Zarówno pracodawcy poszukujący ludzi do pracy, jak i osoby aplikujące o zatrudnienie sięgają po nowe narzędzia.

Firmy wykorzystują możliwości internetu nie tylko do kontaktu z klientami, ale także w celu przyciągnięcia do siebie potrzebnych pracowników.

– Wyszukiwarki ofert pracy, blogi prezentujące działalność przedsiębiorstwa z punktu widzenia zatrudnionych w nim pracowników czy filmy o korporacji to nowe sposoby autoprezentacji, po które firmy sięgają, budując swój wizerunek pracodawcy – mówi Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj.

Z kolei portal GoldenLine.pl testuje obecnie organizację spotkań on-line w czasie rzeczywistym. Mają mieć charakter multimedialny, czyli umożliwiać uczestnikom wymianę nie tylko krótkich tekstów (czat), ale też dźwięku i obrazu. W spotkaniach będą mogli brać udział reprezentanci konkretnych branż, zarówno pracodawcy, jak i pracownicy.

Pierwszy internetowy test transmisji na żywo przeprowadzono już na stronie GL przy okazji warsztatów pt. Mikroblogging w instytucjach finansowych.

Zdaniem Adama Cupera z serwisu Elefanta.pl mikroblogging, czyli sposób na multimedialne blogowanie, robi dziś furorę. Przedsiębiorstwa, zwłaszcza te wprawne w wykorzystywaniu możliwości internetu, coraz śmielej stawiają na multimedialną komunikację on-line ze swoimi interesariuszami.

Z nowymi pomysłami spieszą także serwisy rekrutacyjne. CVlikeTV.com proponuje osobom zainteresowanym podjęciem pracy umieszczenie w swojej bazie danych, obok CV, sześćdziesięciosekundowej prezentacji audiowizualnej, nagranej za pomocą kamery internetowej.

– Kandydaci mają szansę wzbogacić CV znacznie bardziej ekspresyjną formą przekazu niż schematyczny list motywacyjny – ocenia Krzysztof Rogalski, reprezentujący pomysłodawcę tej e-usługi.