Czy pracodawca ma prawo zmienić pracownikowi dotychczasowe miejsce świadczenia pracy

autor: Agnieszka Lechman-Filipiak15.02.2010, 15:15; Aktualizacja: 15.02.2010, 15:20

Jak długo może trwać takie oddelegowanie? Kiedy pracownik może się na takie rozwiązanie nie zgodzić, a kiedy za odmowę grożą mu konsekwencje?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (12)

  • bożena(2010-05-29 23:28) Zgłoś naruszenie 20

    W chwili obecnej jestem oddelegowana do innego miasta, na podstawie art.42 § 4 k.p.Decyzję Dyrektora, odnośnie oddelegowania otrzymałam na piśmie - na trzy miesiące ze wskazaniem innego miasta niż do tej pory pracowałam.
    Mam pytanie: czy Dyrektor może mnie w trakcie tego oddelegowania przenieść w jeszcze inne miejsce?

    Odpowiedz
  • antiochXIV(2010-06-10 10:06) Zgłoś naruszenie 30

    Witam. Mam pytanie. Czy jako przewodniczącego Zakładowej Organizacji Związkowej dyrektor ma prawo oddelegować mnie do innego miasta? Czy jeśli mam zaplanowany urlop, w czasie którego mam wesele może mnie przenieść np. zmieniając termin urlopu? Czy jeśli jeszcze studiuję w trybie dziennym w mieście, w którym pracuję może mnie on przenieść? Te 3 czynniki zachodzą jednocześnie. Proszę o pomoc

    Odpowiedz
  • ALINA(2011-02-18 03:59) Zgłoś naruszenie 00

    czy pracodawca może zmienić miejsce pracy pracownikowi powyżej trzech miesięcy na oddelegowanie i kto ma obowiązek zapewnić pracownikowi codzienny dojazd do pracy z miejsca zamieszkania do miejsca siedziby firmy z której jest zapewniony transport do miejsca oddelegowania gdy pracownik niema żadnego środka transportu oprucz busa lub autobusu o tak bardzo wczesnej lub bardzo pużnej porze na system pracy cztero brygadowy .podejmując pracę podpisałam umowę godząc się na pracę na trzy zmiany od 06 do 14 , od 14 do 22 i od22 06 i na ten system zmianowy mam zapewniony transport busa lub prywatny.ale gdy miejsce oddelegowania znajduje się o pnad 22 km od miejsca mojej rodzimej firmy a ja mieszkam jeszcze 22 km dalej od miejsca zapewnionego dojazdu i nie mam czym dojechać na miejsce odjazdu to czy firma ma obowiązek dowieść mi dowóz miejsca odjazdu

    Odpowiedz
  • bumel(2011-06-29 17:59) Zgłoś naruszenie 90

    W Polsce pracownik może h...ja powiedzieć. Bedziemy ******** za grosze i z zasznurowanymi ustami bo innym pozwalamy nas tak traktować. Śmieszny kraj.

    Odpowiedz
  • galoczka(2011-11-01 18:46) Zgłoś naruszenie 00

    Może ktoś mi pomoże?!
    Jestem zatrudniona na umowę o pracy 3/4 etatu na czas okreslony do 30.01.2012 r. na stanowisku Doradca ds. Kredytów. Nie oficyalnie się dowiedziałam ze planują przenieść mnie na to samę stanowisko do innego sklepu, ale tam to stanowisko obejmuje tylko pół etatu. Bez problemu bym się podjęła pracy w innym miejscu, ale na tym samym etacie.
    Proszę poppowiedzieć mi co mogę a czego nie mogę. Jaki czas mam na podjęcie decyzji, no i jak z tym etatem.

    Odpowiedz
  • Coś na temat pracy !(2011-12-28 12:48) Zgłoś naruszenie 131

    W tym kraju o wszystkim decydują ludzie na których ta szara masa pracuje. Największą paranoją jest to że darmozjad decyduje jak długo ma pracować ten który na niego pracuje. To ma określoną nazwę "niewolnictwo" a mechanizmy nazywające się PRAWEM bezkarnie przygniatają ludzi pracy. Zatrudnia się cały sztab ludzi żeby oszukać, wykiwać, upodlić i pozbawić nadziei na jakiekolwiek wyjście z danego problemu. Teraz może troszeczkę bezpośrednio i ostro jak można żreć nie robiąc w życiu nic – przyrodzie taki osobnik ginie momentalnie albo jest eliminowany przez członków swojego stada ………

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • marlena(2012-01-13 17:55) Zgłoś naruszenie 02

    pracodawca dzis dal mi oferte przeniesienia do innego zakladu z tym ze jazeli odmowie mam okres 2 tyg wypowiedzienia jezeli odmowie bedzie nalezal mi sie zasilek dla bezrobotnych

    Odpowiedz
  • kasia(2012-11-13 10:14) Zgłoś naruszenie 100

    Witam, po urlopie macierzyńskim wracam do pracy,nadal karmię piersią, pracuję w JDM czy kierownik ma prawo przenieś mnie na inny sklep ,będę musiała dojeżdżać do pracy ,czy jest szansa ,żebym została na tym sklepie co pracowałam przed porodem/POZDRAWIAM I DZIĘKUJĘ.

    Odpowiedz
  • Hrlga(2016-07-08 06:05) Zgłoś naruszenie 00

    Witam. Jestem matką dwulatka. Do pracy wróciłam po macierzyńskim, teraz pracodawca chce mnie przenieś do innego działu. Ale ja wiem że ten dział za miesiac będzie zlikwidowany. I że wtedy pracodawca będzie chciał mnie zwolnić. Czy mogę odmówić podpisania aneksu? Dodam że odkąd wróciłam pomimo wszelkich starań i osiągania dobrych wyników pracodawca cały czas ma pretensje.

    Odpowiedz
  • arek(2016-12-13 12:33) Zgłoś naruszenie 00

    taki zapis sam "sobie dołki kopie" to nie jest twórcze ani praktyczne

    Odpowiedz
  • zibi(2017-02-28 12:25) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko jak pracownik dotrzec do zakladu oddalonego o 40 km? Pracodawcy nie interesuje czy ma samochod. nierealne jest przejechanie komunikacja miejska takiej odleglosci

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane