RPO: emerytura po 15 latach dla żołnierzy i policjantów - niekonstytucyjna

01.02.2010, 16:54; Aktualizacja: 01.02.2010, 17:18

Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o uznanie niekonstytucyjności przepisów umożliwiających przechodzenie na emeryturę policjantom i wojskowym po 15 latach służby. RPO skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie przepisów ustaw o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (37)

  • real(2010-02-15 13:12) Zgłoś naruszenie 00

    E Ty Rzecznik a co z rolnikami darmozjadami co nie płacą podatków i mają inny system emerytalny a co z kartą nauczyciela ? Się pytam grzecznie

    Odpowiedz
  • tom000(2010-02-14 13:53) Zgłoś naruszenie 00

    Panie rzeczniku czy pan rozumie równość społeczną, pewnie pan nawet nie był w wojsku ale forse pan ciągnie za swoje psełdo obowiązki że hej. Jaka będzie pana realna emerytura !!?? Jako wojskowy powiem że taki zament robicie że trzeba odejsć ze służby na emeryturę za wczasu i takich jak ja to jest około 60 tysięcy. Więc pańskim postepowaniem przyspożył pan właśnie tylu emerytów w naszym bogatym kraju mało tego na ich miejsce zatrudnić trzeba będzie nowych mundurowych i też im zapłacic . Ha !Ha !Ha!, Donaldzie czy ty tego nie widzisz a może cie na to stać ? Gdzie twoi doradcy.

    Odpowiedz
  • żołnierz(2010-02-12 16:48) Zgłoś naruszenie 00

    Proponuję Sz.P. Rzecznikowi pospać 15 lat na szyszkach w lesie bez wzgledu na pogodę i porę roku to bardzo szybko przejdzie mu ochota na zwiększanie lat emerytalnych!!!

    Odpowiedz
  • Krawężnik(2010-02-12 09:12) Zgłoś naruszenie 00

    W służbach nie pracuje się, tylko służy 24 na dobę! Nikt tu nie bierze za nadgodziny, służby w niedziele i święta! O tym raczą zapominać niektórzy wypowiadający się na tym forum a zwłaszcza RPO, który nie wiadomo dlaczego przygłupa z siebie robi.

    Odpowiedz
  • abaja(2010-02-08 17:03) Zgłoś naruszenie 00

    powinien być dodatek w postaci drugiej pensji a staż taki sam dla wszystkich. Prawo nie nadąża za rzeczywistością a w dobie technologi cyfrowej człowiek jest mniej wykorzystywany. Domagam się ustaleń dla ludzi z 40 letnim stażem zawodowym. Bo oni nie maja ani emerytury ani żadnych dodatków, mają natomiast nałożoną karę 5 lat dodatkowych robót za swój pracocholizm.

    Odpowiedz
  • ZAPRASZAMY DO SŁUŻB MUNDUROWYCH(2010-02-04 20:46) Zgłoś naruszenie 00

    skoro jest taki "miód" . Zobaczycie wtedy ile ta propaganda ma wspólnego z prawdą . Zakładać mundury...

    Odpowiedz
  • sawa(2010-02-04 19:17) Zgłoś naruszenie 00

    Żal czytać i słuchać... praca w mundurze, z bronią to nie siedzenie za biurkiem i czytanie (niekoniecznie ze zrozumieniem!). To naprawdę potworny stres dla pracujących i ich rodzin.

    Odpowiedz
  • real 1953(2010-02-04 13:27) Zgłoś naruszenie 00

    Do Willego post.29. Chyba miałeś na myśli co innego , że nie w/g konstytucji ale tych co jej zapisy w sposób obłudny interpretują , naginając je każdorazowo koniukturalnie w danej chwili do potrzeb. A więc polityków wszelkiej maści , pseudo-ekspertów , naszego udanego rzecznika i niestety również i niektórych sędziów trybunału konstytycyjnego. Oni wszyscy z założenia akceptują podział obywateli na równych i równiejszych pod jednym wszak warunkiem - aby to było w myśl jakiś ograniczonych obszarowo interesów , które generalnie akceptują i w taki własnie sposób wspierają.

    Odpowiedz
  • Willy(2010-02-03 19:05) Zgłoś naruszenie 00

    Pan rzecznik niech przy okazji sprawdzi ile to razy naruszono prawa konstytucyjne.Bo wygląda na to, że są wg Konstytucji równi i równiejsi.

    Odpowiedz
  • YYY(2010-02-02 13:41) Zgłoś naruszenie 00

    Ok - tylko dlaczego tak póżno. To już dawno powinno być zrobione. Mundurowi powinni mieć min. 35 lat pracy.

    Odpowiedz
  • Do RPO - zrób sobie LEWATYWĘ.(2010-02-02 12:06) Zgłoś naruszenie 00

    NAJSKUTECZNIEJSZA MIKSTURĄ BABCI STEFKI.

    Odpowiedz
  • joanna(2010-02-02 11:26) Zgłoś naruszenie 00

    Do Agnieszki

    Ja również zostałam oszukana przez Rzad. Dołozono mi 5 lat pracy dodatkowej, pomiomo, że mam 34 lata pracy. Ale nigdy nie zgodzę się z tym, żeby mundurowi pracowali tyle lat co innyni. Przecież Oni narażają swoje zycie.

    Odpowiedz
  • Ja to wszystko rozumiem ale(2010-02-02 07:30) Zgłoś naruszenie 00

    nie wiem czy Donaldowi ktoś płaci dodatkową składkę na ZUS za przywileje emerytalne w ramach pracy w Rządzie?

    Odpowiedz
  • 1949(2010-02-02 07:17) Zgłoś naruszenie 00

    Rzecznik praw obywatelskich ??? raczej rzecznik pracy do śmierci, takie PO - bis w jednym.

    Odpowiedz
  • Agnieszka(2010-02-02 07:13) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowny Panie Rzeczniku Praw Obywatelskich, a co z osobami ktorzy maja wypracowany staz pracy 35 lat i 40 mezczyzni i kobiety, ktorzy po wykorzystaniu zasilku dla bezrobotnych pozostaja nadal bez pracy i z czego maja zyc i jak sie utrzymac, mlodzi ludzie wyksztalceni w miare dobrej pracy szukaja pol roku i wiecej, chcialabym prosic Pana o zapoznanie sie z propozycja Zwiazkow Zawodowych dot. emerytur bez wzgledu na wiek dla tych wlasnie ludzi, oraz pozytywne ustosunkowanie sie do tej propozycji i jeszcze jedno obecnie modne jest zatrudnianie pracownikow na umowe zlecenie od ktorej to umowy odprowadzane sa skladki na ZUS, natomiast Ministerstwo Pracy i ZUS nie do konca chca uznawac umowy zlecenie na rowni z umowa o prace i czesto pracownicy sa pozbawiani mozliwosci skorzystania z emerytury przed ustawowym wiekiem emerytalnym, moim zdaniem nie jest to zgodne z prawem, dlatego tez prosze Pana o zajecie stanowiska w tej sprawie i ewentualnie prosze o naprawienie tej nieprawidlowosci. Z powazaniem

    Odpowiedz
  • Mirka(2010-02-02 04:26) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Rzeczniku i to mi sie podoba, nalezy podniesc wiek i lata sluzby dla funkcjonariuszy spraw wewnetrznych, ja bym zrobila to tak 20 lat pracy-sluzby dla czynnego policjanta bo jest to ciezka i niebezpieczna praca, podobnie praca strazaka, ochrona granic, lotnisk. Natomiast jesli chodzi o wojsko Polska nie jest w stanie wojny tylko pokoju i uwazam, ze zawodowi wojskowi powinni pracowac 30 lat pracy zawodowej i nalezaloby sie zastanowic nad wysokoscia wspolczynnikow dot. emerytur chyba troche zawyzone.

    Odpowiedz
  • Martodi(2010-02-02 00:04) Zgłoś naruszenie 00

    Co za głupi człowieczek z tego rzeczniczka, ręce opadają.

    Odpowiedz
  • PrawniK(2010-02-01 21:28) Zgłoś naruszenie 00

    Ja tak patrzę, że rząd strasznie zazdrości policji, chce za wszelką cenę rozwiązać tą instytucję, bo to chyba takie kolejna realizacja przedwyborczych obietnic, czyli bezpieczne państwo - tu należy rozumieć takie, w którym za wszelką cenę niszczy się policję i policjantów, zaczynając od zabrania im ostatnich chyba przywilejów czy ucinanie pieniędzy na policję. Najlepiej niech ścigają złodziei za darmo? Tu należy chyba zaznaczyć, że skoro oszczędza się na policji a co za ty idzie na bezpieczeństwie to potem konsekwencje takich działań będą bardzo szybko widoczne. Czy do tego pan rzecznik dąży, lobbiści znowu zadziałali, kolejna afera jak ta hazardowa, kto tym razem czesio czy zdzisio załatwił taki pomysł. Ja drogi panie rzeczniku się pytam, gdzie jest dodatek antykorupcyjny dla policjantów, może tym by się pan zajął. Dlaczego w innych krajach, które wstąpiły do unii europejskiej jest już od dawna. Jak pan chce pomagać to chociaż niech nie przeszkadza, niech pan zajmie się czymś pożytecznym bo po pierwsze nie szkodzić (radzę). Takie akcje to mogą wywołać tylko kolejne protesty służb mundurowych i kolejne odejścia na emeryturę policjantów, którzy już nabyli takich prawa. Natomiast ci co będą chcieli zostać policjantami to dwa razy się zastanowią. bo w firmach prywatnych masz większe pensje, mniej nerwów i chociaż ludzie cię szanują. Gratuluję pomysłu i mam taką nadzieję, że chociaż w TK siedzą ludzie co mają troszeczkę więcej rozumku od rzecznika, niech on może ptasią grypę szczepi lub kocią bo chyba na tym się lepiej zna.

    Odpowiedz
  • Alice(2010-02-01 21:13) Zgłoś naruszenie 00

    Nauczycielom odebrano prawa nabyte -nie mogą przejśc na emerturę po 30 latach. Teraz czas na wojsko i policję.

    Odpowiedz
  • UoP(2010-02-01 21:04) Zgłoś naruszenie 00

    Państwo Polskie bezprzykładnie na wszelkie metody walczy ze swoimi funkcjonariuszami. DLACZEGO?

    Odpowiedz