Pensje za dyżury lekarzy będą niższe

autor: Dominika Sikora, Łukasz Guza01.07.2010, 03:00

Zmiana dyrektywy o czasie pracy wpłynie na wysokość zarobków i wymiar pracy lekarzy. Obecnie za 8-godzinny dyżur medyczny lekarz dostaje 100 proc. wynagrodzenia. Po zmianach pełne wynagrodzenie otrzyma tylko za tę część, w trakcie której rzeczywiście wykonywałby swoje obowiązki, czyli np. zajmował się leczeniem pacjentów (część aktywna dyżuru).

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (15)

  • roman(2012-12-02 16:22) Zgłoś naruszenie 00

    Stawki za dyżury lekarskie w szpitalach to absurd.Lekarz otrzymuje niekiedy stawkę za jeden dyżur wyższą niż cały miesiąc pracy zwykłego pracownika.To niepoważne żeby lekarz za pracę która niekiedy polega na tym,że się dobrze wyśpi brał tak olbrzymie pieniądze.

    Odpowiedz
  • Prawnik(2010-07-01 06:41) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedy wprowadzony będzie zakaz łączenia pracy w szpitalu z prywatną praktyką. Co na to kandydaci na Prezydentów.

    Odpowiedz
  • ps(2010-07-01 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    TUTAJ PISZECIE O LEKARZACH CO TYLKO WAM NA JęZOR PRZYJDZIE ALE JAK ZNAJDZIECIE SIę W SZPITALU TO IM W TYłKI WCHODZICIE FAłSZYWCY.

    Odpowiedz
  • Mieli lapiej niż rolnicy(2010-07-01 10:37) Zgłoś naruszenie 00

    SPALI a PIENIĄDZE LECIAŁY - dla pacjenta /z jego pieniędzy/ zostawało tylko na maść na odciski.

    Odpowiedz
  • lekarz(2010-07-01 11:07) Zgłoś naruszenie 00

    Do prawnika - wtedy gdy popyt na usługi medyczne będzie taki jak na usługi prawnicze

    Odpowiedz
  • To za pauzy w szkole....(2010-07-01 12:06) Zgłoś naruszenie 00

    To za pauzy w szkole nauczycielom tez sie obnizy pensje?

    Odpowiedz
  • do 5(2010-07-01 12:13) Zgłoś naruszenie 00

    Do 5:
    Taa, za pauzę urzędnika w toalecie też.

    Odpowiedz
  • Wojti(2010-07-01 16:17) Zgłoś naruszenie 00

    Prawda jest taka, że za weekendowy dyżur lekarz dostaje około 1000 zł. na rękę (często przesypiając większość czasu). Tym sposobem za 2-3 dyżury w miesiącu dostaje tyle, co pielęgniarka (często również po studiach) za cały miesiąc pracy... Tym sposobem, szczyle często jeszcze bez specjalizacji biorąc po 15-20 dyżurów w miesiącu wyciągają 20 000 i więcej (czyli zarabiają więcej, niż np. Premier, czy Prezydent RP). Nie miałbym nić przeciwko, gdyby nie fakt, że dostają te pieniądze nie w prywatnych, lecz w nadal publicznych szpitalach (a więc dostają kasę z naszych, czyli podatników pieniędzy). Tym samym faktyczny wzrost nakładów na służbę zdrowia w ostatnich latach, nie przekłada się na poziom opieki nad pacjentami. Większość nowych środków poszła na podwyżki płac dla lekarzy, którzy nie wiedząc czemu uważają, że są jedyną w Polsce grupą zawodową, która już dzisiaj powinna zarabiać tyle, co ich koledzy w bogatej Szwecji, czy Niemczech.

    Odpowiedz
  • tak i siak(2010-07-01 16:29) Zgłoś naruszenie 00

    Mam takie dziwne pytanie - a zarabiają mniej?

    Odpowiedz
  • szczoch(2010-07-01 16:33) Zgłoś naruszenie 00

    wojti,ty to chyba jesteś fizjoterapeutą ,albo technikiem.Żeby być szczylem bez specjalizacji i mieć "zaszczyt" pracować 400 godzin w miesiącu nalezy ukończyć 7 lat nauki po szkole średniej. Zachęcam cię do podjęcia tego wyzwania

    Odpowiedz
  • Wojti(2010-07-01 17:09) Zgłoś naruszenie 00

    Szczoch, niestety mylisz się w swoich domysłach... Jestem adiunktem na publicznej uczelni ;-) Ciekawą kwestią, wartą zwrócenia uwagi jest również to, dlaczego lekarze nie przestrzegają żadnych norm czasu pracy?? Kierowca ciężarówki ma tachometr i po określonym czasie bezwzględnie musi przerwać pracę. A lekarze?? Nic podobnego, zwłaszcza na tzw. kontraktach. Znam przypadki, że są w pracy bez przerwy po 3 i więcej dób (nocki dyżury, w dzień oddział, rekordzista wyrabia 25 dyżurów w miesiącu). Chciałbym zapytać, w jakim stanie jest lekarz, który np. jedzie karetką na wypadek po 3 nieprzespanych nocach?? Czy jest to bezpieczne dla pacjentów...?? Pytanie jest oczywiście retoryczne... :-)

    Odpowiedz
  • pie szczoch(2010-07-01 18:17) Zgłoś naruszenie 00

    ale ale,przecież na tym dyżurze śpi,więc w czym widzisz problem. Wstaje rano jak świeżynka :)widzisz tu zagrożenia dla pacjenta?:)Poza tym uważam, że lekarz powinien zarabiać więcej ,niż premier ,czy prezydent.Tak jest np. w Szwecji.Należy korzystać z dobrych przykładów.

    Odpowiedz
  • ANESTEZJOLOG(2010-07-05 08:21) Zgłoś naruszenie 00

    problem oderwany od realiów, dyżur jest męczącym oczekiwaniem w stresie, a gdy zacznie sie coś dziać, trzeba podejmować szybkie działania w krótkim czasie. No, rozumiem, że przestaniemy również płacić strażakom, jeśli nie było interwencji, policjantom, no, i przede wszystkim, politykom, za czas kiedy siedzą w ławie a nie gadają z trybuny, lub nie podnoszą ręki. do głosowania. Idiotyzmy.

    Odpowiedz
  • podlec(2010-08-01 16:54) Zgłoś naruszenie 00

    rozumiem, ze cieć na parkingu dostaje 100% jak goni złodzieja a 50 jak siedzi w budzie i ogląda telewizję...? Oj zdrowie ludzkie niej warte od samochodu chyba, ale dobrze... skoro mądrzy tak wymyślili... Mam tylko nadzieję, że do Polski też dotrą lekarze bez granic, bo niedługo będzie to jedyna możliwość leczenia w tym kraju...

    Odpowiedz
  • Piter(2010-08-02 16:58) Zgłoś naruszenie 00

    Podlec, już o jednym takim zza wschodniej granicy czytałem. Miał "gabinet" stomatologiczny w krzakach nad Wisłą, urządzony w starym namiocie. Pacjentów kładł na leżaku a sprzęt "sterylizował" w saganku z wodą na kuchence turystycznej. Rwanie kosztowało chyba 10 zł, plomba 20. O takich lekarzy Ci chodzi..? jeśli o takich, to muszę Cię zmartwić, że policja zlikwidowała mu ten gabinet.

    Odpowiedz