Kryzys na rynku pracy najbardziej dotknął branżę edukacyjną i szkoleniową. O 37 proc. wzrosło natomiast zapotrzebowanie na usługi prawnicze.
W II kwartale tego roku pojawiło się o 3 proc. więcej ofert w stosunku do poprzedniego kwartału. Jak podaje grupa pracuj.pl, najbardziej wzrosło zapotrzebowanie na prawników.
– Poszukuje się specjalistów z doświadczeniem w restrukturyzacjach, prawie upadłościowym czy postępowaniach sądowych. Ze względu na dużą liczbę zwolnień czy porozumień pracowniczych, firmy i kancelarie zainteresowane są prawnikami z doświadczeniem w prawie pracy – wylicza Małgorzata Tylec-Gusakov, wspólnik w firmie FIT Specialist Recruitment.
Coraz łatwiej znaleźć też pracę w sektorze finansów. Kryzys nie dotknął też mocno specjalistów od handlu i sprzedaży – ci mimo spowolnienia gospodarki nadal mogą przebierać w ofertach. Grupa Pracuj.pl odnotowała, że oferty pracy dla handlowców stanowią ponad połowę wszystkich ogłoszeń umieszczonych na ich portalu.
– W czołówce zestawienia znalazły się też propozycje dla osób chcących pracować w dziale obsługi klienta i call center. Firmy dbają o stałego klienta – mówi Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl.
Największy procentowy spadek ofert pracy odnotowały z kolei branża edukacyjna i szkoleniowa oraz przemysł chemiczny. Spadek zainteresowania odczuli także tłumacze. Może to wynikać z chęci optymalizacji kosztów przez pracodawców, którzy tego typu usługi zlecają na zewnątrz, na zasadzie outsourcingu. Łatwo wciąż znaleźć pracę w budownictwie, choć i tu odnotowano około pięcioprocentowe zmniejszenie liczby ofert pracy.
Regionem, w którym najłatwiej było znaleźć pracę, pozostało Mazowsze. Średnio o 13 procent wzrosła liczba propozycji zatrudnienia w województwach warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim.