Na wczorajszym posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia, prezes NFZ przedstawił informację o stanie kontraktowania świadczeń szpitalnych. Do negocjacji z NFZ przystąpiło 1182 świadczeniodawców, aneksy do umów na ten rok podpisało 1088. W 13 województwach szpitale zgodziły się na warunki Funduszu.

Wciąż bez podpisanych aneksów jest część szpitali w województwie podkarpackim, lubelskim i warmińsko-mazurskim. W tym pierwszym zakontraktowano niecałe 6 proc. z kwoty przewidzianej na świadczenia szpitalne (73 mln zł z 1,08 mld zł). Jeżeli sytuacja nie zmieni się do piątku , to w poniedziałek NFZ ogłosi tam nowy konkurs ofert.

W województwie małopolskim dyrektorzy niepublicznych szpitali zdecydowali się co prawda na podpisanie aneksów z Funduszem, ale wartość ich kontraktów łącznie została obniżona nawet o 40 proc.

– NFZ obniżył limity świadczeń nawet o 30 proc. Do tego wartość umów jest niższa do 20 proc. To oznacza ograniczenia w dostępie do świadczeń m.in. z zakresu chirurgii – mówi Wojciech Serednicki z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych.

W tym roku NFZ przeznaczy na leczenie szpitalne 25,8 mld zł. Do tej pory udało się zakontraktować prawie 23 mld zł.