Resort pracy podzielił ostatnie unijne pieniądze na tworzenie firmowych przedszkoli. Dotacje przyznano 10 firmom.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozstrzygnęło ogólnopolski konkurs na tworzenie przyzakładowych przedszkoli oraz alternatywnych formy, opieki nad dziećmi, np. klubów malucha. Do podziału było tylko 17,5 mln zł. O dotacje ubiegało się 137 firm. Aż 43 wnioski zostały w konkursie ocenione pozytywnie, ale pieniędzy wystarczyło tylko dla 10 najlepszych ofert. Firmowe przedszkole za unijne pieniądze założą m.in. Axel Springer, grupa Ergo oraz Fundacja Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP) z Warszawy, który napisał najlepszy wniosek o dofinansowanie, otrzyma ponad 1,5 mln zł.
– Za te pieniądze dla 24 dzieci naszych pracowników utworzymy punkt przedszkolny oraz tzw. grupę adaptacyjno-wychowawczą, która najmłodsze dzieci będzie przygotowywać do pójścia do przedszkola – mówi Joanna Kulik z PIAP.
MPiPS zarezerwowało 875 tys. zł na ewentualne odwołania. Możliwe jest więc dofinansowanie jeszcze jednego projektu, jeśli protest którejś z firm zostanie rozpatrzony pozytywnie. Konkurs wyczerpał całą pulę pieniędzy z UE (około 9,3 mln euro) na zakładanie firmowych przedszkoli dostępną do 2013 roku.