Na posiedzeniu plenarnym Sejmu Leszkiewicz odpowiadał na pytanie posłanek PO Hanny Zdanowskiej i Agnieszki Hanajczyk o realizację zapowiedzianego przez premiera programu.

Jak poinformował przedstawiciel rządu, 25 mln zł wynosi rezerwa celowa, zaplanowana na ten cel w budżecie na przyszły rok. Za te pieniądze zostaną zakupione komputery dla uczniów pierwszych klas gimnazjów.

"Docelowo chodzi o zakup prawie 500 tys. komputerów"

Jak mówił, docelowo chodzi o zakup prawie 500 tys. komputerów, bo tylu jest gimnazjalistach w pierwszych klasach. Na razie jednak rząd kupi komputery tylko dla części z nich. Wyprodukowanie i serwis sprzętu, jak tłumaczył, nie jest żadnym problemem, bo rynek jest bardzo rozbudowany.

"Ważne jest szczegółowe określenie parametrów technicznych, wybór oprogramowania, z jakiego się będzie korzystało, i odpowiednie zabezpieczenie komputerów przed niewłaściwym oprogramowaniem i kradzieżą" - podkreślił Leszkiewicz.

"Przygotowywane są ekspertyzy. M.in zespół ekspertów pod kierownictwem pana prof. Macieja Sysko pracuje nad analizą i perspektywami rozwoju rynku nowych technologii i ich wykorzystaniem w procesie nauczania na potrzeby programu "Komputer dla ucznia". Tej ekspertyzy spodziewamy się w przyszłym tygodniu. Tam m.in. będą sprawy związane z wyborem optymalnego sprzętu, różnych wariantów realizacji programu, przygotowania nauczycieli do realizacji programu" - tłumaczył.