Gminy zaczynają wydawać niesolidnym rodzicom decyzje o zwrocie pieniędzy z Funduszu Alimentacyjnego. Jeżeli nie uregulują oni swoich zobowiązań egzekucję podejmie urząd skarbowy.
W tym miesiącu gminy zaczną przyznawać świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego na nowy tzw. okres świadczeniowy. Jednocześnie już wkrótce do dłużników dotrą decyzje dotyczące zwrotu należności za poprzedni okres. Jeżeli dłużnik ich nie zapłaci, będą one podlegać ściągnięciu w trybie przepisów ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005 r. nr 229, poz. 1954 z późn. zm.) Oznacza to, że gmina przekaże egzekucyjny tytuł wykonawczy do urzędu skarbowego. Może to zrobić także wcześniej, w trakcie okresu świadczeniowego, gdy świadczenia z Funduszu przestają być wypłacane, bo np. przekroczony został wiek osoby uprawnionej. Ponadto tryb egzekucji administracyjnej będzie dotyczył tylko należności z Funduszu, a nie wcześniejszych długów, m.in. z tytułu zaliczki alimentacyjnej.
– W naszym mieście będzie prawie 1,2 tys. takich decyzji. Zanim zwrócimy się do urzędu skarbowego, zaproponujemy dłużnikom rozłożenie tych należności na raty – mówi Anna Reetz, kierownik referatu Funduszu Alimentacyjnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu.
Karol Andrzejewski, kierownik działu egzekucji Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu, tłumaczy, że wobec zobowiązań alimentacyjnych będą podejmowane takie same działania jak przy zobowiązaniach podatkowych czy mandatowych.
– Po pierwsze, sprawdzamy, czy dana osoba jest zatrudniona. Możemy zająć jej wynagrodzenie, emeryturę lub rachunek bankowy – dodaje Karol Andrzejewski.
Gdy nie jest to możliwe, poborca podatkowy dokona spisu majątku ruchomego i wskaże ewentualne rzeczy, które mogą zostać zajęte.
– W zależności od sytuacji dłużnika, gdy np. ma niskie dochody, egzekucja może trwać kilka lat. Ostatecznie, gdy nie będziemy mogli nic wyegzekwować, postępowanie będzie umorzone – dodaje Karol Andrzejewski.
Niezależnie od egzekucji skarbowej swoje postępowanie będzie nadal prowadził komornik sądowy.
– Jeżeli dochodzi do zbiegu egzekucji, sąd musi zdecydować, który organ powinien ją prowadzić – mówi Leszek Strzelecki, wicenaczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki.
Komentarze (23)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeNamawiam kobiety, na składanie skarg - to działa ! Sprawy są umarzane, ale wznawiane jak zlożysz zażalenie. I jeżeli będę musiała na końcu zawiadomić media o tym jak bardzo prawo utrudnia kobiecie walkę o alimenty, to zrobię to. Nie poddam się. To dla mojego dziecka. To są jego pieniądze. Dziewczyny z Krakowa, wymieńmy doświadczenia, mamy ten sam aparat do walki z nieuczciwymi ojcami.
W momencie wydania przez organ wlasciwy wierzyciela decyzji o zwrocie wyplaconych swiadczen komornik sadowy, zgodnie z art. 824 par. 1 pkt 1 kpc, umorzy egzekucje tych kwot. Nie moze byc tak by dwa organy egzekwowaly te same naleznosci. A poza tym na naleznosci FA nie ma tytulu "sadowego" - : "...komornik będzie posiadał dwa tytuły wykonawcze na te same należności - sądowy i administracyjny..." - to jest bzdura. US-y beda mogly egzekwowac po zbiegu, tak samo jak egzekwuja wszystkie inne naleznosci "cywilne". Co do kategorii zaspokojenia naleznosci z tyt. wyplaconych swiadczen to jest spor - nb. jest przepis w ustawie o pomocy uprawnionym do alimentow, ze te naleznosci generalnie wchodza przez naleznosci alimentacyjne. Ale przepis jest niejasny, mozna interpretowac go tak, ze dotyczy naleznosci jeszcze nieobjetych decyzja o zwrocie. Zatem naleznosci objete decyzja beda przez skarbowki egzekwowane w niewiadomo jakiej kolejnosci (np. w 115? uoea nie ma takiej kategorii) a komornicy sadowi beda je egz w 9 kategorii. Pozostale uwagi kris'a -ok
Nie rozumiem, że komornik sądowy będzie prowadził dalej egzekucję. Cyt:Niezależnie od egzekucji skarbowej swoje postępowanie będzie nadal prowadził komornik sądowy. Ktoś nie ma bladego pojęcia o egzekucji bowiem nie ma takiej możliwości, by dwóch egzekutorów prowadziło na raz. Albo nie do końca wyjaśniono.