Biurokracja zje unijne dotacje na szkolenia dla bezrobotnych

autor: Beata Lisowska15.03.2010, 03:00; Aktualizacja: 15.03.2010, 09:23

Polska otrzyma z Unii Europejskiej 11 mld euro na zwiększenie zatrudnienia i szkolenia. Ztej sumy 4,5 mld euro pochłoną koszty administracyjne.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (29)

  • MR(2010-03-15 07:39) Zgłoś naruszenie 00

    Biurokracja?
    TYtuł zupełnie nieadekwatny do treści artykułu, z którego przecież wynika, iz znaczna część dotacji jest przekazaywana do firm szkoleniowych. To przecież biznes a nie biurokracja.

    Odpowiedz
  • Yorg(2010-03-15 08:18) Zgłoś naruszenie 00

    proponuje tym z stoczni kurs strzyzenia kotow
    lub wzgorka łonowego
    bo coz wymysla biurokraci biznes meni viecej

    Odpowiedz
  • taka prawda(2010-03-15 08:32) Zgłoś naruszenie 00

    na tych szkoleniach zarabiają tylko szkoleniowcy,bo bezrobotny i tak dalej jest bez pracy,szkolenie nie idzie w parze z otrzymaniem pracy, to biznes dla szkolacych bo oni też byliby bez pracy.z górnika nie zostanie w miesiąc fryzjer,lub z nauczyciela ślusarz, i pieniądze sa po prostu wyrzucone w bloto.

    Odpowiedz
  • d.(2010-03-15 09:18) Zgłoś naruszenie 00

    Gazeta Prawna jak często ostatnio - bardzo demagogiczna.

    1. Czy wiedzą, że firmy szkoleniowe realizując projekty wykonują tak naprawdę zadania publiczne a przy tym w budżetach nie ma pozycji "prowizja" czyli de facto firma prowadzi te szkolenia za darmo? Firma nic nie zarabia, zarabiają tylko zatrudnieni pracownicy (często pracownicy firmy). Czy może dziwić, że firma obciążona zadaniem publicznym chce przynajmniej nie stracić i część kosztów sfinansować z projektu? Przykładowy laptop po np. 2 latach szkoleń nadaje się już tylko do wyrzucenia, więc co w tym dziwnego, że do każdego projektu jest wpisywany?
    - Czy ktoś wziął pod uwagę, że właściciele, zarządy firm podpisują weksle na całą kwotę projektu? To wielka odpowiedzialność gdy odpowiada się np. za 1-2 mln PLN. Czy może dziwić, że za taką odpowiedzialność trzeba zapłacić odpowiednim wynagrodzeniem? Czy to dziwi, że zarządzający, czy właściciel chce zatrudnić dobrego(drogiego) księgowego do rozliczania projektu, skoro w przypadku złego rozliczenia ten weksel może być zrealizowany?
    Procedury są tak skomplikowane i tak często się zmieniają, że realizacja projektu to nie jest praca dorywcza lecz b. odpowiedzialne zajęcie.

    Urzędnicy nie odpowiadają finansowo - przedsiębiorca tak, najwyższa odpowiedzialność z weksla, natychmiast do egzekucji. Pomimo tego mają syndrom psa ogrodnika.

    Nie o tym wszystkim wydaje się redaktorze Gazety Prawnej - nie mówiąc już o Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, nie wiedzą.

    Jeśli te zasady zostaną wprowadzone skończy się realizacja projektów tego typu w Polsce, gdyż niewielu będzie ryzykowało odpowiedzialność finansową i obciążenia związane z realizacją projektu za niewielkie wynagrodzenia, nie mogąc nawet zatrudnić dobrego księgowego, prawnika czy menegera projektu.

    Pozdrawiam,

    Odpowiedz
  • fred(2010-03-15 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    Są ekspertyzy dotyczące wydatkowania środków na bezrobotnych przez firmy szkoleniowe, a czemu nie ma obliczeń strat jakie są ponoszone przez administracje państwowa np urzędy pracy (wiem wiem to jednostki publiczne, które tracą środki publiczne co jest dopuszczalne co innego podmioty prywatne) Skoro jest tak źle proponuje by projekty pisały wspomniane urzędy i dalej zakupowały usługę szkoleniowa w firmie, oszczędności jak tak lala, zwłaszcza jak koordynujący urzędnik będzie dostawał tyle ustawa przewiduje, MRR do boju! czas zmian

    Odpowiedz
  • Miks(2010-03-15 09:56) Zgłoś naruszenie 00

    A kiedy policzycie prawdziwe koszty biurokracji, czyli obsługi projektów na poziomie Urzędów Marszałkowskich i Agrncji Rozwoju Regionalnego? Ze względu na gąszcz przepisów pracuje tam armia ludzi, którzy mnożą papiery i przekładają je z miejsca w miejsce.

    Odpowiedz
  • Bragon(2010-03-15 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    Absolutnie zgadzam się z komentarzem "d." Nikt nie bada ile osób znajduje pracę przez urzędy pracy - FAKTYCZNIE. Nikt nie bada też czy bezrobotni chcą podejmować prace po szkoleniach! Prawo daje możliwość uczestniczenia w niekończącej się liczbie szkoleń bez przymusu chociażby próby podjęcia pracy. Efekt jest taki, że szkolenia stały się sposobem na życie dla bezrobotnych, którzy dostają stypendium, obiad i zwrot za bilet. Są to często warunki o niebo lepsze niż praca. Dlatego prac się w Polsce nie opłaca. Skoro MRR na 3 pracownikach prowadzi takie wielkie projekty to proponuję przeprowadzić takie szkolenie dla 300 osób, rozliczyć, zrekrutować przez 3 osoby bez zysku, co więcej ze stratą dla firmy. Urzędnicy państwowi za nic nie odpowiadają i tu jest cały ten luz MRR. System jest wadliwy, ale przynajmiej działa. Urzędy pracy nie działają. Rozwiązaniem jest komercjalizacja firm rynku pracy. Konkursy na wykonanie i koszty zmniejszy rynek, a nie Komisja Europejska. Przykre jest to, że w Polsce cały czas odkrywamy tzw. "amerykę w proszku". Smutne.

    Odpowiedz
  • kurator(2010-03-15 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież, o to chodziło. żeby wzbogacili się szkolący...

    Odpowiedz
  • d.(2010-03-15 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    do Kurator
    Czyli uważasz, że szkolący powinni szkolić, czyli pracować, za darmo?
    Gratuluję i mam nadzieję, że Ty na podobnych zasadach wykonujesz swoją prace...

    Odpowiedz
  • poruszona(2010-03-15 11:43) Zgłoś naruszenie 00

    Nikt nie chce pracować za darmo i chyba nie ma w tym nic dziwnego, zasady przyznawania dotacji, które zakładają, że firma szkoleniowa nie może mieć zysku, są bez sensu i stąd konieczność ukrywania w kosztach zysku firmy - przecież to sa prywatne firmy, które działają dla zysku, ich właściciele muszą zarabiać, żeby z czegoś żyć, to ich praca. Chyba nic w tym złego, że pracuje się żeby zarobić. Nie mówię, że oszukiwanie jest w porządku, tylko uważam, ze zasada, wg której pracuje się za darmo jest bez sensu. Poza tym koszty administarcyjne faktycznie są i nie da się ich wyeliminować - szkolenie samo się nie zorganizuje, ktoś musi wykonać mnóstwo pracy, żeby w efekcie bezrobotni lub inne osoby korzystające z dofinansowanych szkoleń mogły przyjsć na szkolenie i z niego skorzystać. Niestety, ponieważ szkolenia są za darmo lub prawie za darmo, panuje powszechna opnia (wśród korzystających z takich szkoleń a takze wśród wielu innych osób, które o organizowaniu szkoleń nie mają pojęcia), że te szkolenia nic nie kosztują. Ale tak nie jest. Za pracę organizatora, trenera, hotelu, restauracji, drukarni i innych zaangażowanych trzeba zapłacić. Tak to już jest, że nic nie ma za darmo. Tych którzy się nie zgadzają i uwazają, że firma szkoleniowa nie powinna zarabiać, zapraszam do mojej firmy, chętnie zatrudnię takie osoby jako wolontariuszy. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Adam(2010-03-15 11:44) Zgłoś naruszenie 00

    Artykuł niestety napisany jednostronnie bez znajomości tematu. Do moich przedmówców dołączę jeszcze kilka uwag.

    1. Co za bzdura z tą pomocą techniczną. 3 osoby :) Może autor nie wie, ale do pomocy obsługi technicznej przykładowo w POKL w każdej instytucji pośredniczącej (w całej Polsce jest ich kilkadziesiąt) zatrudnia się dodatkowo jedną osobę lub dwie.

    2. Pomoc publiczna - mało kto wie ile roboty jest przy projektach w ramach których udzielana jest pomoc publiczna... Temat rzeka, nie chce mi się pisać. Zapraszam autorów artykułu na pierwsze lepsze szkolenie z tego tematu.

    3. Nie wiem czy autorzy wiedzą, ale przykładowo w projektach finansowanych bezpośrednio z UE (7PR) koszty pośrednie mogą wynosić do 60% wartości kosztów bezpośrednich. Oczywiście w tych kosztach sąteż koszty związane z zarządzaniem. W POKL koszty pośrednie plus zarządzania to najczęściej około 30%. Takie nieformalne ograniczenia wprowadził już ponad rok temu WUP w Szczecinie... bez komentarza.

    Odpowiedz
  • xylon(2010-03-15 11:48) Zgłoś naruszenie 00

    system szkoleń jaki mamy dopiero jest wiarygodny i rzetelny gdy przynosi efekty,po szkoleniu idę do pracy mając nowy zawód.Dzisiaj,zgadzając się z kosztami które ponoszą szkolący,jest to szkolenie dla szkolenia a 6tys.zł za jednego szkolącego jest kasą nie do pogardzenia.

    Odpowiedz
  • mądry inaczej(2010-03-15 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    Ale odkrycie ! Tworzy się i dotuje takie firmy i organizacje "społeczne", które mają przerabiać dotacje i granty na dochody i zarobki właściwych ludzi. Autentyczne organizacje społeczne są niewiele mogą, bo klepią bidę !

    Odpowiedz
  • umiejący liczyć(2010-03-15 12:41) Zgłoś naruszenie 00

    Koszty administracyjne na poziomie 35% wartości projektu to jednak grube
    nadużycie. Projekt wart powiedzmy 1 mln. złotych, koszty to 350 tysięcy złotych.
    Ja kilka lat temu za takie pieniądze (350 tysięcy) otworzyłem firmę komputerowa zatrudniającą 8 dobrze opłacanych osób i to był mój budżet na start ( 5 miesięcy). Dotacja dla osoby chcącej otworzyć firmę w Polsce, to
    niecałe 20 tysięcy. Za 350 tysięcy kosztów administracyjnych 17 osób może założyć własna działalność. Wątpię, żeby szkolenie firmy za 1 milion, z kosztami na poziome 35% stworzyło 17 miejsc pracy na przynajmniej rok.
    O nieszczęśnikach, którzy wychodzą z tych szkoleń nawet nie odważę się pisać. Ogólnie firmy szkoleniowe to nieefektywna mafia do zlikwidowania.

    Odpowiedz
  • Genek-Emeryt(2010-03-15 12:56) Zgłoś naruszenie 00

    Też mi nowość! Przecież od samego początku tak było i nic się pod tym względem nie zmieniło! na prowadzonych szkoleniach od 2005 roku już biurokracja pożerała 60% kosztów szkolenia, o ile nie więcej! Nikt tutaj ameryki nie odkrył!!!

    Odpowiedz
  • ed2(2010-03-15 13:44) Zgłoś naruszenie 00

    ludki kiaochane czy myślita że ta unia taka głupia,przećierz ta cała kasa z g ory przeznaczona jest na przeżarćie.Przeca wam na nowe stoczńie nie dadzą

    Odpowiedz
  • per(2010-03-15 15:58) Zgłoś naruszenie 00

    Hej "Poruszona! ale zgarniasz kase i lejesz wodę bezrobotnym, którzy nie mają pracy po tych Twoich niby szkoleniach???

    Odpowiedz
  • były pracownik PUP(2010-03-15 17:31) Zgłoś naruszenie 00

    Robią ludziom nadzieję, żeby ich potem jeszcze bardziej zdołować, gdyż nie znajdą pracę.
    To załatwią im psychologa lub psychiatrę.
    Sami zgarną kasę

    Odpowiedz
  • tik(2010-03-15 17:43) Zgłoś naruszenie 00

    Wielkie programy, małe szkolenia dla biednych, zagrożonych bezrobociem i bezrobotnych. Fikcja goni fikcję. Kasa płynie do cwanych. Cała Unia Europejska.

    Odpowiedz
  • MERKURY(2010-03-15 19:18) Zgłoś naruszenie 00

    UE - Wiersz

    Siedzą w pociągu ważni Unici,

    Grubi, nadęci, lekko podpici,

    Wiozą do Polski ustaw czterdzieści,

    Każda w wagonie ledwo się mieści,

    Pierwsza zawiera setki koncesji,

    Pewną przyczynę rychłej recesji,

    Druga przynosi drogą benzynę,

    Kolejną naszych nieszczęść przyczynę,

    Trzecia wprowadza nowe podatki,

    Podnosi VAT-y, akcyzy, składki,

    By ` ludzie pracy' pieniądze mieli,

    W kieszeniach swoich przedstawicieli,

    Czwarta rozwala polskie mleczarnie,

    Wszak smrodu I brudu to wylęgarnie,

    Piąta morderców od kary zwalnia,

    W więzieniach będzie miła sypialnia,

    Szósta pomnoży nam urzędników,

    W siódmej są wzory nowych pomników,

    W ósmej feminizm I parytety,

    Wybierz cymbałów- byle kobiety,

    W dziewiątej instrukcja indoktrynacji,

    Za hojną kasę z Eurodotacji,

    Aktorzy, panienki I dziennikarze,

    Wyklepią wszystko, co I'm się każe,

    Zaś szkolnej dziatwie,

    Przyniesie chlubę,

    Udział w błękitnym EuroMerkeljugent,

    Miłość do Unii w wierszu, w piosence,

    Wszystko co robisz, nawet w łazience-

    Robisz dla Unii, pamiętaj o tym,

    Inaczej szybko wpadniesz w kłopoty,

    Nie skończysz studiów,

    Wylecisz z pracy,

    Eurogestapo zrobi cię na ` cacy',

    A o kolejnych czytać się nie chce,

    Można z pociągu wyskoczyć jeszcze'

    A inwalidom niech sie zamarzy
    Na równi dostęp do cmentarzy
    Zaś polityka plus pięćdziesiąt
    Niech sie zamieni w plus osiemdziesiąt
    I będa wtedy półżywi dziadowie
    tyrać - jak długo ???
    Któż im odpowie

    A gdy już starych i chromych usuną masę
    stworzymy w Polsce NOWĄ RASĘ

    Odpowiedz