Kopacz jesienią ubiegłego roku zapowiedziała przedstawienie drugiego pakietu ustaw zdrowotnych (pierwszy PO przedstawiła w 2008 r., jednak prezydent Lech Kaczyński zawetował kluczowe ustawy). Oprócz projektów dotyczących rynku farmaceutycznego, wprowadzających m.in. tzw. sztywne marże na leki refundowane, w pakiecie mają się znaleźć rozwiązania dot. lecznictwa szpitalnego i dostępu do świadczeń medycznych.

"Podczas prac tzw. białego stołu omawiane są założenia pakietu ustaw zdrowotnych. Po to został on powołany. Mamy nadzieję, że uda się wypracować rozwiązania, które będą do zaakceptowania przez opozycję, a efektem rozmów będą ustawy" - powiedział dziś rzecznik MZ Piotr Olechno.

Według Bolesława Piechy (PiS), minister Kopacz nie przedstawia jednak żadnych konkretów. "Obawiam się, że nie zobaczymy pakietu ustaw. Do tej pory nikt go nie widział poza panią minister, która powołuje się na niego, ale my nic o nim nie wiemy. Platforma musi przedstawić jakieś propozycje, o których będzie można dyskutować. Na razie nie wiemy jakie rząd ma plany" - podkreślił przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

Zdaniem Marka Balickiego (niezrz.), po przedstawieniu pakietu ustaw zdrowotnych mogłaby się rozpocząć debata nad planami rządu. "To rządzący mają inicjatywę legislacyjną. Podczas obrad tzw. białego stołu minister Kopacz nie przedstawiła żadnych projektów ustaw, poza bezsporną ustawą o informatyzacji służby zdrowia. Po zwycięstwie Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich PO staje przed zadaniem realizacji obietnic" - powiedział Balicki.

"Biały stół" ws. służby zdrowia zainicjował Grzegorz Napieralski

"Biały stół" ws. służby zdrowia zainicjował szef SLD Grzegorz Napieralski. Zespół ekspertów i przedstawicieli resortu zdrowia, a także poszczególnych klubów ma pracować m.in. nad nowym pakietem ustaw zdrowotnych, przygotowanych przez MZ. Prace mają dotyczyć m.in. zapewnienia równego dostępu do świadczeń, wielkości nakładów publicznych na ochronę zdrowia, zasad finansowania świadczeń, problemów pracowników służby zdrowia. Do tej pory odbyły się dwa spotkania.

W pakiecie mają być zawarte m.in. zapisy dotyczące planu B, czyli programu przekształceń szpitali w spółki oraz badań klinicznych. MZ zapowiadało, że zamierza zrównać prawa publicznych i niepublicznych zoz-ów. W marcu podczas debaty w Belwederze, Kopacz zapowiedziała, że projekt wprowadzający dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne znajdzie się w nowym pakiecie ustaw.