Starsze osoby mogą być zwolnione z dnia na dzień

autor: Paweł Jakubczak19.09.2008, 03:00; Aktualizacja: 28.10.2008, 11:55

Sądy nie pomagają osobom, które skarżą się, że ich firma zwolniła je tylko ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego. Rząd nie zamierza wprowadzić przepisów zabraniających dyskryminujących praktyk firm wobec starszych pracowników. Eksperci i pracodawcy postulują skrócenie z czterech do dwóch lat okresu ochronnego osób przed emeryturą.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (63)

  • Ile pracownik ma mieć max lat pracy aby otrzymać emeryturę(2008-09-19 06:48) Zgłoś naruszenie 00

    -25 ,30 ,35,40 ,45 a może 50 !!! Może na to pytanie jakiś POSEŁ w tym kraju odpowie i skieruje petycję do Rządu RP o określenie max ilości lat pracy przy której bezwzględu na wiek pracy będzie przysługiwała emerytura!!!
    Co to za prawo w którym to z czego skorzystamy RZĄD uchwala po 20 latach pracy ? co to za prawo w którym starzy coś mają a młodzi choć pracują wtakich samych warunkach nie mają takich samych praw !!
    Czy tzw. prawa nabyte mogą się równać z zasada równości wobec prawa ze względu na płeć czy wiek osób?? Gdzie RPO -gdzie Związki Zawodowe i TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY-gdzie SEJM.
    Przecież teraz trwa okradanie młodych którzy muszą łożyć na emerytalne przywileje starszych a sami z nich nie skorzystają .Dlaczego Ja mam płacić składkę na przywileje starych gdy sam z nich nie mogę skorzystać choć pracuje w takich samych warunkach?

    A posłowie już po 30 latach bez względu na wiek nabywają prawa emerytalne. To

    Odpowiedz
  • Mural(2008-09-19 06:57) Zgłoś naruszenie 00

    Te traktowanie to w ramach rządowego projektu 50+???No to ja dziękuję za to serdecznie.Za po/d/mostówki też.

    Odpowiedz
  • I znów tylko biedaka obuchem w łeb.(2008-09-19 07:51) Zgłoś naruszenie 00

    Wcześniejsze emerytury - nie.
    Renta - nie
    Pracować do emerytury- nie
    ale za to:
    -pobierać składki emerytalne przez cały staż - tak
    -po przejściu na emeryturę oświadczenie, że tych składek nie ma na
    emerytury - tak
    -wydłużać wiek emerytalny - tak
    -gorzej traktować płacowo ludzi starych niż młodych - tak
    -zwalniać tuż przed emeryturą - tak
    -nie zatrudniać tuż przed emeryturą - tak
    -wymyślać bzdurne programy 50+ dla zapchania społecznymi pieniędzmi
    prywatne kieszenie - tak
    - wydłużać dzień pracy do 10 godzin bez nadgodzin - tak
    - zwalniać pracowników, którzy korzystają ze zwolnień lekarskich na czas
    choroby
    - wyrzucanie w błoto społecznych pieniędzy na orzeczników
    lekarzy sądowych, którzy nie chcą przyznać renty i bezczelnie wmawiają chorym, że są zdrowi - tak
    - stosowanie krzywdzącego twierdzenia, że z rent korzystają ludzie zdrowi.
    Tymczasem to wlaśnie ci sami orzecznicy lekarze "załatwiają" rentę
    znajomkom zdrowym jak tury - tak
    I jak tu żyć? Teraz znów...

    Odpowiedz
  • Do wypowiedzi 1(2008-09-19 07:59) Zgłoś naruszenie 00

    Nie oburzaj sie tak!!!
    Zawsze tak było, ze młodsze pokolenie łożyło na starsze pokolenie. Bo to starsze pokolenie sprawiło, że młodsze pokolenie mogło korzystać za darmo z dobrodziejstw państwa (lecznictwo, szkolnictwo, kultura, żłobki, przedszkola).
    Dlaczego więc teraz - ci starzy, którzy będąc młodymi, "opłacali" starych , nie mają teraz byc opłacani przez młodych??
    To znaczy co: płacili na starych jak byli młodymi, a teraz jak są starymi, to mają zdychac z głodu???
    Oj, chłopie, nie życzę ci źle, ale życzę ci byś to tyi twoja rodzina znalazła sie w takiej sytuacji!!! Wtedy zrozumiesz...

    Przy okazji: nie jestem z tych "starych".

    Odpowiedz
  • EWA(2008-09-19 08:17) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystkie osoby które mają prawo do emerytury nabyte do końca tego roku
    strasznie chcą dalej pracować bo wiedzą, że za 4 lata i tak przejdą na emeryturę liczoną wg. starych przepisów - czyli dużo wyższą od przyszłych emerytur. Dlatego bardzo się oburzają, że pracodawcy ich zwalniają w związku z uzyskaniem wieku emerytalnego. Ale ci emeryci mogą dodatkowo dorobić do emerytury. Natomiast osoby trochę młodsze będą musiały pracować min. 5 lat dłużej - jeśli będą miały gdzie- i dostaną dużo niższe emerytury.

    Odpowiedz
  • przyszły emeryt(2008-09-19 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    No i słusznie, jeśli ktoś nabył prawo do emerytury to niech idzie na nią a nie zajmuje miejsce innym, ipodejrzewam ze robią to ci na cieplutkich posadkach

    Odpowiedz
  • Piłat(2008-09-19 09:07) Zgłoś naruszenie 00

    Sądy to polskie barbarzyństwo . Nie płacą składek a emerytury i uposażenie z truteńskich zasad otrzymują o dwa razy wyższe, niż społeczeństwo musi je sobie wypracować( licząc średnią krajową). Barbarzyńcy w togach posunęli się nawet do tego stopnia bezczelności, że napadli na społeczeństwo na podstawie akcji Temida i bezprawiezus, dokonując zamachu stanu. Naprawa jest tylko możliwa przez zburzenie Bastylii. Sądy w Polsce to dno demoralizacji i szambo amoralności.

    Odpowiedz
  • Basik(2008-09-19 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    Do 6 Popieram ,jeśli przysługuje emerytura to odejśc i zwolnić miejsce pracy. Chociaż jak piszą w mediach to podobno masowo odchodzą ci co nabyli prawo.Jaka jest prawda.

    Odpowiedz
  • emeryt(2008-09-19 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    Do 6
    Po, co te artykuły, że LUDZIE MASOWO I DOBROWOLNIE IDĄ NA EMERYTURĘ.

    Ci na cieplutkich posadach pracują do 70 i dłużej, to są swoi ludzie tumanie.
    Popatrz na sejm, senat, eurodeputowanych, sędziów itp (np Bronisław Geremek miał 75 lat, był niezastąpiony???)

    Odpowiedz
  • Kaczor(2008-09-19 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    Polski emeryt idąc do sądu, musi się liczyć z tym ,że sprawiedliwości tam nie ma i nie będzie. Z godłem u szyi zasiada tam pseudo człowiek którego zadaniem jest liberum -veto, choć byś miał rację. Dla ciebie emerycie tylko pawulon i zjeżdżaj śmieciu i spieprzaj dziadu- Szmal jest mafijny.

    Odpowiedz
  • niepelnosprawny lezacy 1 grupa/.(2008-09-19 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    kto w tym kraju dozyje wieku emerytalnego chyba tylko byly politek bo przeciez te nieroby cale zycie tyko spedzaja na posiedzeniach sejmu lub senatu albo sa urzdasami z duza emerytura zyja bezstresowo a wiekszosc spoleczenstwa ryj w pracy cale zycie i nie dozywaja wieku emerytalnego glodowe renty dzieki rzadom wszystkich do tej pory sprawujacym wladze precz z rzadem.

    Odpowiedz
  • emerytka(2008-09-19 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    Do Ewy 5.

    A głupcy ludzie tworzą program, aktywizacja po 50+.
    Pieniądze znowu wezmą swoi, a pozostali g ówno będą mieć z tego, tylko zszarpane nerwy i choroby.
    Zarozumiała i bezduszna Ewo, będą mogli dorobić, tylko pytam GDZIE???
    Nic się nie martw, czas tak szybko leci

    Odpowiedz
  • zapraszam(2008-09-19 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    to niech pracują za mnie, bo mi wyjdzie 45 lat pracy a mam dopiero 15

    Odpowiedz
  • staż 45(2008-09-19 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    Kompletnym nieporozumieniem jest stosowanie różnych kryteriów przechodzenia na emeruturę .(wiekowe, zawodowe itp)Jedynym kryterium powiniem być staż pracy.Nieporozumieniem jest ,że 63-letni mężczyzna z 45 -letnim stażem pracy nie ma prawa do przejścia na emeryturę . Rozwiązanie wszystkich problemów emerytalnych zlikwiduje niewątpliwie podjęcie inicjatywy poselskiej aby na emeryturę mogli przechodzić mężczyzni po osiągnięciu 95 lat życia i osiągnięciu 70 lat pracy zawodowej .Zaoszczędzone w ten sposób środki z powodzeniem rozwiążą wiele problemów finansowych kancelarii prezydenta oraz zabezpieczą godziwe wynagradzanie posłów

    Odpowiedz
  • do nr 9(2008-09-19 11:19) Zgłoś naruszenie 00

    do nr 9 tak to prawda pracuję w pewnej instytucji która swoich zatrudnia do końca życia spokojnie z tymi zwalnianymi emerytami nie wszędzie tak jest marzę o tym aby pozwalniano ich byłoby więcej pracy dla tych którzy nie mają pracy w wieku 50+ i żadnych uprawnień do emerytury zwłaszcza w świetle tej pożal się boże powstającej nowej ustawy

    Odpowiedz
  • Szara Rzeczywistość(2008-09-19 11:21) Zgłoś naruszenie 00

    A czy gały zapomniały, na kogo głosowały
    A kto winduje słupki statystyczne PO i PSL???
    Nie narzekać macie, co chcieliście

    Jak ktoś liczy na cuda to musi zgodzić się na rzeczywistość?16 Miliardów zł dopłaty do Kursu

    Dla wybranych emerytura po 15 – 20 latach na dodatek bez płacenia składek
    A reszta tyrać do 65 – 67 lat nie ważne, że posiadany staż to 35 – 40 i więcej lat

    Tak wygląda Tuskolandia

    Odpowiedz
  • Zofia 1954 r.(2008-09-19 12:02) Zgłoś naruszenie 00

    BRAWO TUSKOLANDIA! BRAWO PANOWIE MORDASIEWICZE, PANIE CHŁOŃ -DOMIŃCZAK I INNNE CHOLERY!

    Odpowiedz
  • TO MANIPULACJA!!!(2008-09-19 15:09) Zgłoś naruszenie 00

    BEZCZELNA MANIPULACJA!

    Co za róznica, czy się będzie zwolnionym 4, czy 2 lata przed emeryturą?
    A co ma robić człowiek ktory bedzie zwolniony na 2 przed emerytura?
    Dac się zamrozoc na dwa lata?? Takiego już całkiem nikt nie przyjmie.

    Jak zwykle wmawiaja głupiemu narodowi, ze to dla jego dobra, chcąc przeprowadzic kolejne ograniczenie pracowników.

    Odpowiedz
  • emeryt(2008-09-19 15:26) Zgłoś naruszenie 00

    Ten artykuł celowo napisany:ŻEBY ZWOLNIĆ JAK NAJWIĘCEJ STARYCH GRUCHOTÓW Z ZAKŁADÓW
    DLACZEGO< TE STARE GRUCHOTY Z SEJMU<
    SENATU<RZĄDU<EUROPARLAMENTU ITP NIE IDĄ NA EMERYTURĘ WIELU JUŻ OSIĄGNĘŁO WIEK EMERYTALNY

    Odpowiedz
  • mn,nm(2008-09-19 16:01) Zgłoś naruszenie 00

    nie beda efektywni zwalniaja? wlasnie dlatego ludzie starsi wola isc na emeryture. to nei tutaj problem. problem w braku poszanowania ludzi i prawa pracy przez pracodawcow. u nas na kazdym kroku jest cwanaictwo. skracac okresy? aktywizowac ludzi? chyba w teorii. punkt widzenia od punktu siedzenia.

    Odpowiedz