Ponad 20 tys. rodzin, które nie dostały pieniędzy, znów może się o nie starać.

To była rzeczywiście ekspresowa nowelizacja. Tydzień temu premier Donald Tusk polecił swoim ministrom przygotowanie zmian obowiązujących od 1 listopada 2009 r. zasad przyznawania becikowego.

I już na wczorajszym posiedzeniu rząd przyjął taki projekt. W ciągu miesiąca ma szanse stać się obowiązującym prawem.
Decyzja premiera wynikała z publikacji prasowych, m.in. DGP i Gazety Wyborczej, które opisywały zamieszanie, jakie wywołała listopadowa zmiana przepisów. Zgodnie z nimi osoby zgłaszające się po becikowe, nawet jeśli ich dziecko urodziło się rok wcześniej, muszą udowodnić, że od dziesiątego tygodnia ciąży pozostawały pod opieką lekarza. Wiele osób o tym nie wiedziało. Niedoinformowani byli także sami lekarze. Często rodzice dopiero w ośrodku pomocy społecznej dowiadywali się o nowym wymogu. Rząd szacuje, że z różnych przyczyn od 1 listopada gminy odmówiły przyznania becikowego już 23 tys. osób.
Jak zmienią się przepisy? Do 31 grudnia 2011 r. będą łagodniejsze. Wystarczy, że rodzic przedstawi w gminie zaświadczenie potwierdzające poddanie się ciężarnej matki przynajmniej jednemu badaniu lekarskiemu w trakcie ciąży. Ale zliberalizowane przepisy będą obowiązywać tylko do 2012 r. Przez ten czas rząd ma przeprowadzić kampanię informacyjną o konieczności przeprowadzania profilaktycznych badań w czasie ciąży. Potem powrócą ostrzejsze wymagania.Jak nowe przepisy mają traktować osoby ubiegające się o becikowe w najbliższym czasie?
n Osoby, które po 1 listopada złożyły wniosek o świadczenia i otrzymały decyzję odmowną lub ich wniosek został pozostawiony bez rozpatrzenia, będą miały sześć miesięcy od dnia wejścia w życie nowych przepisów, aby złożyć go ponownie. Gminy nie będą mogły same zmieniać decyzji, więc rodzice ponownie muszą złożyć w urzędzie odpowiednie dokumenty. Jak tłumaczy jednak Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń, informacja o zmianie prawa zostanie wysłana do tych wszystkich osób, które od listopada otrzymały decyzje odmowne. – Już teraz dużo osób dzwoni i pyta się, czy zapowiadane zmiany obowiązują i czy muszą jeszcze raz składać zaświadczenie – dodaje Napierała.
n Rodzice, których dziecko wkrótce skończy rok, a tym samym upłynie dla nich termin ubiegania się o becikowe, nie powinni zwlekać ze składaniem wniosku. I to bez względu na to, czy pozostawali pod opieką lekarza. – Nawet jeżeli decyzja będzie odmowna, bo matka znajdowała się pod opieką lekarza dopiero od 12. tygodnia ciąży, to tylko taka decyzja będzie podstawą, aby ponownie ubiegać się o becikowe po zmianie przepisów – tłumaczy Natalia Siekierka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.
Osoby, które po 1 listopada w ogóle nie składały wniosku, a minie im roczny termin ubiegania się o becikowe i będą chciały je uzyskać po wejściu w życie nowych przepisów, nie mają więc na to szans. Gmina uzna wtedy, że nie złożyły wniosku w terminie.
n Rodzice, którzy spodziewają się dziecka lub którym właśnie się ono urodziło, powinni spokojnie poczekać, aż Sejm uchwali nowe prawo. Na pewno wejdzie ono w życie w ciągu kilku najbliższych tygodni, więc nie przekroczą terminu, w którym muszą złożyć wniosek o becikowe.