Od ponad roku ubiegający się o wcześniejszą emeryturę z KRUS nie mogą doliczyć do stażu ubezpieczeniowego lat opłacania składek do ZUS. Związkowcy kierują w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.
– Przez rok resort rolnictwa i posłowie zwodzili nas, że przygotowują zmianę przepisów, które odebrały rolnikom prawo do doliczenia do stażu emerytalnego także lat ubezpieczenia w ZUS. Nie będziemy już dłużej czekać – mówi Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.
Związek składa więc wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ograniczających prawa rolników do uzupełniania okresów ubezpieczenia w KRUS.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) uspokaja, że trwają prace nad zmianami do systemu ubezpieczenia społecznego rolników.
Prowadzi je Międzyresortowy Zespół do spraw Reformy Systemu Ubezpieczenia Społecznego Rolników powołany przez prezesa Rady Ministrów. Mimo to związkowcy chcą zaskarżyć art. 20 ust. 3 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2008 r. nr 50, poz. 291 z późn. zm.). Został on dodany przez art. 33 pkt 2 lit. b) ustawy z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz.U. nr 228, poz. 1507).
Według MRiRW prawo do wcześniejszej emerytury rolniczej przysługuje rolnikowi, który osiągnął wiek 55 lat (kobieta) albo 60 lat (mężczyzna), jeżeli legitymuje się co najmniej 30-letnim stażem i zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej.
Okres ubezpieczenia rolniczego nie może być uzupełniamy okresem innego ubezpieczenia społecznego. Związkowcy krytykują to, że odebrano prawo do doliczenia okresów ubezpieczenia w ZUS tylko rolnikom urodzonym po 1948 roku. Ich zdaniem ten przepis jest niezgodny z konstytucyjną zasadą równości.
– Dodatkowo ustawa weszła w życie bez okresów przejściowych. To jest wystarczającą przesłanka do uznanie tego przepisu za niekonstytucyjny – dodaje Władysław Serafin.
Na podstawie danych KRUS można szacować, że wejście w życie nowych przepisów spowodowało, że prawa do wcześniejszych emerytur nie uzyskało 3 tys. osób.
793 zł wynosi średnia emerytura wypłacana przez KRUS
Komentarze (39)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeMoja sytuacja jest taka.
Pracowałam w państwowych zakładach,otworzyłam własna działanosc cały czas opłacałam ZUS, mąz przejał gospodarstwo od rodziców i zaczął opłacac składki KRUS. Pewnego dnia otrzymalismy pisma, ze wszyscy domownicy musza opłacac skladki KRUS. Akurat urodziłam dziecko i zaprzestałam prowadzenia dzialnosci. Musiałam jednak rozpocząc oplacanie KRUS.
Obecnie prowadze działanosc i zrezygnowalam z KRUS, oplacam ZUS, mąz który równiez ma działnosc tez zrezygnowal z KRUS na rzecz ZUS, poniewaz nie zalicza mu lat pracy gdzie składki szły do ZUS.
Nie mam szans na uzbieranie tych nawet 25 lat gołych krusowskich składek emeryture dostałabym koło 70-tki.
Jeżeli przejdę w przyszłosci na emeryture z ZUS to czy zalicza mi KRUS, a jesli nie to czy KRUS dopłaci do mojej emerytury z ZUS za lata opłacania składek w KRUS, jesli nie to płacłam po darmo i stracilam kilka lat? Jakis obłed.
Nie zamierzam też syna obciążac krusowskim luksusem, najchetniej to bysmy się pozbyli tej calej ziemi. Także nie wszyscy sa zachwyceni jak widzicie KRUS-em.
tylko krzywd
Według resortu prawo do wcześniejszej emerytury rolniczej przysługuje kobiecie po osiągnięciu 55 lat życia i mężczyznom po ukończeniu 60 roku życia po 30 latach pracy na roli i zaprzestaniu prowadzenia działalności rolniczej !!!
Reasumując sprawiedliwość nie wszystkich dotyczy !!!