Policjanci: Na rentę nawet po dniu służby

autor: Bożena Wiktorowska25.06.2010, 03:00; Aktualizacja: 25.06.2010, 13:58

Absurdalne przepisy powodują, że policjant, strażak i pogranicznik mogą przepracować jeden dzień, by mieć rentę do końca życia. Wystarczy nadciśnienie, by mundurowy dostawał 1000 zł miesięcznie renty. A dorabiać może do woli. 

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (30)

  • armageddon(2011-10-20 11:39) Zgłoś naruszenie 61

    Wielu z wach mądrali piszących belki w swoim oku nie widzicie, trzeba było się lenie uczyć. Kto wam bronił 15 lat temu zdawać do policji egzaminy? Ja wam powiem co! albo wasza inteligencja albo wyroki sądowe. Przywileje nie są od wczoraj, za milicji było 10 lat służby ale nikt nie wrzeszczał bo zaraz pała poszłaby w ruch. Kto wam się bronił uczyć na prokuratora (10 lat i emerytura) nie mieliście bogatych rodziców? trzeba było się uczyć i pracować a efekt by przyszedł. Zarzucacie że do policji nie można się dostać bez znajomości? a niby kogo trzeba znać ? dzielnicowego? puknijcie się wszyscy zdrowo w głowę. Nieuki

    Odpowiedz
  • limes(2010-06-25 11:48) Zgłoś naruszenie 61

    To wszystko efekt waszych rządów, wszystkich od 1990, żeby nie było..
    To są wasze ustawy.
    Po jednym dniu na rentę, po 15 latach na emeryturę?
    A dlaczego nie wprowadziliście?:
    - systemu wynagrodzeń silnie premiującego długi staż służby? (było coś takiego ale zniszczyliście dla celów politycznych, bo trzeba było wykurzyć starych),
    - przejrzystego i stabilnego systemu oceniania i wynagradzania funkcjonariuszy,
    - jasnej i stabilnej ścieżki kariery funkcjonariusza, niezależnej od układów politycznych, koterii i widzimisię przełożonych.
    - prawa do rent z chorób przewlekłych w związku ze służbą dopiero po 15 - 20 latach służby - pozostawiając prawo do renty nawet po jednym dniu służby w przypadkach uszczerbku zdrowia powstałego tylko przy bezpośrednich działaniach przeciw przestępcom

    Niszczycie etos służby i nastawiacie opinie publiczną przeciw policjantom.
    Sami państwo traktujecie jak finansowy łup, napychając się jego pożytkami ile wlezie, a oszczędności szukacie u innych.

    Dlaczego działacie w ten sposób, a nie zwiększacie motywacji do dłuższej służby? Dlaczego ciągle zmieniacie prawo? Dlaczego niszczycie a nie budujecie, bo ciągła zmiana prawa niszczy zaufanie do państwa? To co robicie skutkuje już niskim morale w służbie i ucieczką na renty i emerytury jak najszybciej i za wszelką cenę. Nie potraficie zarządzać służbami państwowymi czy robicie to celowo? Dlaczego kiedyś zlikwidowaliście Służbę Cywilną, nie pasowała do polowania na łupy? Trudno was racjonalnie zrozumieć. Działacie akcyjnie i pijarowsko, nie ma w tym krzty interesu państwa.

    Wracając do policjantów, według statystyk ZER jest około 6% rencistów w wieku poniżej 40 lat życia a około 25% rencistów poniżej 50 roku życia. To odpowiednio około 1 tysiąca osób i 4 tysięcy osób. Zaiste jest to największy w Polsce problem! Natomiast przeciętna całkowita wysługa emerytalna to 29 lat. Przeciętna !!
    To patologia? A może wy jesteście patologią tego narodu? Formą istnienia Narodu są m.in instytucje Jego państwa, degradujecie je i niszczycie. Wy raczej stajecie się Jego chorobą. Nie łudźcie się, skutki tego prędzej czy później nadejdą.

    Odpowiedz
  • gaduła(2010-06-26 12:22) Zgłoś naruszenie 20

    Ktory gliniarz nie mając praw emerytalnych i poważnego schorzenia(po wypadku) pójdzie na rentę. Chyba samobójca. Na emeryturę po piętnastu latach idą nieliczni (600 - 800 emerytury). Na resztę odpowiedział limes

    Odpowiedz
  • NOWY(2011-06-29 10:01) Zgłoś naruszenie 22

    Jeden dzień w Pracy w Policji RENTA=2000ZŁ. 15-lat pracy w Policji=EMERYTURA 3000ZŁ-za BARDZO,BARDZO,CIĘŻKĄ PRACĘ,a Ty masz pracować-90-lat=EMERYTURA-masz pracować,aż zdechniesz.Do śmierci.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • elektryk(2012-01-08 11:25) Zgłoś naruszenie 24

    mundurowi to pasożyci trzeba zrobić z nimi pożądek to my zwykli ludzie nanich cizko pracujemy do upadłego a taki darmozjad 35 lat zasrany emeryt ;renista się smieje z ciebie no i ci pseudorencisci jest ich od cholery

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Czy tą sprawą zajmnie się PROKURATURA?(2010-06-26 00:41) Zgłoś naruszenie 10

    Szanowny Panie -jak panu jest wiadomo Rząd RP ma trudności ze środkami w ZUSie.
    Tymczasem miliony zł. wyciekają z tej firmy bezpodstawnie na niezapracowane ,przyznawane po 5-letnich urlopach- specjalne emerytury górnicze .
    Urlopy te swego czasu zaliczono do stażu pracy górniczej co spowodowało ,że dziesiątki tysięcy górników całkowicie nienależnie otrzymało emerytury nawet nie mając faktycznie 20 lat pracy. Zanim się zorientowano i uszczelniono przepisy górnicy Ci, skorzystali i płacimy Im emerytury do dzisiaj. ---Problem też w tym ,że Nikt za to nie odpowiedział ! -a stracone pieniądze są olbrzymie !
    Przestępstwo niegospodarności środkami ZUS-u ! -nie zostało rozliczone !           MPiPS skrzętnie próbuje ten fakt ukryć przed Wami -przecież tym górnikom do dziś wypłaca się emerytury na które nie zapracowali !        A Pani Fedak twierdzi ,że brak środków w ZUS spowodował Niż Demograficzny !
    Nikt też tej sprawy nie oddał do prokuratury ,nikt nie rozliczył winnych -co Pan zrobi w tej sprawie?


    „Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki - z upoważnienia ministra -
    na zapytanie nr 4094
    w sprawie zasad przechodzenia pracowników kopalń na urlopy górnicze
       Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na pismo z dnia 23 lipca 2001 r., znak: SPS-0203-4094/01 oraz BP 1604/07/2001, zawierające zapytanie pana posła Józefa Korpaka dotyczące zasad przechodzenia przez pracowników kopalń na urlopy górnicze, wyjaśniam, co następuje: Przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury uwzględnia się również, w wymiarze do 5 lat, okres urlopu górniczego.
    A oto dalsza część tego wystapienia:
       Urlop górniczy, o którym mowa w art. 20 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych (DzU nr 162, poz. 1112, z późn. zm.) przysługuje pracownikowi zatrudnionemu pod ziemią u pracodawcy objętego układem zbiorowym pracy, któremu ze względu na wiek, łączny staż pracy lub staż pracy pod ziemią wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy brakuje nie więcej niż 5 lat do nabycia prawa do emerytury przed dniem 1 stycznia 2007 r. - w wymiarze do lat pięciu. Korzystanie z urlopu górniczego jest dobrowolne.
       Urlop górniczy w pełnym wymiarze 5 lat przysługuje pracownikowi, pod warunkiem, że skorzystanie z niego pozwoli mu nabyć prawo do emerytury przed dniem 1 stycznia 2007 r.
       Na wniosek pracownika urlop górniczy może być udzielony przez pracodawcę po ustaleniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych okresów uprawniających pracownika do emerytury oraz okresu urlopu górniczego niezbędnego do nabycia uprawnień emerytalnych.
       Urlop górniczy może być przyznany pod warunkiem złożenia przez pracownika pisemnego oświadczenia, iż wyraża zgodę na rozwiązanie stosunku pracy z dniem zakończenia urlopu górniczego. Pracownik może przejść na urlop górniczy po wyrażeniu zgody przez pracodawcę.
       Pracownik przebywający na urlopie górniczym nie może korzystać z innych uprawnień osłonowych i aktywizujących określonych w ustawie o dostosowaniu górnictwa (...).
       W okresie korzystania z urlopu górniczego pracownik otrzymuje świadczenie socjalne w wysokości 75% miesięcznego ekwiwalentu pieniężnego obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.
       Korzystający z urlopu górniczego, niezależnie od świadczenia socjalnego, otrzymuje:
       1) deputat węglowy;
       2) nagrodę z okazji Dnia Górnika i dodatkową nagrodę roczną, wynikające z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1981 r. w sprawie szczególnych przywilejów dla pracowników górnictwa Karta górnika (DzU z 1982 r. nr 2, poz. 13) zwanego dalej ˝Kartą górnika˝;
       3) nagrodę jubileuszową oraz ma prawo do korzystania z uznaniowych świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
       Przy czym świadczenia, o których mowa w pkt. 1 i 2, przysługują pod warunkiem, że uprawnienie do takich świadczeń przysługiwało pracownikowi przed uzyskaniem urlopu górniczego.
       Świadczenie socjalne, które otrzymuje korzystający z urlopu górniczego, jest waloryzowane kwartalnie według wskaźnika wzrostu przeciętnych wynagrodzeń na kolejny kwartał. Kw

    Odpowiedz
  • myślący(2017-01-30 13:21) Zgłoś naruszenie 10

    A ja myślę, że to nie do końca winni są mundurowi, którzy odchodzą na renty. Ktoś im sporządza dokumentację lekarską na podstawie której później komisje lekarskie orzekają. Wystarczy pomyśleć kto to taki.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • limes(2010-06-25 12:24) Zgłoś naruszenie 10

    do 8:
    Aniołki?, a co tu ma do rzeczy ocena moralna?. Policjanci korzystają z bardzo ekskluzywnego prawa do renty i jednocześnie dalej po służbie pracują. Skoro prawo im na to zezwala a zarządzający nie stwarza systemu motywującego do pozostania dłużej w służbie.
    Natomiast wyraźnie napisałem i pytam, dlaczego ustawodawcy takie prawo stworzyli?
    Tak być nie powinno, ale jest to tylko jeden klocek z całej dużej budowli.

    A co do "wy, oni, tamci.." Otóż prawodawcy i rządzący nie są mirażem, to są "wy, oni, tamci.." i to oni odpowiadają za stan państwa. To są konkretni ludzie.

    Tekst wysłałem dwa razy niechcący, już prosiłem admina o usunięcie jednego.
    Przepraszam

    Odpowiedz
  • Kurt(2010-06-25 19:12) Zgłoś naruszenie 12

    Do 4.Lewusie jeden,wstydu nie masz?Cały dzień dupsko wozisz w klimatyzowanym aucie lub pierdzisz w stołek!Ilu policjantów ginie rocznie na służbie a ilu górników lub budowlańców,którzy zapieprzają w pocie czoła na chleb.Tylko nie mów,że jesteś uczony,oświecony.

    Odpowiedz
  • xxxx(2010-06-26 16:05) Zgłoś naruszenie 00

    do GADUŁA nieprawda zobacz Z.P.CH. niby tacy zmęczeni a w firmach ochroniarskich pracują po 250 godzin dodatkowo wyłudzają dotacje z PEFRONU. może chcesz porozmawiać z ludzimi którzy zostali zwolnieni ponieważ przyjęto w ich miejsce emeryta mundurowego 2000-3000 tys.emerytury.

    Odpowiedz
  • Kurt(2010-06-26 10:37) Zgłoś naruszenie 00

    Proszę moderatora o zablokowanie tego złośliwego trolla,który od dawna wypisuje te swoje idiotyzmy z IP 84.234.1

    Odpowiedz
  • filologini(2010-06-27 17:15) Zgłoś naruszenie 00

    Do 22 - dochodzę do tego samego wniosku. Myślę, że to dlatego, ze ten, kto się z tym rozbojem w biały dzień pogodzić nie może, po prostu wyjeżdża z tego kraju. Wielu młodych tak zrobiło i ani myślą tu wracać. Zostali tylko benficjenci obecnego układu, starcy, naiwniacy, niepoprawni optymiści wierzący, kiedyś (choćby nawet za 100 lat) muszą nadejść zmiany na lepsze, kiedy człowiek pracujący nie będzie w tym kraju sprowadzony do poziomu nie mającego nic do gadania niewolnika. Ci ostatni dają się niestety manipulować politykom i współpracującym z nimi mediom. Jest też garstka miotających się rozumiejących rzeczywistość, którzy widzą, że Polacy nie potrafią się zjednoczyć przeciwko władzy, która nie ukrywa swoich totalitarnych zapędów. Tej władzy policja i wojsko są potrzebne w razie niepokojów społecznych, dlatego przywileje mundurówki są utrzymywane. Żyjemy w państwie policyjnym.

    Odpowiedz
  • viatrak(2010-06-27 16:10) Zgłoś naruszenie 00

    Jakoś nie chce mi się wierzyć, że nie podoba się Polakom chory system ubezpieczeniowy i ochronny. Nie zauważyłem znaczącego sprzeciwu dla tego systemu w obecnych wyborach prezydenckich. Dlatego ta dyskusja jest zwykłym malkontenctwem a nie życzeniami. A zawiadomienie o przestępstwie w sprawie niegospodarności naszych nierządów radzę pisać na Berdyczów. Niestety.

    Odpowiedz
  • ad. limes(2010-06-25 13:45) Zgłoś naruszenie 00

    Limes ma rację, czy się komuś to podoba czy nie.

    Odpowiedz
  • Dlaczego(2010-06-25 07:59) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego piszecie TYLKO o Policji?

    Przecież na takich samych zasadach odchodzą też inni.
    Dlaczego o nich nie ma ani słowa?

    Czy wszyscy w tym kraju z prawem są na bakier i dlatego, aż tak
    KOCHAJĄ Policję?

    Dlaczego?

    Gdzie wojsko, straż pożarna. służba więzienna, szereg agencji rządowych itp?

    Odpowiedz
  • stasia(2010-06-25 14:11) Zgłoś naruszenie 00

    to prawda w Polsce chorzy,w USA pracuja na dwa etaty

    Odpowiedz
  • jak Renta to tylko od Profesora(2010-06-25 13:22) Zgłoś naruszenie 00

    Sam siedzę na rencie co mi jeden z medycznej akademii przyłatwił za pół cielaczka.
    No bo co. Jak drugi raz jechałem do USA to załatwiłem by żona miała na waciki.
    Tak wszystkie robią co w USA na budowach pracują, każdy zdrowy byk i na rencie.
    A dobrych profesorskich papierów nikt w ZUSie nie waży się podważyć
    to Przykład tego co mozna usłyszeć od lewych rencistów

    Odpowiedz
  • 12 ma rację(2010-06-25 13:31) Zgłoś naruszenie 00

    Mam dwie znajome w Niemczech i znajomego w USA - tam pracują /w Polsce są rencistamii/.

    Odpowiedz
  • Bardzo popieram LIMES(2010-06-25 13:18) Zgłoś naruszenie 00

    Ma całkowitą rację.

    Odpowiedz
  • limes(2010-06-25 12:07) Zgłoś naruszenie 00

    Korekta:
    Proszę administrację o usunięcie wpisu nr 6: nieopatrznie wysłałem dwa razy.

    Natomiast w zdaniu "Dlaczego kiedyś zlikwidowaliście Służbę Cywilną..." chodziło mi oczywiście o Państwowy Zasób Kadrowy.

    Przepraszam za nieścisłość

    Odpowiedz