Nowy podatek: 1-proc wynagrodzenia na zasiłek pielęgnacyjny

autor: Sylwia Czubkowska, Katarzyna Biała07.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 07.09.2010, 09:36

Dziś ponad 2 mln osób – niepełnosprawni, ciężko chorzy i w zaawansowanym wieku – są niesamodzielne i wymagają opieki. W 2035 r. będzie ich dwa razy więcej. Ale zmniejszy się liczba młodych, którzy mogą się nimi opiekować.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (52)

  • Głos rozsądku(2010-09-07 03:44) Zgłoś naruszenie 00

    Może by tak nie propagować już więcej aborcji i antykoncepcji. I wprowadzić z prawdziwego zdarzenia politykę prorodzinną, uwzględniającą zmiany w systemie podatkowym i promocję zatrudnienia. Jedynym remedium na klęskę demograficzną jest zwiększenie liczby dzieci.

    Odpowiedz
  • Do tego dążymy ???????(2010-09-07 07:17) Zgłoś naruszenie 00

    A ja proponują od razu wprowadzić 100 % podatku od dochodu , zamiast dokładać po trochu
    Po co ludziom pieniądze. Państwo jest tak szczodre że wszystkim zapewni środki di życia ,wg potrzeb.

    O , ku.wa - przecież to w czystej postaci komunizm.

    Odpowiedz
  • adsa(2010-09-07 07:20) Zgłoś naruszenie 00

    A moze by tak w ogole zmienic kierunek polityki.Moze nasi decydenci przestana myslec tylko o sobie a szukac oszczednosci u najbiedniejszych i bezradnych?Trzeba bylo nie rozganiac po swiecie mlodych pelnych energii i zdolnosci ludzi za chlebem...Wstyd ,panie Tusk.

    Odpowiedz
  • 4(2010-09-07 07:58) Zgłoś naruszenie 00

    Dzisiaj walczy się o większe prawa dla związków homoseksualnych, wyśmiewa się rodziny wielodzietne , no chyba jeśli dotyczy to Komorowskiego to jest to doceniane.

    Odpowiedz
  • lsk(2010-09-07 08:09) Zgłoś naruszenie 00

    Polska za PO się będzie coraz bardziej wyludniać i starzeć i jak się tak zastanowić to o to chodzi w tej calej polityce realizowanej przez eurokołchoz - zniszczyć gospodarki biedniejszych państw i ich eksport (patrz dzika prywatyzacja zakładów produkcyjnych - patrz stocznie i inne zakłady pracy), stworzyć obszary importu z państw bogatych i produkować masowo najtańszą silłę roboczą dla zachodu. Za to tusek jest głaskany przez Angele i poklepywany przez Władzia. A Polska - kraina lasów, czystych jezior - rezerwat przyrodniczy z Polakami naganiającymi zwierzynę na polowania organizowane dla niemców i innych

    Odpowiedz
  • just(2010-09-07 08:15) Zgłoś naruszenie 00

    Te komentarze chyba nie są do tego artykułu?! Ludzie ! O czym wy piszecie, przecież to bełkot!

    Odpowiedz
  • Anna(2010-09-07 08:29) Zgłoś naruszenie 00

    Wprowadzenie nowego podatku nie poprawi sytuacji osoby po 75 roku. Pieniądze jeśli trafią w postaci czeków to tylko do tych, którym pomoże rodzina. Wymóg, aby osoba po 75 roku była niepełnosprawna śmieszny, bo przy takim dostępie do lekarza trudno będzie znaleźć osobę sprawną. Zamiast wyciągać kolejne składki od obywateli należałoby rozwiązać Konkordat, zlikwidować fundusz kościelny i usunąć religię ze szkół. To olbrzymie pieniądze. Czas chyba zacząć oszczędzać, a nie wyciągać kolejne pieniądze w postaci kolejnych składek i podatków. To nie uzdrowi nikogo.

    Odpowiedz
  • Lila(2010-09-07 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    No wreszcie jeden kroczek do normalności. Skończy się socjalistyczne wydzieranie jednym żeby inni też mieli . Jednak zaczynam wierzyć że będzie normalnie. Jeszcze tylko mniej pasożytów na emeryturach, którzy ślizgali się całe życie i nie zapracowali na własną emeryturę.Kochana władzo, dlaczego uważacie ze prawa nabyte są nietykalne , przecież powinno być sprawiedliwie dla wszystkich obywateli chyba. Jeśli ktoś nie umie kombinować to płaci na innych? to jakiś nonsens

    Odpowiedz
  • "Kobiety zyja u nas do miesiaca....(2010-09-07 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobry pomysl, wrecz szkoda, ze taki spozniony. Niemcy maja dobre rozwiazania w tym zakresie. Warto byloby pomyslec o duzych osrodkach geriatrycznych, jakie funkcjonuja w Niemczech, z prawdziwa opieka pielegniarska, a te prywatne polskie "umieralnie", ktore dzialaja na zasadzie przedsiebiorstwa , polikwidowac.
    W jednej z takich "umieralni" rejestratorka powiedziala mi : "Kobiety zyja u nas do miesiaca, mezczyzni 3 - 4 dni". Te wypowiedz pozostawiam bez komentarza.

    Odpowiedz
  • Anna(2010-09-07 08:50) Zgłoś naruszenie 00

    Do Lili jesteś w błędzie. Rząd chce wprowadzić waloryzację emerytury 31 zł czyli każdemu po równo, niezależnie od wysokości emerytury, przepracowanych lat pracy. Zyskają Ci, którzy mają często niższy staż pracy, niże dochody. Teraz proponuje się obnizenie emerytur o podatek na rzecz osób po 75 roku życia, kto ją dostanie? Ano jak zwykle ten, który będzie umiał to sobie (a raczej rodzina) załatwić. Tylko patrzeć jak zostanie podniesiona składka zdrowotna, podatek o kolejny 1 procent, co znów zmniejszy pensję czy emeryturę. Wyciąganie kolejnych pieniędzy nic nie da. Czas zacząć oszczędzać na każdym kroku.

    Odpowiedz
  • miki(2010-09-07 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    Protestować na ulicy ,a nie tracić energii na zbędne komentarze .Wysokość nowych świadczeń które mają być wdrożone ile wzrosną? Jaki procent najniższego wynagrodzenia będą obejmować? Obecnie 520 zł. Czy mając dziecko całkowicie niepełnosprawne ,wzrośnie procentowo czy kwotowo.Czy poseł Graś może opowiedzieć jak żył za 500 zł miesięcznie ,a jak ma żyć opiekun z dzieckiem z zasiłku pielęgnacyjnego .Kiedy obniżymy uposażenie dla posłów, senatorów wojewodów,burmistrzów,kiedy zmiejszymy diety naszych wybrańców.Społeczeństwo wcześniej czy póżniej zacznie się tego domagać

    Odpowiedz
  • gabi(2010-09-07 09:06) Zgłoś naruszenie 00

    Wciąz się zastanawiam dlaczego dodatek pielęgnacyjny wynosi 183 złote ,pomimo że niektóre osoby w tym wieku są całkiem sprawne,czego oczywiście im życzę jak najdłużej,ale nie pamiętam już od kiedy bodajże 2003 rok spowodował podwyżkę zasiłku pielęgnacyjnego dla osób niepełnosprawnych.Ja osobiście opiekuję się synem 23 lata więc spełniam ten wymóg mam dzieci,ale on się mną nie zaopiekuje.Chciałam jednocześnie podkreślić ,że ten niezmienny zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153 złote dla osoby która samodzielnie nie zrobi nic.

    Odpowiedz
  • OB(2010-09-07 09:08) Zgłoś naruszenie 00

    Calosc skladki zdrowotnej, ktora powinna byc dwukrotnie wyzsza przy zmienionym systemie rozliczen za uslugi medyczne, i skladki na starosc powinna byc odpisywana od podatku.

    Odpowiedz
  • cd nr 13(2010-09-07 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    Tak sie ucieszylam, ze ubezpieczenie na starosc/ubezpieczenie pielegnacyjne zacznie dzialac od zaraz, ze nie zwrocilam uwagi na date jego wprowadzenia czyli od 2020 r.
    Chcialam nawet napisac , ze Prezydent Reagan by powiedzial: widze antyporanek w Polsce.
    Okazuje sie, ze wszystko jest zgodnie z linia rzadu i maksyma P. Reagana: "Biedni musza pomoc sobie sami".
    Moja nadzieja na lepsze byla przedwczesna, patrz wypowiedz chyba nr 9: "Kobiety zyja do miesiaca...".

    Odpowiedz
  • A może by tak puścić tsunami po ławach poselskich(2010-09-07 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    by wymiotło z nich idiotyczne umysły!!!
    Dlaczego znów kopią tych najsłabszych???!!!
    Dlaczego nie zabiorą się najpierw za obniżanie SWOICH pensji i pensji kolesiów???!!!
    To jest SKANDAL NAD SKANDALE!!!
    Po diabła nam tacy rządzący???!!!
    Po diabłaaaaaa???!!!

    Odpowiedz
  • Wiki(2010-09-07 09:47) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram w 100% komentarz nr 7 pani Anny.

    Odpowiedz
  • do 12.(2010-09-07 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    A co to dla ciebie znaczy "sprawne"? Że chodzą???
    Życzę ci abyś w starości swojej była tak bardzo niesprawna, że będziesz mogła tylko chodzić. I abyś otoczona była taką samą znieczulicą, jaką darzysz obecnych starszych. Za których zresztą pieniądze wychowałaś i wyuczułaś się!!
    Abyś nie miała ani co do gęby włożyć, ani za co leków kupić...
    Może TO doświadczenie doda ci rozsądku do twojej mózgownicy...

    Odpowiedz
  • Mi(2010-09-07 09:54) Zgłoś naruszenie 00

    cd nr 13 Kochana Piszesz bzdety! A co do nr 12. Masz racje że sa osoby po 75 roku zycia sprawne. Tylko ,że...moja mama ma 82 lata Przepracowala 43 lata.Juz raz p. Suchocka zabrala cos niecos z jej emerytury. Do tego poszla akurat wtedy gdy po wyliczeniu , stracila na tamte czasu niezle pieniadze. Dzisiaj ma 640 zl z groszami emerytury + pielegnacyjne. Wszystko byloby fajnie Fizycznie jest sprawna ale,...pamięć mocno jej szfankuje.(początki alschajmera)Moze teraz mi odpowiesz: Nalezą sie takiej osobie te pieniadze czy nie/Acha Pracowala w biurze w telekomunikacji

    Odpowiedz
  • Mi(2010-09-07 09:56) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo 17!!!

    Odpowiedz
  • OB(2010-09-07 10:00) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram wypowiedz pod nr 15.

    Odpowiedz