Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia ONZ oraz Dzień Pracownika Służby Zdrowia.

Jak poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie, pracownicy służby zdrowia zrzeszeni w NSZZ "S" oraz OPZZ chcą publicznie zaprotestować przeciwko złej sytuacji w publicznej służby zdrowia. "Obecna sytuacja w ochronie zdrowia dojrzała do decyzji, aby dać wyraz niezadowoleniu z dostępności obywateli do świadczeń zdrowotnych jak też trudnej sytuacji środowiska pracowniczego" - napisali w liście do związkowców szefowie NSZZ "S" Janusz Śniadek i OPZZ Jan Guz.

Zaplanowany na środę protest rozpocznie się o godz. 11.30 przed gmachem Sejmu, skąd nastąpi przemarsz przed Kancelarię Premiera przy Al. Ujazdowskich. W demonstracji mają także uczestniczyć górnicy, hutnicy oraz stoczniowcy - poinformowała szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "S" Mariola Ochman.

Z przedstawionej informacji wynika, że 75 proc. Polaków jest niezadowolnych z opieki zdrowotnej. Według strony związkowej pomysły kolejnych reform, restrukturyzacji, przekształceń w służbie zdrowia naruszają bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i pracowników. "Niestety głos środowiska zarówno pacjentów jak i pracowników ochrony zdrowia nie chce być słyszany. Od początku istnienia tego rządu (PO-PSL) dialogu praktycznie nie ma" - powiedziała Ochman.