Spidla poinformował o tym we wtorek na konferencji prasowej w przedstawicielstwie Unii Europejskiej. Jak zaznaczył, na to konto już została przelana kwota 100 mln euro z budżetu unijnego.

Spidla zaznaczył, że jest to propozycja Komisji Europejskiej; ma ją jeszcze zatwierdzić Rada Europejska i Parlament. Decyzja w tej sprawie zapadnie najprawdopodobniej we wrześniu-październiku, tak by środki były do dyspozycji od przyszłego roku.

Przypomniał także, że ma zostać stworzony Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji. Środki z tego Funduszu - jak powiedział Spidla - mają UE pomóc reagować w przypadkach masowych zwolnień pracowników, które dotknęłyby co najmniej 500 osób.

Zgodnie z przyjętą w ostatnim miesiącu przez Komisję Europejską strategią na rzecz zatrudnienia UE udostępni 19 miliardów euro z zaplanowanych wydatków Europejskiego Funduszu Społecznego na wsparcie osób dotkniętych kryzysem gospodarczym. Przekazane zostaną także fundusze w trybie przyspieszonym, a w latach 2009-2010 nie będzie konieczne współfinansowane przez państwa członkowskie.

Jak zapowiedział wcześniej przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, UE planuje przekazanie funduszy, które pomogą w trybie przyspieszonym przeznaczyć miliardy euro na szkolenia pomagające przekwalifikować się w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.