Rostowski nadal chce obniżenia składek do OFE

06.01.2010, 09:43; Aktualizacja: 06.01.2010, 09:50

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział w środę, że nie zrezygnował z pomysłu obniżenia składek do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Przyznał, że nie rozwiązuje to wszystkich problemów, ale ułatwiłby Polsce drogę do euro.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (40)

  • HL(2010-01-06 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    Składki trafiają do OFE. Te pobierają 3,5% prowizji. 60% otrzymanej kwoty inwestują (obligatoryjnie) w obligacje skarbowe. Genialny system. Dla OFE.

    Odpowiedz
  • wiktor(2010-01-06 10:02) Zgłoś naruszenie 00

    a kto temu oszustowi z PO dał prawo do decydowania ile zarobionych przeze mnie pieniędzy chce oddać na OFE?

    Odpowiedz
  • bulba - a im rośnie(2010-01-06 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    do 5 -wiktor ; jego szef - Premir Tusk , i nic dziwnego ,jezeli ktoś zamiast mózgu ma głaz wielkości IRLANDII !

    Odpowiedz
  • OK więcej naszej kasy pójdzie w Obligacje(2010-01-06 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    W końcu czyś w ZUSie czy OFE i tak to Państwo płaci emerytury

    Odpowiedz
  • 1234(2010-01-06 10:23) Zgłoś naruszenie 00

    bravo min. rostowskli, przynajmniej on nie ulega lobby ofe i może dzieki temu bedą troszkę mniej nas doić

    Odpowiedz
  • cba(2010-01-06 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    p. Rostowski "Przyznał, że nie rozwiązuje to wszystkich problemów, ale ułatwiłby Polsce drogę do euro."- mam gdzieś tę drogę do euro, wara od moich pieniędzy na emeryturę, p. Minister niech się pobawi swoim własnym (prywatnym) budżetem a nie pieniędzmi na emerytury, zmniejszyć to powinni składki na ZUS ewentualnie przenieść większa niż dotychczas część do OFE

    Odpowiedz
  • Zlikwidowac OFE(2010-01-06 10:32) Zgłoś naruszenie 00

    Uwazam, ze Minister Rostowski powinien doprowadzic do rozwiazania OFE. Prof. Rostowski jest jednym z nielicznych myslacych w tym rzadzie, oraz jednym z nielicznych myslacych ministrow finansow w okresie ostatnich 20 lat.

    Odpowiedz
  • Ewa.(2010-01-06 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    Czy wreszcie będzie można ponownie wrócić z OFE do ZUS również po 2013r?
    Mam już dość zmian o które mnie nikt nie pyta. Nie taką zawierałam umowę w 1999r i nie na takich warunkach. Dlaczego zmienia się zasady w trakcie obowiązywania Umowy, przecież wszelkie zmiany w umowach dokonuje się za zgodą OBU stron. Gdzie tu zmiany do umów? gdzie choćby aneksy.l Powinna być możliwość dobrowolnego się wypisania z OFE i powrót do ZUS również po 2013r.

    Odpowiedz
  • ala56(2010-01-06 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    Rostowski prof? Nie wiedziałam. A od moich pieniędzy w OFE precz!

    Odpowiedz
  • HL(2010-01-06 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    OFE w ogóle powinny dobrowolne.

    Odpowiedz
  • Ewiak Ryszard(2010-01-06 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    Rostowski ma rację. Bez takiej zmiany mamy rzeczywiście stale narastający dług publiczny.

    Odpowiedz
  • Do ala56(2010-01-06 11:26) Zgłoś naruszenie 00

    W OFE nie ma Pani pieniedzy w postaci gotowki, sa w glownej mierze obligacje, na wykup ktorych musi Pani zapracowac np. za posrednictwem podwyzszonych podatkow posrednich: VAT i akcyzy, a byc moze i PIT. Nalezy przypuszczac, ze na zwrot wartosci nominalnej wplaconej skladki do OFE moze wowczas Pani liczyc.

    Odpowiedz
  • skladki z OFE do ZUS to skandal !(2010-01-06 11:30) Zgłoś naruszenie 00

    zwiekszenie skladek w Zusie kosztem OFE to złodziejstwo. ZUS obecnie ma takie długi ze na wyplate swiadczen obecnym emerytom wykorzystuje srodki wplacone przez obecenie pracujacych. moze ofe nie sa lepsi w podskubywaniu naszych skladek rozne oplaty i prowizje ale przynajmniej mozna na biezaco sledzic wplaty, ilosc i wartosc skladek. Druga wazna zaleta OFE: zgromadzone skladki na wypadek smierci mozna przekazac osobie wskazanej cos a'la polisa ubezpiecznieowa, w ZUSie wszystkie zgromadzone skladki przepadaja :/
    Zreformujcie ZUS!!!

    Odpowiedz
  • OFE to dobra sprawa ale dla właścicieli funduszy(2010-01-06 11:35) Zgłoś naruszenie 00

    No bo biznes jest prosty i pewny. Lepszego na świecie nie znajdziesz. Nasze kochane Państwo oddało lekką ręką tak prostą czynność jak kupowanie Obligacji za super prowizje obcym firmom które absolutnie niczym nie ryzykują.

    Nie sądzę by kiedykolwiek w historii polska firma typu OFE byłaby dopuszczona do np. rynku niemeckiego, francuskiego czy angielskiego i czy ich Parlament był tak naiwny by oferować takie prowizje za nic.

    Odpowiedz
  • HL(2010-01-06 11:47) Zgłoś naruszenie 00

    Do 13: parę słów wyjaśnienia:

    Te środki nie miały trafić do ZUSu bezpośrednio, tylko miały być odkładane na oddzielnych indywidualnych kontach każdego ubezpieczonego i inwestowane w obligacje skarbowe. Ty na tym nie tracisz, a nawet zyskujesz, bo nie płacisz prowizji dla OFE. Co za różnica dla Ciebie, kto twoje pieniądze inwestuje w obligacje - ZUS, czy OFE.

    Dla MF to także czysty zysk, bo środki nieprzekazane do OFE nie powiększają długu publicznego.

    Odpowiedz
  • Kota(2010-01-06 11:49) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie obódzcie się kasa ktora trafia do OFE jest inwestowana moze zyski z tego kolosalne dla nas nie beda ale jakies beda, a Pan Rostowski chce przykręcić kurek OFE bo ZUS potrzebuje kasy, ktróą na pniu wyda... Poprostu Pan Rostowski chce sobie dziury łatac kasą z OFE...

    Odpowiedz
  • bulba - Dziękujemy Łaskawco ! !(2010-01-06 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    Rostowski nadal chce obniżenia składek do OFE- on tylko chce by starość niosła radość .

    Odpowiedz
  • norek(2010-01-06 12:07) Zgłoś naruszenie 00

    Rostowski najlepszym ministrem finansów w EU to o czymś świadczy.
    nie można jednoczenie zwiększać długu, a ludziom mówić ze będą mieli godziwe emerytury no bo i z kont jak państwo zadłużone i koło się zamyka. postawy ekonomi się kłaniają.

    Odpowiedz
  • Andrzej(2010-01-06 12:20) Zgłoś naruszenie 00

    Jak słusznie zauważył minister zmniejszenie składek rozwiązuje sprawę tylko częściowo. Jest to zwykła sztuczka księgowa polegająca na tym aby na najbliższych kilka lat zmniejszyć deficyt ale potem będzie on jeszcze większy. Dzięki tej sztuczce, jeżeli zdążymy, przed wejściem euro będziemy mieć dopuszczalny deficyt natomiast potem nastąpi dramat. W rzeczywistości system OFE jest na dłuższą metę gwarantem stabilizacji finansów publicznych. Skok na składki ma się nijak do efektywności systemu. Problem ten wymaga rozwiązania systemowego podobnie jak i dobrowolność przynależności do OFE. W inwestowaniu jest tak, że im większa rentowność tym większe ryzyko. Nie ryzyka oczekują przyszli emeryci ale długofalowego i stabilnego wzrostu.

    Odpowiedz
  • HL(2010-01-06 12:36) Zgłoś naruszenie 00

    Do 19: zgadzam się, że jest to sztuczka księgowa, ale nie rozumiem na czym ma polegać "dramat", który ma nastąpić. I jakie ma znaczenie dla wystąpienia tego dramatu fakt, czy środki są inwestowane przez OFE, czy przez ZUS.

    Odpowiedz