Za unijne pieniądze bezrobotni zostaną przeszkoleni do pracy w firmach, które zajmą się obsługą Mistrzostw Europy w piłce nożnej.
Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy (DWUP) w Wałbrzychu realizuje już pierwsze konkursy, w którym dofinansowanie otrzymają przedsiębiorcy przygotowujący bezrobotnych do obsługi Euro 2012. Urząd podzieli 9 mln zł między realizatorów programów aktywizacji zawodowej przygotowujących do pracy m.in. pilotów wycieczek, tłumaczy, hostessy oraz pracowników ochrony.
Ponadto firmy szkoleniowe, które wyplacają dotacje na własny biznes, będą musiały część pieniędzy z UE przekazać osobom zakładającym np. firmy turystyczne.
W II kwartale zostaną zaś wybrani realizatorzy szkoleń podnoszących kwalifikacje m.in. językowe osób już pracujących w branżach istotnych dla Euro 2012. Zostanie na nie przeznaczone 28 mln zł.
– Sprawdzimy, czy uczestnicy tych projektów rzeczywiście będą zatrudniani w przygotowaniach do Euro 2012 – zapowiada Mirosława Kwiatek z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Inne województwa nie zdecydowały się na razie na wsparcie w konkursach organizacji mistrzostw. Mazowsze realizuje jedynie dwa projekty systemowe przygotowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w partnerstwie z Wojewódzkim Urzędem Pracy, w ramach których 180 funkcjonariuszy policji oraz 270 strażaków z ochotniczych straży pożarnych będzie się szkolić m.in. z ratownictwa medycznego.