Tylko co trzeci 50-latek pracuje

autor: Paweł Jakubczak03.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 03.09.2010, 07:58

Żeby zwiększyć liczbę starszych pracowników, firmy powinny zapewnić im m.in. elastyczny czas pracy, a państwo – dostęp do kształcenia ustawicznego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (35)

  • aHa(2010-09-05 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    I co tu komentować...

    Odpowiedz
  • zenek(2010-09-03 16:25) Zgłoś naruszenie 00

    firmy nie chcą zatrudniać nie tylko tych 50+ ale też młodych
    zamiast umowy o pracę wymuszają samozatrudnienie co skutkuje małymi składkami do zus i to jest podstawowa i główna przyczyna braku pieniędzy na dzisiejsze emerytury

    Odpowiedz
  • ADAM09(2010-09-03 11:07) Zgłoś naruszenie 00

    NAPUSZCZA SIĘ BEZROBOTNYCH NATYCH CO MAJĄ 1500ZŁ EMERYTURY.A MOŻE NAPISZCIE O TYCH CO ZARABIAJĄ MILIONY W POLSCE A SKŁADKI ODPROWADZAJĄ ZA GRANICĄ I NIE PŁACĄ W KRAJU PODATKÓW.DOSYĆ OCHRONY BOGACZY I DYSKRYMINACJI BIEDNYCH

    Odpowiedz
  • malina(2010-09-03 11:10) Zgłoś naruszenie 00

    do 12
    jakie podwójne składki?

    Gdyby nie wypuścili tylu wcześniejszych emerytów to nie musieli by im płacić emerytur przez 5 lat za wcześnie.
    a on są młodzi i dalej pracują .

    Odpowiedz
  • Rocznik 1953(2010-09-03 13:39) Zgłoś naruszenie 00

    Do rocznika 1954!!! Żal Wam d..ę zżera!!!

    Odpowiedz
  • Ha ha ha... Firmy powinny zapewnic... ha ha ha....(2010-09-03 14:34) Zgłoś naruszenie 00

    Co to za mądrala wymyślił takie cuda??? Czy on nie wie, czy może nie chce wiedzieć, że firmy NIE CHCĄ!!! wcale zatrudniać osób po 50.???
    Jakieś zaćmienia umysłu, czy co?

    Odpowiedz
  • kika(2010-09-03 16:13) Zgłoś naruszenie 00

    Dziwi mnie tylko że 35% młodych w wieku do 28 lat pracuje.
    Czy oni nie chcą czy PO prostu brakuje pracy ???
    Emeryt będzie pracować za 1000 zł.Dorobi sobie do emerytury,a młody za takie wynagrodzenie nie wstanie nawet z fotela,więc po co te krzyki.

    Odpowiedz
  • IZA(2010-09-03 16:19) Zgłoś naruszenie 00

    EMERYT PO 50-CE JAK CHCE TO SOBIE ZAWSZE PRACE ZNAJDZIE APISANIE ŻE JEJ NIE MA TO BZDURY. OWSZEM SĄ LUDZIE CO CHORUJĄ ALE SĄ I TACY CO NIGDY NIE CHOROWALI. WIĘCEJ JEST TERAZ SYMULANTÓW PO 30-40 NIŻ PO 50-CE. NIE NAUCZENI JESTEŚCIE DYSCYPLINY A PRYWACIARZ CHCE BY EMERYT TAK JAK MAŁOLAT PRACOWAŁ W ŚWIĄTEK PIATEK I W NIEDZIELĘ ZA PÓŁ DARMO.

    Odpowiedz
  • mleczko(2010-09-03 17:01) Zgłoś naruszenie 00

    Ile już było konferencji na ten temat , ile programów napisanych na papierze?Gdzi do jasnej cholery premierze rządu RP są ci pracodawcy ,co mieli zatrudniać 50+?. Kiedy wreszcie nastąpią trzęsienia ziemi w urzędach pracy obsługujacych bezrobotnych. Praca tylko po znajomości, ato co znajomi nie wezmą i pracownicy urzędów to sie wywiesza ochłapy na tablicy dla bezrobotnych. Kiedy wreszcie Donku , ostrowska, urzedy będą rozliczane z tego ilu bezrobotnym znajdą zatrudnienie, ile ten program będzie sie wlukl lat.Miał być wtym roku w gdańsku . I co . ano wielkie g..o z tego wyszło, tak jak i z innymi programami napisanymi na papierze. Donald , dlaczego tylko w polsce nie przyjmują bezrobotnych 50+?

    Odpowiedz
  • awtor(2010-09-03 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    Największą zdobyczą socjalizmu jest zwalczenie analfabetyzmu. Polacy potrafią czytać, pisać i liczyć. Po 30 latach od "sierpnia" zaczęli również myśleć.
    To powoduje, że zadają pytania: dlaczego są równi i "równiejsi czyli wszyscy ci, którzy pasożytują na emerytach: wojsko, policja, służby więzienne, straż pożarna, rolnictwo, górnictwo, stoczniowcy itd.?
    Licząc wpłacane przez 40-50 lat składki i podatki pytają, gdzie są moje pieniądze? TO SĄ MOJE PIENIĄDZE. Nie jakiegoś ZUS-u, 35-letniego nieroba, czy innego "emeryta".
    Ponadto, skoro po 30 latach intensywnej pracy, w wyniku zmian na rynku pracy, utraty zdrowia i kondycji, itp, dlaczego za MOJE SKŁADKI I PODATKI, opłacani przeze mnie urzędnicy(także ministry wysokie) nie przygotowali programu dostosowawczego. Ci ze stoczni, z kopalń, czy szkół, jak tracą pracę, to otrzymują OGROMNĄ pomoc państwa i finansową i w szkoleniach. Gdzie jest pomoc dla tych innych-gorczych?- Państwo ma ich w , w internecie.
    Ja też zatem mam tam państwo.

    Odpowiedz
  • Graza(2010-09-03 18:21) Zgłoś naruszenie 00

    Kto zatrudnia dziadków.mam taką sytuację pracowałem 12 lat w formie jako kierowca-włascicielka zabrała mi auto i kazała plac zamiatać.Ogółem mam przepracowane 39lat i 4 miesiące a mój wiek 56 lat i na nic się nie kwalifikuję.Straciłem tylko zdrowie i muszę się leczyć bo mnie zeszmacono po tylu latach pracy.Może mi ktoś doradzi co mam dalej robić.

    Odpowiedz
  • yogi(2010-09-03 19:41) Zgłoś naruszenie 00

    Po co się opieracie na ludziach 50-65 zobaczcie który mody pracuję, waszę średnie już nas nudzą.

    Odpowiedz
  • Remi(2010-09-03 20:12) Zgłoś naruszenie 00

    Niech pan Orlowski zdecyduje sie -czy starsi nie chca pracowac czy firmy nie chca ich zatrudniac .Osobiscie nie wierze zeby nie chcieli podjac pracy!

    Odpowiedz
  • r.1954(2010-09-04 00:03) Zgłoś naruszenie 00

    Ci co są na wcześniejszych emeryturach lub świadczeniach przedemerytalnych pracują oczywiście dalej, ale po cichu i swobodnie mogą sobie żyć. A innym dołożyli 5 lat pracy i klepią biedę, bo i sił już im nie starcza. Dziki kraj!

    Odpowiedz
  • zenonniezkition(2010-09-06 03:57) Zgłoś naruszenie 00

    I co że - "wybory parlamentarne już blisko" - kiedy ludzie mają krótką pamięć. Szybko zapomną, iż ten facet oprócz gadania i obiecywania, nic więcej nie potrafi. To samo można powiedzieć o innych politykach. Oni powinni być karani za to, że służą tylko sobie, a nie Polsce. Myślicie że te komentarze ich coś obchodzą. Ciągle tylko słyszymy o należnej im wdzięczności za "wyzwolenie" - nikt natomiast nie powie o jeszcze gorszym jarzmie którym jest UNIA i "przyjaciel" za oceanem. Młodzież i wykształceni w Polsce są parobkami w innych krajach. W Polsce zostaną tylko emeryci, winni "politykom" słuszne im utrzymanie. Kiedy wreszcie zakończą walkę między sobą o stołki, a zaczną mądrze i skutecznie wywiązywać się z przyjętych na siebie obowiązków wobec Ojczyzny. Czerwone światło dla głupich i źle interpretowanych badań i słupków. Za sytuację w kraju, odpowiedzialni są politycy a nie robotnicy. To politycy marnotrawią wysiłek uczciwie pracujących. To politycy pozwalają na nierówne traktowanie i przenoszą ciężar obowiązków i nieudolnego rządzenia na barki Polaków. Niech naprawią co zepsuli, bo inaczej nici z emerytury - dla nich.

    Odpowiedz
  • zaślepiony polak(2010-09-04 14:58) Zgłoś naruszenie 00

    logicznie patrzeć na to wszystko co dzieje się w polsce od 1990r.to trzeba wyciągnąć wniosek z tego dlaczego polacy zezwolili rządzić żydom,tak jak przed wojną,sytuacja się powtarza.Czeka nas eutanazja!!!

    Odpowiedz
  • MK(2010-09-03 10:55) Zgłoś naruszenie 00

    Do B-1,ala ,obserwator
    Dziwne - najgłośniej krzyczą Ci którzy otrzymali świadczenia przed 60-65 rokiem życia ! Nikt nie zastanawiał się ,że co 3-emeryt z minimalnym stażem pracy nie zapracował na swoją emeryturę . Według mnie państwo obejdzie się bez podwójnych składek emerytalnych,jeśli zlikwiduje przywileje !

    Odpowiedz
  • marianna(2010-09-03 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    Młodzi nie mogą dostać pracy bo nie mają doświadczenia,znajomości lub są uprzedzenia pracodawcy (rodzina,ciąża itp.) lub wymagania z "księżyca wzięte".
    Osoby po 40 do 50+ ,to są już prawie emeryci,których się raczej pozbywa.
    Paranoja!!!

    Odpowiedz
  • 123(2010-09-05 12:24) Zgłoś naruszenie 00

    niech zlikwidują przechodzenie na emeryturę po 15 latach pracy (mundurowi) którym emeryturę płaci się przez 50 lat Średnia emerytura mundurowa - 2760 zł brutto, renta - 2130 zł brutto, a renta rodzinna - 2160 zł brutto. ... To są emerytury i renty o których cywile po 40 latach pracy mogą tylko pomarzyć. A Tusk zamierza od nowego roku zmienić sposób naliczania rent cywilom . Sposób zmiany naliczania spowoduje OCZYWIŚCIE ZMNIEJSZENIE RENT. A GDZIE PRAWA NABYTE??? mundurowym renta należy się już po 1 dniu pracy i to w wysokości min. ok. 1000 zł.Mundurowi mogą dostać rentę nawet na nadciśnienie czy ból kręgosłupa!!!. Czy cywil na takie dolegliwości dostanie rentę ??? chyba wszyscy wiedzą że NIE. Więc gdzie ta sprawiedliwość i konstytucyjna równość obywateli. Tusk zamiast wyrównywać wszelkie dysproporcje wynikające z niesprawiedliwych przepisów to jeszcze je pogłębia ale wybory samorządowe i i parlamentarne już blisko. Do likwidacji również KRUS!!!

    Odpowiedz
  • nina(2010-09-03 07:44) Zgłoś naruszenie 00

    Do nr.1

    Chodzi o to , aby ratować budżet i owszem pracować do 67 lat, ale nie pobierać emerytury.

    Emerytura powinna być w związku z wiekiem, albo ze względu na staż pracy.'
    Aby emerytura wystarczała bez dorabiania trzeba pracować 40 lat.

    Rząd zrobił głupstwo, w 1999, że wogóle zaczął z tymi emeruturami wcześniejszymi.
    Każdy powinien pracować do 65 lat lub co najmniej 40 lat skladki odprowadzać.
    Nie może być tak, że pobierasz 1500 emerytury i 1500 zarabiasz, a inny nie ma pracy wogóle.

    Przy wynagrodzeniu brutto 2500 skladka emerytalna jest 500 zł razy 480 m-cy pracy to daje 240000 dzielone przedz 187 miesięcy równa się 1283 zł emerytury.
    Prosty rachunek i pracyjąc 30 lat odchodząz w wieku 55 lat nie zarobilaś na swoją emeryturę. Stare zasady zawyżały wysokość emerytury.
    Pokrzywdzone zostały kobiety urodzone od 1954 , bo one muszą odłożyć na emeryturę.

    Ci którzy odeszli w starym systemie powinni nie pracować, a jeśli emerytura za mała to nie starać się o nią tylko pracować do 60 lub 65 lat.

    Odpowiedz