dużo więcej na ich hulaszcze życie !!!

    Odpowiedz
  • emerytura(2010-11-08 14:11) Zgłoś naruszenie 00

    albo dac emerytury po 35 latach pracy albo oddac skłdki złodziejstwo jedne a nie pozbawiono ludzi środków do życia poprostu ukradziono a innym nie zdążono zabrac i tak się stało że jeden po 30 latach pracy ma emeryturę a drugi musi czekac 5 lat chyba na trzęsienie ziemi żeby na każdego przyszła zasłużona kara liczę na to

    Odpowiedz
  • ustawa(2010-11-08 14:17) Zgłoś naruszenie 00

    odpowiedz dla niewolnika jest jedna te obozy to tylko uruchomic ale dla tych pasibrzuchów co potrafią życ na ludzkiej krzywdzie i się panoszą nic nie robią tylko pieprzą farmazony i się kłócą a ludzienie mają co do garnka wlóżyc a oni krawaty noszą za kwotę która niejednej osobie musi starczyc na cały miesiąc

    Odpowiedz
  • anna(2010-11-24 19:41) Zgłoś naruszenie 00

    Będę mocno wściekła ,opiekuję się rodzicami nikt w tym mi nie pomaga z emerytury rodziców mam chleb ,bo ja musiałam zrezygnować z pracy i jeszcze chcą zabrać im pieniądze SKANDAL

    Odpowiedz
  • emer(2010-09-07 12:55) Zgłoś naruszenie 00

    Waloryzacja emerytur w 2011 roku o 2,7% - 1% =1,7%. Od cuda. Wynika z tego , że waloryzacja w 2011 roku to 1,7% . Pięknie, pięknie zaszalejemy. Co jeszcze ?

    Odpowiedz
  • A może by tak puścić tsunami po ławach poselskich(2010-09-07 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    by wymiotło z nich idiotyczne umysły!!!
    Dlaczego znów kopią tych najsłabszych???!!!
    Dlaczego nie zabiorą się najpierw za obniżanie SWOICH pensji i pensji kolesiów???!!!
    To jest SKANDAL NAD SKANDALE!!!
    Po diabła nam tacy rządzący???!!!
    Po diabłaaaaaa???!!!

    Odpowiedz
  • Głos rozsądku(2010-09-07 03:44) Zgłoś naruszenie 00

    Może by tak nie propagować już więcej aborcji i antykoncepcji. I wprowadzić z prawdziwego zdarzenia politykę prorodzinną, uwzględniającą zmiany w systemie podatkowym i promocję zatrudnienia. Jedynym remedium na klęskę demograficzną jest zwiększenie liczby dzieci.

    Odpowiedz
  • OB(2010-09-07 09:08) Zgłoś naruszenie 00

    Calosc skladki zdrowotnej, ktora powinna byc dwukrotnie wyzsza przy zmienionym systemie rozliczen za uslugi medyczne, i skladki na starosc powinna byc odpisywana od podatku.

    Odpowiedz
  • Do tego dążymy ???????(2010-09-07 07:17) Zgłoś naruszenie 00

    A ja proponują od razu wprowadzić 100 % podatku od dochodu , zamiast dokładać po trochu
    Po co ludziom pieniądze. Państwo jest tak szczodre że wszystkim zapewni środki di życia ,wg potrzeb.

    O , ku.wa - przecież to w czystej postaci komunizm.

    Odpowiedz
  • adsa(2010-09-07 07:20) Zgłoś naruszenie 00

    A moze by tak w ogole zmienic kierunek polityki.Moze nasi decydenci przestana myslec tylko o sobie a szukac oszczednosci u najbiedniejszych i bezradnych?Trzeba bylo nie rozganiac po swiecie mlodych pelnych energii i zdolnosci ludzi za chlebem...Wstyd ,panie Tusk.

    Odpowiedz
  • lsk(2010-09-07 08:09) Zgłoś naruszenie 00

    Polska za PO się będzie coraz bardziej wyludniać i starzeć i jak się tak zastanowić to o to chodzi w tej calej polityce realizowanej przez eurokołchoz - zniszczyć gospodarki biedniejszych państw i ich eksport (patrz dzika prywatyzacja zakładów produkcyjnych - patrz stocznie i inne zakłady pracy), stworzyć obszary importu z państw bogatych i produkować masowo najtańszą silłę roboczą dla zachodu. Za to tusek jest głaskany przez Angele i poklepywany przez Władzia. A Polska - kraina lasów, czystych jezior - rezerwat przyrodniczy z Polakami naganiającymi zwierzynę na polowania organizowane dla niemców i innych

    Odpowiedz
  • just(2010-09-07 08:15) Zgłoś naruszenie 00

    Te komentarze chyba nie są do tego artykułu?! Ludzie ! O czym wy piszecie, przecież to bełkot!

    Odpowiedz
  • Anna(2010-09-07 08:29) Zgłoś naruszenie 00

    Wprowadzenie nowego podatku nie poprawi sytuacji osoby po 75 roku. Pieniądze jeśli trafią w postaci czeków to tylko do tych, którym pomoże rodzina. Wymóg, aby osoba po 75 roku była niepełnosprawna śmieszny, bo przy takim dostępie do lekarza trudno będzie znaleźć osobę sprawną. Zamiast wyciągać kolejne składki od obywateli należałoby rozwiązać Konkordat, zlikwidować fundusz kościelny i usunąć religię ze szkół. To olbrzymie pieniądze. Czas chyba zacząć oszczędzać, a nie wyciągać kolejne pieniądze w postaci kolejnych składek i podatków. To nie uzdrowi nikogo.

    Odpowiedz
  • "Kobiety zyja u nas do miesiaca....(2010-09-07 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobry pomysl, wrecz szkoda, ze taki spozniony. Niemcy maja dobre rozwiazania w tym zakresie. Warto byloby pomyslec o duzych osrodkach geriatrycznych, jakie funkcjonuja w Niemczech, z prawdziwa opieka pielegniarska, a te prywatne polskie "umieralnie", ktore dzialaja na zasadzie przedsiebiorstwa , polikwidowac.
    W jednej z takich "umieralni" rejestratorka powiedziala mi : "Kobiety zyja u nas do miesiaca, mezczyzni 3 - 4 dni". Te wypowiedz pozostawiam bez komentarza.

    Odpowiedz
  • Anna(2010-09-07 08:50) Zgłoś naruszenie 00

    Do Lili jesteś w błędzie. Rząd chce wprowadzić waloryzację emerytury 31 zł czyli każdemu po równo, niezależnie od wysokości emerytury, przepracowanych lat pracy. Zyskają Ci, którzy mają często niższy staż pracy, niże dochody. Teraz proponuje się obnizenie emerytur o podatek na rzecz osób po 75 roku życia, kto ją dostanie? Ano jak zwykle ten, który będzie umiał to sobie (a raczej rodzina) załatwić. Tylko patrzeć jak zostanie podniesiona składka zdrowotna, podatek o kolejny 1 procent, co znów zmniejszy pensję czy emeryturę. Wyciąganie kolejnych pieniędzy nic nie da. Czas zacząć oszczędzać na każdym kroku.

    Odpowiedz
  • miki(2010-09-07 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    Protestować na ulicy ,a nie tracić energii na zbędne komentarze .Wysokość nowych świadczeń które mają być wdrożone ile wzrosną? Jaki procent najniższego wynagrodzenia będą obejmować? Obecnie 520 zł. Czy mając dziecko całkowicie niepełnosprawne ,wzrośnie procentowo czy kwotowo.Czy poseł Graś może opowiedzieć jak żył za 500 zł miesięcznie ,a jak ma żyć opiekun z dzieckiem z zasiłku pielęgnacyjnego .Kiedy obniżymy uposażenie dla posłów, senatorów wojewodów,burmistrzów,kiedy zmiejszymy diety naszych wybrańców.Społeczeństwo wcześniej czy póżniej zacznie się tego domagać

    Odpowiedz
  • cd nr 13(2010-09-07 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    Tak sie ucieszylam, ze ubezpieczenie na starosc/ubezpieczenie pielegnacyjne zacznie dzialac od zaraz, ze nie zwrocilam uwagi na date jego wprowadzenia czyli od 2020 r.
    Chcialam nawet napisac , ze Prezydent Reagan by powiedzial: widze antyporanek w Polsce.
    Okazuje sie, ze wszystko jest zgodnie z linia rzadu i maksyma P. Reagana: "Biedni musza pomoc sobie sami".
    Moja nadzieja na lepsze byla przedwczesna, patrz wypowiedz chyba nr 9: "Kobiety zyja do miesiaca...".

    Odpowiedz
  • gabi(2010-09-07 09:06) Zgłoś naruszenie 00

    Wciąz się zastanawiam dlaczego dodatek pielęgnacyjny wynosi 183 złote ,pomimo że niektóre osoby w tym wieku są całkiem sprawne,czego oczywiście im życzę jak najdłużej,ale nie pamiętam już od kiedy bodajże 2003 rok spowodował podwyżkę zasiłku pielęgnacyjnego dla osób niepełnosprawnych.Ja osobiście opiekuję się synem 23 lata więc spełniam ten wymóg mam dzieci,ale on się mną nie zaopiekuje.Chciałam jednocześnie podkreślić ,że ten niezmienny zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153 złote dla osoby która samodzielnie nie zrobi nic.

    Odpowiedz
  • Wiki(2010-09-07 09:47) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram w 100% komentarz nr 7 pani Anny.

    Odpowiedz
  • gabi do numeru17(2010-09-07 12:01) Zgłoś naruszenie 00

    Przykro mi że jak kiedyś na zebraniu szkolnym nauczycielka powiedziała że dzieci nie rozumieją tekstu,który czytają.Nie napisałam nic takiego żeby odebrać tym ludziom w wieku 75 i powyżej chociaż jedną złotówkę.Pisałam jedynie że nie rozumiem tego ,że dodatek pielęgnacyjny jest rewaloryzowany a zasiłłek pielęgnacyjny nie.Jeśli chodzi o życzenia na przyszłość to dziękuję bardzo,ale jest takie powiedzenie,nie życz drugiemu,co tobie nie miłe ,z prostej przyczyny może się to odwrócić przeciwko tobie,bo nikt nie wie co go czeka.

    Odpowiedz