Minister uczestniczyła w piątek Gdańsku w inauguracji XII Konferencji Cukrzycy Typu 1, organizowanej przez Sekcję Pediatryczną Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Kopacz zapowiedziała wprowadzenie programu umożliwiającego zdobycie uprawnień edukatora i wpisanie takich umiejętności do katalogu zawodów medycznych. Będzie mogła je zdobyć każda osoba o wykształceniu medycznym, nie tylko lekarze - zaznaczyła.

Zdaniem Kopacz obecny system kształcenia lekarzy i średniego personelu medycznego nie przygotowuje w tym zakresie do pomocy chorym na cukrzycę. Edukator będzie zatrudniony na oddziale diabetologicznym.

Zatrudnianie edukatora, poprzedzone przyjęciem odpowiedniej ustawy, ma być wdrażane od przyszłego roku.

Gdański Uniwersytet Medyczny ma być pierwszym ośrodkiem w kraju kształcącym edukatorów. Minister przewiduje, że drugi taki ośrodek mógłby powstać na południu kraju.

Według Kopacz pomiędzy lekarzem a chorym dzieckiem brakuje edukatora. "Aby służyć pomocą dziecku, szczególnie temu posiadającemu pompę insulinową, trzeba rodzicom tłumaczyć jak są groźne i jak wiele kosztują powikłania cukrzycy niekontrolowanej czy źle leczonej, i właśnie tym rodzicom trzeba powiedzieć jak ważna jest współpraca z białym personelem" - powiedziała minister podczas briefingu.