NFZ proponuje wliczenie kosztów transportu pacjentów wymagających hemodializ do ceny tego świadczenia. W opinii przedstawicieli stacji dializ, gdzie leczeni są tacy pacjenci, jest to niewłaściwe działanie. Również Związek Powiatów Polskich uważa, że takie rozwiązanie jest nieuzasadnione.

– Koszty transportu zostały ustalone w wysokości blisko połowy aktualnie obowiązującej stawki, czyli 414 zł – mówi Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia w Związku Powiatów Polskich (ZPP).

W sprawie kontraktowania hemodializ Związek skierował pismo do prezesa NFZ. Ten w odpowiedzi poinformował, że przy analizie ich kosztów wystąpiła rozbieżność dotycząca tego, ilu pacjentów faktycznie korzysta z transportu zapewnianego przez świadczeniodawcę, a ilu przyjeżdża na zabiegi samodzielnie. NFZ nie dysponuje bowiem wiarygodnymi danymi, które pozwoliłby dokładnie określić tę liczbę.

Wliczanie kosztów transportu do ceny hemodializ ogranicza, zdaniem stowarzyszeń pacjenckich, dostęp do nich.

– W Polsce ceny hemodializ są najniższe niż w innych krajach UE. Dlatego transport na dializę powinien być świadczeniem odrębnie kontraktowanym – uważa Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych.

Takie rozwiązanie popiera również ZPP. Drugą możliwością jest ustalenie dwóch różnych stawek w zależności od tego, czy pacjent jest transportowany do stacji dializ czy też nie.