Emerytury: Jak dokumentować staż pracy i wysokość osiąganych zarobków

autor: Marek Opolski16.12.2009, 11:50; Aktualizacja: 16.12.2009, 11:59

Jeżeli dla ustalenia emerytury nie ma możliwości udokumentowania okresu zatrudnienia w postaci pisemnych dowodów, w niektórych przypadkach potwierdzeniem istnienia stosunku pracy w danym zakładzie mogą być zeznania świadków.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (10)

 • ??????????????(2009-12-23 19:06) Zgłoś naruszenie 00

  Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - Centrala - Warszawa

  Dotyczy : Zaliczenia do stażu emerytalnego czasu pracy czyli dodatkowo przepracowanych dni roboczych wynikających, z zatrudniania pracowników w dniach i zarazem godzinach ustawowych wolnych od pracy .
  Podstawa prawna: „zasada równości stron wobec prawa” .

  Uzasadnienie :
  W przeszłości pracownicy zatrudniani na stanowiskach pracy w ELEKTROCIEPŁOWNIACH i Kopalniach Węgla , w latach 70tych,80tych,1990tych, byli obowiązani także pracować w toku produkcji nierzadko przez 28,a nawet 29 dni w miesiącu kalendarzowym czyli byli zatrudniani w pracy także w dni ustawowo wolne od pracy bez wybierania za te dni innych dni wolnych od pracy -(przeciwnie jak się to praktykuje po nowelizacji kodeksu pracy który mówi ,że pracodawca ma obowiązek obligatoryjny udzielić zamiennie wolny czas od pracy).

  W związku z powyższym wielu pracowników posiada w w /w latach faktycznie przepracowaną większą ilość dni ,niż wymagana ilość dni ustawowych . Ilość takich dni dodatkowych w wielu znanych SIP przypadkach dochodzi nawet do 1000 -łącznie sumarycznie przepracowanych więcej niż ustawowo nakazane w tamtych latach. (Przypominamy ,że powszechna praktyką we wspomnianych dekadach było zatrudnianie pracowników w dni wolne od pracy czyli niedzielach, świętach tzw. „planowych” dla uczczenia zazwyczaj jakiegoś święta komunistycznego! lub dla potrzeb produkcji energii czy wydobycia węgla).

  Równocześnie wiadome nam jest,że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy obliczaniu kapitału początkowego lub emerytalnego odlicza ,czyli pomniejsza ilość stażu emerytalnego o każdy dzień strajku ,urlopu bezpłatnego a czasami zwolnienia chorobowego .

  W związku z tymi okolicznościami uważamy ,że na zasadzie równości stron wobec prawa ZUS powinien każdemu ubezpieczonemu zaliczyć każdy dzień (8h) przepracowane ponad ustawowy czas pracy w każdym roku kalendarzowym do emerytalnego stażu pracy jeżeli ubezpieczony wykaże ,że taki fakt dodatkowego czasu pracy miał miejsce !

  Wnosimy o wyjaśnienie czy takie postępowanie jest praktykowane a jeżeli nie to dlaczego nie uwzględnia się zasady Równości Prawa Wobec STRON w tej ważnej kwestii.

  Odpowiedz
 • zainteresowany(2010-01-07 07:18) Zgłoś naruszenie 00

  Sz. Panstwo. Ponizej zalaczylem link, w ktorym jest propozycja emerytalna dla osob z 40-o letnim stazem pracy ( mezczyzni ) i z 35-o letnim stazem ( kobiety ). Zainteresowani moga w tym pomoc. Pozdrawiam.


  http://opzz.org.pl/aktualnosci/glowna.html/id/716

  Odpowiedz
 • Piotr(2010-01-07 16:50) Zgłoś naruszenie 00

  Polecam powyzszy temat dot. emerytur 35-o latek i 40-o latkow. Angazuje sie w to.

  Odpowiedz
 • mwmw(2010-01-08 13:48) Zgłoś naruszenie 00

  Mam wszystko udokumentowane.Okradli mnie to znaczy nie zaliczyli 27 dni składkowych i 25 nieskładkowych zgodnie z przepisami bo nie ma pełnego miesiąca.Po przekroczeniu 1/2 nalęży zaliczyć cały.Głupie złodziejskie przepisy należy zmieniać w demokracji.

  Odpowiedz
 • franka(2010-01-11 12:19) Zgłoś naruszenie 00

  propozycja opzz dot. zmiany ustawy emerytalnej ma sens. Popieram.

  Odpowiedz
 • krzysiek(2010-01-13 19:13) Zgłoś naruszenie 00

  Polecam temat dot. emerytur 40-o latków mężczyzn.angażuję się w to

  Odpowiedz
 • irena(2010-01-19 11:51) Zgłoś naruszenie 00

  czy ktos moze mi pomoc w kweskii wynagrodzen za okres pracy w przedsiebiorstwie zlikwidowanym w latach 90 . w archiwach brak jest dokumentow placowych bo zostaly zniszczone na nocy ustawy o skroceniu przechowywania dokumentacji placowej. mam swiadectwa pracy , ale ZUS moze uwzglednic tylko place zasadnicza bez dodatkow , wyslugi lat , premii itp. co robic czy mozna dochodzic na drodze sadowej na dodstawie swiadkow i dokumentow zachowanych w archiwach dla niektorych pracownikow ? tez tego nie rozumiem dlaczego jednych pracownikow dokumenty zniszczyli innych nie. dyrekcji nie zniszczono np

  Odpowiedz
 • is(2010-02-09 15:41) Zgłoś naruszenie 00

  A dlaczego nikt nie uwzglednia umowy o dzieło do lat stazu jako lata nieskladkowe W obecnych czasach trudno o prace i kadza praca z kazdą umową powinna byc zaliczna A jest przeciez umowa cywilno prawna

  Odpowiedz
 • Bożena(2010-04-16 10:58) Zgłoś naruszenie 00

  w pełni popierma projek ustwy dot. 35-lat dla kobiet i bez względu . bardzo chciałabym z tej ustawy.uważam że taki staż dla kobiety to dość dużo aby odejść na zasłużony odpoczynek.

  Odpowiedz
 • Anna(2010-04-19 13:24) Zgłoś naruszenie 00

  dlaczego jedni emeryci korzystają z praw emerytalnych i mogą pracować i zarobkować bez ograniczeń a innym wydłuża się wiek uprawniający do emerytury.przecież to chory przepis i należałoby go uzdrowić.35-lat stażu pracy dla kobiety i 40 dla męższczyzny to wytarczająco aby skorzystać z praw emerytalnych .my jesteśmy już zmęczeni i nie potrzebni pracodawcą.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane