Becikowe to jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka. Po wypełnieniu odpowiednich formalności wszyscy świeżo upieczeni rodzice otrzymują 1000 zł. Taka suma niestety nie pokrywa większości wydatków związanych z przyjściem na świat potomka.

Wielu artykułów, bez których nie można się obyć, za becikowe kupić nie da się w ogóle. Jak zatem wykorzystać taką sumę pieniędzy, by nie mieć wrażenia, że pieniądze po prostu się „rozpłynęły”?

Wózek

O tym, że kupimy nowy porządny wielofunkcyjny wózek za becikowe, możemy tylko pomarzyć. Wyliczyliśmy średnią arytmetyczną cen wózków, jakie sprzedaje jeden z internetowych sklepów. Artykułów, o których mowa, znaleźliśmy na stronie aż 73. Okazało się, że ich średnia cena to 1600 zł.
Z tego wynika, że becikowego starcza na kupienie zaledwie 5/8 nowego wózka. Za resztę musimy niestety zapłacić już sami. Dla rodziców, którym nie zależy na nowych artykułach, rozwiązaniem mogą być zakupy na Allegro. Tam za 1000 zł możemy kupić nawet dwa dziecięce wózki.

Mebelki

Za becikowe można kupić zestaw podstawowych mebelków dla dziecka. Urządzenie całego pokoju nie wchodzi jednak w grę. Z naszych wyliczeń wynika, że za 1000 zł kupimy łóżeczko (średnia cena 300 zł), pościel do łóżeczka (średnia cena 126 zł), przewijak (średnia cena 93 zł), krzesełko do karmienia (średnia cena 230 zł), wanienkę do kąpieli (średnia cena 75 zł) oraz wiszącą półkę ( średnia cena 162 zł).

Fotelik do samochodu

Fotelik do samochodu to z kolei wydatek rzędu 764 zł. Taką bowiem kwotę uzyskaliśmy, licząc średnią cen 30 fotelików różnej jakości. Za resztę, czyli 236 zł, najlepiej kupić dziecku zabawki, którymi można zająć malucha w podróży i komplet uspokajających smoczków.Ubranka

1000 zł zapomogi możemy również przeznaczyć na komplet ubranek. Oczywiście nie ma co liczyć na to, że wyposażymy naszą pociechę na kilka najbliższych lat. Dziecięce body, czyli jednoczęściowa bielizna dla malucha, średnio kosztuje 22 zł, kaftanik – 13 zł, kombinezon z kolei to wydatek rzędu ok. 60 zł. Zakupione za becikowe ubranka powinny jednak wystarczyć przynajmniej na kilka pierwszych miesięcy.

Zapas pieluch

Jednorazowe pieluchy to nie tylko olbrzymia wygoda, ale również wielki wydatek. Paczka zawierająca 78 sztuk kosztuje bowiem ok. 60 zł. Jeżeli przeznaczymy całe becikowe na pieluchy, będziemy mogli takich paczek kupić 17.

Szczepionki

Oprócz obowiązkowych szczepień, które są bezpłatne, maluchowi można zafundować zestaw tzw. szczepień zalecanych oraz szczepionki skojarzone. Szczepionki zalecane są oczywiście płatne, ale jeżeli ich nie wykupimy, nasza pociecha nigdy nie będzie zaszczepiona przeciwko pneumokokom (ok. 300 zł dawka) czy rotawirusom (ok. 400 zł dawka). Szczepionka skojarzona może z kolei chronić przed pięcioma, a nawet sześcioma, chorobami, wymagając jednocześnie tylko jednego wkłucia. Szczepionkę trzeba niestety powtarzać, ale stosując ją, w ciągu 18 miesięcy można zmniejszyć liczbę wkłuć z 10 do 4. Oznacza to dla malucha dużo mniej stresu i bólu. Koszt jednej dawki to zwykle 130 – 150 zł.

Szczepionki to bez wątpienia najlepsza inwestycja. Po pierwsze mają one olbrzymi wpływ na przyszłość naszej pociechy, po drugie takiego prezentu maluch na pewno nie otrzyma od najbliższych, którzy będą go odwiedzać.

Iwona Aleksandrzak