Nie będzie zmian ani w wykazie, ani w limitach refundacji sprzętu ortopedycznego i środków pomocniczych, mimo że w resorcie zdrowia prace nad nowym rozporządzeniem w tej sprawie trwały od roku.
Wraz z końcem sierpnia, musi wejść w życie aż 13 rozporządzeń, które określą wykazy świadczeń gwarantowanych ze środków publicznych (tzw. koszyki). Jedno z nich ma określać wykaz przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, zakup których (w określonych limitach) jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jak się dowiedziała GP, mimo że projekt rozporządzenia w tej sprawie został przygotowany i przesłany do Agencji Oceny Technologii Medycznych, nie wejdzie ono w życie od 31 sierpnia. To oznacza, że nadal będą obowiązywać przepisy z 2004 roku.
– Nie wynika to z naszego niezrozumienia problemów osób niepełnosprawnych. Ale niestety spełnienie wszystkich ich żądań zwiększyłoby wydatki NFZ na refundację sprzętu ortopedycznego i środków pomocniczych o 1,5 mld zł – mówi Marek Twardowski, wiceminister zdrowia.
Środowiska reprezentujące osoby niepełnosprawne są oburzone działaniem resortu zdrowia, ponieważ prace nad nowymi przepisami trwały od ubiegłego roku. Na początku 2009 roku odbyła się nawet komisja uzgodnieniowa, podczas której zostało zgłoszonych wiele uwag do projektu.
– Jeszcze w czerwcu przedstawiono nam projekt uwzględniający nasze postulaty. Później okazało się, że resort zdrowia wycofał się z nich – mówi Janina Bojda, prezes małopolskiego sejmiku organizacji osób niepełnosprawnych.
Nowy projekt rozporządzenia w sprawie wykazu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych miał przede wszystkim zmienić częstotliwość jego wymiany, jak i limity dopłat dla pacjentów.
– Przede wszystkim domagaliśmy się, aby pacjenci mniej dopłacali do sprzętu. To jednak wymaga zwiększenia poziomu refundacji przez NFZ – przyznaje Anna Sulka, asystentka koordynatora Programu NTM – Normalnie Żyć.
Dodaje, że brak nowych regulacji ogranicza części chorym dostęp do niezbędnych środków pomocniczych.
– NFZ refunduje np. wyłącznie zakup dwóch sztuk pieluch dla osób cierpiących na nietrzymanie moczu. To zdecydowanie za mało – mówi Anna Sulka.
Dodatkowo NFZ zmniejszył środki, jakie miał w tym roku przeznaczyć na refundacje przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych. Będzie ich o 1,7 mln zł mniej, niż wcześniej zaplanował Fundusz.