Jak nowe przepisy mają traktować osoby ubiegające się o becikowe w najbliższym czasie?

n Osoby, które po 1 listopada złożyły wniosek o świadczenia i otrzymały decyzję odmowną lub ich wniosek został pozostawiony bez rozpatrzenia, będą miały sześć miesięcy od dnia wejścia w życie nowych przepisów, aby złożyć go ponownie. Gminy nie będą mogły same zmieniać decyzji, więc rodzice ponownie muszą złożyć w urzędzie odpowiednie dokumenty. Jak tłumaczy jednak Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń, informacja o zmianie prawa zostanie wysłana do tych wszystkich osób, które od listopada otrzymały decyzje odmowne. – Już teraz dużo osób dzwoni i pyta się, czy zapowiadane zmiany obowiązują i czy muszą jeszcze raz składać zaświadczenie – dodaje Napierała.

n Rodzice, których dziecko wkrótce skończy rok, a tym samym upłynie dla nich termin ubiegania się o becikowe, nie powinni zwlekać ze składaniem wniosku. I to bez względu na to, czy pozostawali pod opieką lekarza. – Nawet jeżeli decyzja będzie odmowna, bo matka znajdowała się pod opieką lekarza dopiero od 12. tygodnia ciąży, to tylko taka decyzja będzie podstawą, aby ponownie ubiegać się o becikowe po zmianie przepisów – tłumaczy Natalia Siekierka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Osoby, które po 1 listopada w ogóle nie składały wniosku, a minie im roczny termin ubiegania się o becikowe i będą chciały je uzyskać po wejściu w życie nowych przepisów, nie mają więc na to szans. Gmina uzna wtedy, że nie złożyły wniosku w terminie.

n Rodzice, którzy spodziewają się dziecka lub którym właśnie się ono urodziło, powinni spokojnie poczekać, aż Sejm uchwali nowe prawo. Na pewno wejdzie ono w życie w ciągu kilku najbliższych tygodni, więc nie przekroczą terminu, w którym muszą złożyć wniosek o becikowe.