Emeryci rozliczą się z ZUS później

autor: Paweł Jakubczak25.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 25.02.2010, 11:16

Osoby na wcześniejszych emeryturach, które w 2009 roku pracowały, muszą poinformować ZUS o wysokości uzyskanego przychodu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (14)

  • Prośba od Zakładu Utylizacji Społeczeństwa(2010-02-25 06:43) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowny Panie
    w związku z trwającą obecnie dramatyczną sytuacją Zakładu U... Społecz... i wysoką dziurą budżetu państwa wynikającą z poniżej omawianych przyczyn zwracamy się do Państwa o wyrażenie dobrowolnej zgody na powtórne przeliczenie Pani/a emerytury poprzez wypełnienie poniższego formularza zgody.

    Zakładu U... Społeczn.. zmuszony obecnie jest szukając środków na bieżącą działalność, zaciągać kredyty bankowe.
    Z naszych danych wynika, że Pański staż pracy jest stosunkowo krótki w stosunku do obecnie zatrudnionych. Równocześnie z danych tych wynika ,że zakłady pracy w których Pan był zatrudniany nie odprowadzały do Z.U.S żadnych dodatkowych składek wynikających z zatrudniania Pana/i na stanowiskach szkodliwych i niebezpiecznych., jak twierdzi Premier TUSK. Premier zapomniał ,że Naród za Was kasował zyski i za te pieniądze kiedyś stawiano fabryki od kołyski. On już nie stawia ,On je zamyka...

    Prosimy Państwa o wyrozumiałość gdyż ZUS finansowany jest ze składek odprowadzanych przez samych zatrudnionych i Ich zakłady pracy.

    Dlatego Zarząd ZUS szukając oszczędności przy braku środków na bieżącą działalność prosi Pana o wypełnienie załączonego formularza zgody na ponowne przeliczenie Pana/i emerytury „w celu pomniejszenia przelicznika emerytalnego” i odesłanie go na podany adres zwrotny.

    Tylko w ten sposób Zakład U...Społecz...będzie w stanie zapewnić Wam dostarczanie systematycznie Wasze emerytury jeszcze przez kolejne 12 miesięcy gdyż później z powodu totalnego braku zaufania społeczeństwa do systemu wszyscy będą unikać płacenia jakichkolwiek składek na ZUS .

    Formularz zgody.

    Wyrażam zgodę na ponowne przeliczenie wysokości mojej emerytury ze względu na trudną sytuacje Zakład U...Społeczny... spowodowaną stosunkowo krótkim moim stażem pracy oraz faktem ,że zakłady pracy w których pracowałem nie odprowadzały za mnie żadnych dodatkowych składek z tytułu zatrudniania mnie w niebezpiecznych warunkach pracy.


    Data: …... Czytelny podpis:

    Odpowiedz
  • zxz(2010-02-25 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    "... Skutkiem rozliczenia po zakończeniu roku może być obowiązek zwrotu części lub całości otrzymanego świadczenia po otrzymaniu decyzji ZUS. W ubiegłym roku ZUS zmniejszył lub zawiesił świadczenie 40,2 tys. osób..."

    I tak za damski wałek zus,ik wyciągnie mi z kieszeni za ciężką pracę 3000zł - a zus,ik będzie miał na pensje dla dwóch zaparzaczy kawy. Nie było szans na uniknięcie szafotu bo robota musiała być zrobiona do końca 2009r.

    Odpowiedz
  • pro i za(2010-02-25 08:48) Zgłoś naruszenie 00

    Do zxz
    Kiedy wreszcie niektóre nieuki zrozumieją, że zwrócone świadczenia idą z powrotem do funduszu emerytalnego lub funduszu rentowego i są od razu przeznaczone do wypłaty emerytur i rent dla innych? Wypłaty świadczeń nie mają nic wspólnego z pensjami urzędników, które są wypłacane z innego funduszu - przecież ci ludzie w ZUS też pracują; Jak tak, to chce się mieć co miesiąc wypłatkę emerytury na czas - to ktoś to przecież musi robić. Co mają pracować za darmo, a niejaki zxz i inni mają dwa dochody? Emeryturę i pensję?

    Odpowiedz
  • Do pro i za(2010-02-25 09:17) Zgłoś naruszenie 00

    - Mądrala "pro i za " nie paniała aluzji ! ( Zdaniem ekspertów limity dorabiania dla emerytów należy zlikwidować. Zdaniem Marcina Mrowca, ekonomisty z Pekao, ich utrzymywanie w kraju, który cały czas jest na dorobku, jest niezrozumiałe.)

    Czuję przez d...ę przepraszam przez skórę ,że dwa dochody "zxz" - "proi za" strasznie bolą, może uśnieży ten ból informacja ,że w promieniu 100km jest 10 osób które znają się na tej robocie- chętnych do nauki bądz przyuczenia brak.

    Odpowiedz
  • HEKTOR(2010-02-25 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    Może mi ktoś wytłumaczy, dlaczego ZUS wymaga, by zaświadczenia o przychodzie emeryt dostarczał do nich OSOBIŚCIE!? Dlaczego emeryt sam nie może wpisać w na nim numeru swej emerytury, czy czegokolwiek więcej z legitymacji emeryta. Dlaczego debilna procedura ZUS- zmusza ludzi do tracenia czasu, stania w kolejkach, dlaczego zaświadczenia nie można wysłać pocztą? Przecież to takie proste rozwiązanie okienek w urzędach pocztowych jest od liku, a w Białymstoku, w ZUS - po jednym stanowisku obsługi ( w zależności od daty wypłacania świadczenia), a i tak nigdy wszystkie 3(słownie - trzy!) nie są obsadzone! Koszmar biurokratyczny czas chyba już przerwać, Panie Palikocie!

    Odpowiedz
  • ela(2010-02-25 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejny bubel w GP!! GP coraz częściej nadaje się tylko na makulaturę! Na jakiej podstawie prawnej można zawiesić świadczenie "wcześniejszemu" emerytowi prowadzącemu działalność godspodarczą ?
    No niech mi któryś z tych "doradców" z GP na to odpowie.
    A może ci "prawnicy" pomylili Fakt z Gazetą Prawną? Już dawno mówiłam, że wydawnictwo Infor i Gazeta Prawna to buble, bo bardzo często wprowadzają w błąd i tak jakby chcieli nastraszyć ludzi.

    Odpowiedz
  • Największe POdziękowanie(2010-02-25 11:14) Zgłoś naruszenie 00

    my byli górnicy po 5- letnim super urlopie ,przesyłamy najserdeczniejsze podziękowania Panu Jerzemu i Jego byłemu Rządowi za zafundowanie Nam na koszt społeczeństwa tych urlopów i następnie po tych urlopach bardzo wczesnych ,wysokich emerytur udzielanych górnikom - bez względu na ilość zjazdów pod ziemie.

    Podczas tych urlopów na koszt społeczeństwa zafundował Nam prawo do ,14-pensji,13-pensji, dep. węgl, Barbórki ,świadczeń socjalnych z prawem do wczasów dla całej rodzinny no i oczywiście stawek za dniówki urlopowe ,jak i zaliczalność tego urlopu do normalnego zatrudnienia liczonego do emerytury górniczej .

    Chłopcy za wojsko nawet tak dobrze nie mieli liczonych lat.

    Geniusz nie Premier!

    Naprawdę dziękujemy Panu ,obecnemu Europosłowi za ten dar na koszt społeczeństwa polskiego .Dziękujemy WAM -społeczeństwo ! za to ,ze zgadzasz się na wydłużenie wieku emerytalnego aby na Nas pracować. !!!

    I to wszystko dzięki Jurkowi i to dzięki temu habilitowanemu Liberałowi.

    Mamy nadzieje że podczas swojej owocnej pracy w Europarlamencie załatwi wszystkim Polakom takie super wczasy !!jakich my doświadczyliśmy i emerytur jakich doświadczamy.- Jeszcze raz Jurek -nasz najlepszy przyjacielu -dziękujemy Ci za uradowanie Nam życia.




    Ps. Do podziękowań dołączamy wspomnienia z tamtych lat naszego byłego kolegi górnika- niech Jego fantastyczne wspomnienia osłodzą Ci życie...

    Odpowiedz
  • ZPJ(2010-02-25 13:09) Zgłoś naruszenie 00

    ad7. jakiś półgłówek poraz któryś z rzędu, w sobie tylko niewiadomym celu, przesyła podziękowanie b. premierowi Buzkowi za zafundowanie braci górniczej albo raczej wszelkiej maści górniczym bumelantom płatnych 5-letnich urlopów górniczych oraz wysokich emerytur. Nie wiem co tym sądzić, ale jeśli rzeczywiście Buzek takie prezenty robił różnej maści obibokom na koszt społeczeństwa, to należałoby go za te nieodpowidzialne decyzje postawić nie przed Trybunałem Stanu, lecz przed zwykłym sądem i oskarżyć o rażące nadużycie władzy.

    Odpowiedz
  • taka jest prawda.(2010-02-25 13:55) Zgłoś naruszenie 00

    może woli przypomnienia pod koniec lat 90 wprowadzano reformę górnictwa dlatego ze w tym czasie był przerost zatrudnienia wiec wymyślono 5 letnie urlopy górnicze i inne socjale dla górników koszt tej restrukturyzacji jest dużo mniejszy dla podatnika niż to było za czasów Margaret Thatcher w Anglii gdzie tamtejszy podatnik dużo więcej stracił . BUZEK wprowadzając reformę górnictwa w głównej mierze oparł ją na rozwiązaniach która wcześniej zastosowała Thatcher. dzisiaj się osądza od czci i wiary Buzka, ale to Buzek zapobiegł katastrofie górnictwa i budżetu.

    Odpowiedz
  • lepei(2010-02-25 14:26) Zgłoś naruszenie 00

    CZy jeżeli nie przekroczyłem pracując dodatkowo nawet granicy 50% średniej to też to muszę zgłaszać?

    Odpowiedz
  • ZPJ(2010-02-25 14:29) Zgłoś naruszenie 00

    Tak, tylko, że nikt (może poza górnictwem) nie przejmował się upadającymi już od początku lat 90-tych całymi branżami przemysłu i rolnictwa (PGR-y). Likwidację przerostów zatrudnienia wcale nie widziałbym jako katastrofę dla polskiej gospodarki, tylko w myśl założeń transformacji Balcerowicza jako proces naturalnego jej oczyszczania i restrukturyzacji. Skoro kopalnie wtedy nie były w stanie udźwignąć nadmierngo zatrudnienia, to należało wysyłać tych zbędnych górników na zasiłki dla bezrobotnych i szkolenia na których moglby przekwalifikowywać się, tak jak robiono to w odniesieniu do redukowanych pracowników pozostałych gałęzi gospodarki , a nie deprawować ich 5-letnimi płatnymi urlopami i b. wczesnymi wysokimi emeryturami na koszt społeczeństwa. I za to Buzek, oceniany jako najgorszy premier 20-lecia powinien być pociągniety do odpowiedzialności jako typowy szkodnik psujący zasady zdrowej gospodarki.

    Odpowiedz
  • kat(2010-02-28 15:37) Zgłoś naruszenie 00

    Kto wie jak ZUS liczy te przychody? Przekroczenie limitu miesięcznego np pensja + "13" kasuje takiego emeryta, czy liczy się kwotę przychodu za cały rok i jest ok. jeśli jest mniejsza od 48 tysięcy?

    Odpowiedz
  • M.J.(2010-03-01 11:47) Zgłoś naruszenie 00

    Do 13: Liczy się przychód brutto z etatu+ 13-pesja i inne/ np. dofinansowanie wczasów, dodatek "świąteczny"/ i ewentualnych innych źródeł, np. umowy-zlecenia. Jeżeli te wszystkie przychody brutto, nie przekroczą 48 000- jest o'key. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Yorg(2010-03-04 08:33) Zgłoś naruszenie 00

    7: Największe POdziękowanie z IP: 84.234.1.* (2010-02-25 11:14)

    ten gosciu jest chory psychicznie!!!
    bzdury wypisuje
    prosze gdy widzicie jego IP : 84.234.1
    GO OLAC
    BYLI ludzie w gornictwie ktorzy odeszli bo praca była ciezka
    wzieni kase to znaczy odprawe i dzis BIADUJA
    W GORNICTWIE JEST CHLEBUS TWARDY, smakuje lecz
    trzeba potem i harowom na niego zarobic!!!
    a 14 pensji i tak dalej to juz dawno niema
    gosc ten tylko sieje NIENAWISC I ZAZDROSC
    POZDRAWIAM ZDROWYCH CZYTELNIKOW!!!

    Odpowiedz