Rząd chce opodatkować leki refundowane; zapłacą pacjenci

autor: Iwona Dudzik23.03.2010, 08:02; Aktualizacja: 23.03.2010, 10:55

Ministerstwo Zdrowia ma chrapkę na zyski firm farmaceutycznych. Pod hasłem troski o pacjenta rząd chce wprowadzić 3-procentowy podatek od wpływów z refundacji, czyli od pieniędzy, które wcześniej sam wydał na pomoc pacjentom. Budżet ma na tym zarobić 180 mln zł. A pacjenci? Jak zwykle zapłacą za to ukrytą podwyżką leków.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (12)

  • wojt(2010-03-23 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo pani minister, niech ie pani nie da zastraszyć, ta reforma przyniesie korzyści wszystkim a nie tylko garstce, a pseudo eksperci niech zamilkną bo już się skompromitowali w czasie świńskiej grypy

    Odpowiedz
  • Donald jest wielki!!(2010-03-23 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    -wyleczy Naród z leczenia!
    On przecież zażywał zioła.

    Odpowiedz
  • polak(2010-03-23 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    BRAWO PANI MINISTER NIE SŁUCHAĆ JUDASZY FIRM FARMACEUTYCZNYCH robić porządek stałe ceny w każdej aptecs na lek REFUNDOWANY czym różni się chory z stolicy od chorego z Bieszczad

    Odpowiedz
  • YOSSARIAN(2010-03-23 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    A może by Pan Premier Tusk zrobił zamianę - pani min. Kopacz nadawałaby się raczej na szefa więziennictwa, bo jakoś tam znajduje się w celach coraz więcej trupow, a jej obecność w tej branży powiększyłaby tą liczbę, w konsekwencji byłoby w tych ośrodkach wypoczynkowych znacznie luźniej. A zmęczonego i pozostającego w stanie chorobowej bezmyślności, szefa więziennictwa posadzić na stołku zdrowotnym, to może coś da...Skoro ten rząd traktuje naród jako króliki doświadczalne, to eksperyment kolejny może być jeśli nie skuteczny, to przynajmniej, jak zwykle, atrakcyjny medialnie.

    Odpowiedz
  • D.(2010-03-23 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Ewo - Pani też nie jest najmłodsza i najzdrowsza na świecie, a będzie jeszcze gorzej. I nie ma Pani wyobraźni czego życzą Pani wszyscy chorzy i zdrowi, którzy oby jak najdłużej nie musieli korzystać z usług resortu zdrowia. Amen

    Odpowiedz
  • yayco(2010-03-24 07:51) Zgłoś naruszenie 00

    To jest próba obniżenia cen np. w takich sytuacjiach, kiedy to w aptece są happy hours i ceny leków są obniżone o 30 %. Z tym że pozostałe leki bez promocji są droższe. Czyli jeżeli kowalski wejdzie do takiej apteki po swój lek to zapłaci drożej przez to że inne są akurat w pormocji. Poza tym apteki to nie powinny być markety, pod hasłem im więcej tym taniej..
    Teoretycznie można by ustawić tą samą cene wszędzie, ale będzie ona zapewne wyższe niż teraz. I do tego ten podatek...

    Odpowiedz
  • S-w(2010-03-23 10:46) Zgłoś naruszenie 00

    Rząd zarobi więcej kontrolując nieuzasadnione wysokie ceny leków.
    Wygląda na to, że nie panuje nad zdzierstwem z pacjentów.
    Dlaczego ceny leków non stop idą w górę?

    Odpowiedz
  • aber(2010-03-23 13:02) Zgłoś naruszenie 00

    Ten fragment mówi wszystko:
    "Prawie milion pochłonie 10 dodatkowych etatów w Ministerstwie Zdrowia. Kolejne 1,3 mln zł to płaca dla 20 członków Komisji Ekonomicznej, jaką utworzą pracownicy MZ i NFZ. Z tego 17 osób to obecni pracownicy, którzy mieliby wykonywać te same zadania co dotychczas, tzn. monitorować listę, za co dostaliby podwyżkę 6 tys. zł. Z kolei Agencja Oceny Technologii Medycznych otrzyma 2 mln zł."

    Odpowiedz
  • rumburak(2010-03-23 14:19) Zgłoś naruszenie 00

    Sztywne ceny detaliczne i hurtowe na produkty refundowane - jest to jak najlepszy pomysł...

    Musi być jednak powiązany z rozsądnymi zasadami wprowadzania leków na listy refundacyjne (preferencje dla leków produkowanych w polsce, wprowadzanie leków o najlepszym stosunku walory lecznicze/cena, minimalizacja ilości leków o podobnych właściwiościach itd...)

    Co do 3% podatku od obrotu to rzeczywiście jest złodziejstwo w majestacie prawa. Oczywistym jest, że apteki będą musiały odpowiednia zwiększyć marże na lekach OTC, czyli w końcu za ten pomysł zapłaci pacjent.

    Odpowiedz
  • q(2010-03-23 18:19) Zgłoś naruszenie 00

    Naiwniacy jak zwykle. Na pewno firmy farmaceutyczne na tym nie stracą tylko jak zwykle zapłacą to pacjenci.

    Odpowiedz
  • N&J(2010-03-23 19:24) Zgłoś naruszenie 00

    Bandytyzm !!!

    Odpowiedz