Narodowy Fundusz Zdrowia zgodził się na propozycję Porozumienia Zielonogórskiego przeznaczenia więcej pieniędzy na świadczenia wykonywane przez placówki i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Od października wzrośnie miesięczna stawka kapitacyjna, czyli kwota, jaką lekarz dostaje na zapewnienie opieki medycznej pacjentowi, który jest do niego zapisany. Wyniesie ona średnio 6,31 zł miesięcznie za jednego chorego. Oznacza to wzrost o 0,28 groszy. Jak powiedział Robert Sapa, rzecznik prasowy Porozumienia Zielonogórskiego, te dodatkowe pieniądze na POZ będą pochodziły z ogólnej nadwyżki finansowej, jaką NFZ wygospodarował w ciągu roku m.in. w związku z lepszą ściągalnością składki zdrowotnej.

Od stycznia 2008 r. lekarze rodzinni mogą spodziewać się kolejnej podwyżki stawki kapitacyjnej. Ma ona wzrosnąć do 6,75 zł miesięcznie (czyli 81 zł rocznie na jednego pacjenta). Jak podkreśla Ireneusz Pikulicki, członek zarządu Medycyny Rodzinnej, która świadczy usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, centrum już dostało z Funduszu aneks do umowy, który przewiduje podniesienie stawki kapitacyjnej.

- To jest bardzo dobra wiadomość dla lekarzy rodzinnych, bo przecież z tych pieniędzy są opłacane wszystkie koszty związane z zapewnieniem opieki zdrowotnej pacjentom - mówi Ireneusz Pikulicki.

Ze środków uzyskanych ze stawek kapitacyjnych świadczeniodawca opłaca bowiem nie tylko koszt samej usługi zdrowotnej, ale również wynagrodzenia personelu czy utrzymania gabinetu lub przychodni.

Zgodnie z planem finansowym NFZ w tym roku przeznaczył on na POZ ponad 4,6 mld zł. W przyszłym planuje wydać 5,4 mld zł.

Dominika Sikora

dominika.sikora@infor.pl