Emerytury i renty pochłonęły w ubiegłym roku 110 mld złotych

08.09.2008, 15:45; Aktualizacja: 08.09.2008, 18:58

W roku 2007 wpływy ze składek zapewniły pokrycie 73,8 proc. wydatków FUS, podczas gdy w 2006 r. było to 70,3 proc. W 2007 roku Fundusz Ubezpieczeń Społecznych otrzymał dodatkowe środki z budżetu państwa. Dotacja dla FUS została zwiększona o 2,3 mld zł w porównaniu do roku 2006 i wyniosła 23,8 mld zł.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (28)

  • wronek(2008-09-11 18:24) Zgłoś naruszenie 00

    Weterani pracy, skoro po przepracowaniu 35/40 lat pracy nie ma pieniędzy dla nas na emerytury, nie możemy pozwolić , żeby młodzi na nas pracowali., ale my też nie będziemy z naszych podatków finansować im nauki, studia czy choćby nawet licea.Nauka odpłatna !!!

    Odpowiedz
  • wrona(2008-09-09 14:00) Zgłoś naruszenie 00

    "...Dotacja dla FUS została zwiększona o 2,3 mld zł w porównaniu do roku 2006 i wyniosła 23,8 mld zł..."

    Z taka progresją to niedługo nie będzie na zapewnienie bezpieczeństwa (policja), na sądownictwo, na oświatę, na infrastrukturę itd. ale za to będziemy mieli emerytów i rencistów, którym i tak będzie mało.
    Kiedy Polacy wreszcie zmądrzeją?

    Odpowiedz
  • Emerytów i Rencistów PSL i PO przerobią na mydło to się nazywa biznes recykling(2008-09-09 13:39) Zgłoś naruszenie 00

    bee

    Odpowiedz
  • ja(2008-09-09 12:29) Zgłoś naruszenie 00

    złodzieje!!!

    Odpowiedz
  • :-((2008-09-09 12:23) Zgłoś naruszenie 00

    Miesięczna składka ZUS to ponad 800 zł
    Ta sama składka KRUS to tylko 70 zł
    Średnia EMERYTURA z ZUS to 1300 zł a KRUS 700 zł
    Mundury i jeszcze kilku innych nie płaci składek
    Czy jescze coś dodać ???

    Odpowiedz
  • arimgdynia(2008-09-09 11:42) Zgłoś naruszenie 00

    ABC ; MASZ RACJĘ ORAZ EMERYT ZUS ; DO TEGO KONKORDAT,NIEPŁACĄCE STOCZNIE ZUS A ARMIA DO 2018 MA POCHŁONĄĆ 64 miliadry TO ILE??? WYNIESIE NASZ DŁUG PUBLICZNY BO TERAZ JEST 500 MLD. A DO 2018 ROKU ILE TO WYNIESIE NIE UMIEM TEGO POLICZYĆ ???

    Odpowiedz
  • jodyna2000(2008-09-09 11:27) Zgłoś naruszenie 00

    A kto ludzi wypychał na emerytury.Trzeba bylo zaklady pracy prywatyzować za bezcen i pracowników na emeryturę żeby nie protestowali.Jak brakuje pieniązków to znieść.Trzeba składki na ZUS przyjmować od wszystkich nie robić limitów.

    Odpowiedz
  • konkret(2008-09-09 11:19) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba ustalić czyje są pieniądze ze skałądek na ten ZUS. Uważam że każdego kto wpłaca, a mie ZUSu czy Rządu. Więc po 30 latach pracy, otrzymując wynagrodzenie średnej krajowej każdy uzbiera ok. 200tyś. zł a z tego można otrzymać emeryturę rentienską/ oprocentowanie kapitału/ ok. 1330zł miesięcznie, a kapitał pozostaje. Każdy z nas powinien w pełni decydować, co zrobić z tym kapitałem. Kto zabiera nasze pieniądze w razie naszej śmierci??.
    Czas aby zlikwidować ten ZUS, bo to największe przekrętasy za PRL aż do teraz.

    Odpowiedz
  • filologini(2008-09-09 11:15) Zgłoś naruszenie 00

    Istotę działającego u nas argentyńskiego modelu systemu emerytalnego zrozumieliśmy aż nadto dobrze. System jest prymitywny, niesprawiedliwy, obciążający uczciwie pracującego Polaka. Od lat jest narzędziem walki politycznej i źródłem do manipulacji kolejnych rządów.

    Odpowiedz
  • 54(2008-09-09 10:18) Zgłoś naruszenie 00

    Wypowiedź 12/ FILOLOFINI popieram w pełni, taki głos powiien popłynąć z mównicy sejmowej i konferencji prasowej na cały kraj. te myśli sa prawdziwe i szlachetne w pełni oddają sytuację- popieram w każdym zdaniu.

    Odpowiedz
  • abc(2008-09-09 10:01) Zgłoś naruszenie 00

    wcześniejsze emerytury powinny być zlikwidowane. WSZYSTKICH powinna obowiązywać jedna zasada: "na emeryturę każdy sobie rzepkę skrobie", jeśli jakaś praca "wypala zawodowo" (wg np. nauczycieli i górników ich zawody są "wypalające", a co innymi?) to pracodawca (np. Kampania Węglowa) mógłby zapewnić programy emerytalne umożliwiajace przejście na wczesniejszą emeryturę - vide przykład USA gdzie te socjalistyczne rozwiązania stosują kapitaliści, u nas jednak przywileje emerytalne finansować będzie dalej państwo- raz - każdy widzi (większość - wystarczająca) tylko swój interes prywatny (tj. wczesniejsze emerytury), dwa - politycy boja się ruszyć przywilejów bo ... sami Państwo wiecie dlaczego. wcześniejsze emerytury np. po 30 latach pracy (finansowane przez budżet państwa) mogłyby mieć tylko niektóre słuzby mundurowe, ale nie wszystkie - celnik siedzący za biurkiem i "ściągający" akcyzę albo inny podatek może pracować jak każdy inny urzędnik

    Odpowiedz
  • akro(2008-09-09 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro do FUS wpłyunęło o prawie 20mld zł więcej niż wypłacono,to na co wydano 23,8 mid zł z budżetu państwa,noa Kanary dla aparatu

    Odpowiedz
  • Pod rozwage(2008-09-09 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    na emerytury idzie 1/3 budzetu a z czasem ( jesli reforma emerytalna nie bedzie kontunuowana) pojdzie 1/2 budzetu.

    Tylko indywidualne konta nas moga uratowac i podnoszenie stopniowe wieku emerytalnego w zwiazku z przedluzajaca sie srednia dlugoscia zycia.
    30 lat temu 60-65 latek to byl staruszek. Dzis ludzie zyja i 80 lat. A norma jest 75!!
    Dziwne zeby trzymac sie kurczowo wieku emerytalnego z czasow gdy byly zupelnie inne realia.
    Nie moze byc tak, ze czlowiek zyje na emeryturze prawie tak dlugo jak pracuje przed emerytura. - chyba ze polowe pensji odlozy na ZUS (tylko kto by chcial zeby jego placa brutto 3000zl na netto przekladala sie 1000zl? po odliczeniu ZUS podatkow , skladki zdrowotnej itp)

    Albo reforma systemu albo bankructwo kraju. Chyba, ze wrocimy do medycyny sprzed 50 lat. Wtedy srednia umieralnosc wroci do przedzialu 60-65 lat i znowu bedzie wporzadku.

    Odpowiedz
  • emert z ZUS(2008-09-09 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    Jak podniosą składki KRUS, to będą mieć jak piano około 15 mld zł.

    Odpowiedz
  • xyz(2008-09-09 07:19) Zgłoś naruszenie 00

    No i co z tego !!!

    Odpowiedz
  • iza(2008-09-08 21:10) Zgłoś naruszenie 00

    Niech zlikwidują emerytury po 15 latach pracy (mundurowi pracują 15 lat a potem przez 50 trzeba im płacić emeryturę) urealnią KRUS to zaraz znajdą się pieniądze dla tych co pracowali 35-40 lat. Przy tak długim stażu pracy my i tak nie zdążymy wykorzystać zgromadzonych na koncie środków (średni okres pobierania emerytury przez kobietę to ok. 25 lat przy przejściu na emeryturę w wieku 55 lat). Więc chyba zgromadziliśmy sobie środki na swoją emeryturę a jeżeli rząd chce komuś finansować emeryturę po 15 latach pracy (mundurowi) lub rolnikom, którzy na KRUS płacą grosze to ze swoich srodków a nie naszych, Na to zgody społeczeństwa NIE MA. Wkrótce rząd się o tym przekona.

    Odpowiedz
  • filologini(2008-09-08 20:57) Zgłoś naruszenie 00

    Bez względu na to, jak ciężko będziemy pracować, tym u koryta zawsze będzie brakować na własne potrzeby a co dopiero mówić o jakich tam emeryturach czy rentach. Emerytury i renty pochłonęły... Złodzieje bez honoru! Jak się bez umiaru podbierało i cały czas bierze ze wspólnej kasy, to jasne, że nagle pieniędzy brakuje. Z tym, że brakuje akurat tylko dla niektórych. Dla kogo kasa jest? Np. dla posłów - bo im koszty prowadzenia biur poselskich wzrosły, dla domagających się zniesienia ustawy kominowej prezesów tworzonych przez naród spółek skarbu państwa, dla kleru, całej bandy samorządowców i pierdzących w stołki i utrudniających ludziom życie urzędników w polskich ministerstwach głupoty i obłudy.

    Odpowiedz
  • przyszły emeryt(2008-09-08 20:28) Zgłoś naruszenie 00

    Nie mogę już czytać tych bzdur, Nagle okazuje się, że emerytury rujnują gospodarkę a emeryci to zaraza, która przyszła nie wiadomo skąd, Ludzie opamiętajcie się bo kiedyś każdy z was będzie emerytem, Tak było jest i będzie no chyba, że wprowadzi się obowiązkową eutanazję bez względu na wiek dla osób które kończą swoją aktywność zawodową. Jakoś dziwnie mi to przypomina starożytny rzym albo bardziej współczesny nazizm.

    Odpowiedz
  • ezana(2008-09-08 20:23) Zgłoś naruszenie 00

    4: ezan
    A fe nie kalaj takiego nicka

    Odpowiedz