W ramach XI priorytetu "Kultura i dziedzictwo kulturowe" osiem z 18 polskich uczelni artystycznych otrzyma dofinansowanie na inwestycje ze środków europejskich. W sumie ich wartość przekracza 300 mln zł.

Wśród beneficjentów są trzy łódzkie uczelnie - Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. W sobotę minister kultury Bogdan Zdrojewski podpisał umowę z rektorem AM oraz listy intencyjne z rektorami ASP i PWSFTviT.

"Bardzo istotne są te wszystkie inwestycje, bo są inwestycjami w technologie, nowoczesne nauczanie, w możliwość poszerzenia bazy uczelni i doprowadzenia do tego, aby edukacja artystyczna na najwyższym poziomie była zaawansowana technologicznie" - powiedział dziennikarzom minister kultury Bogdan Zdrojewski. Jego zdaniem ministerstwo kultury jest w czołówce resortów, jeżeli chodzi o pozyskiwanie i wykorzystywanie środków europejskich.

"Po zrealizowaniu inwestycji trzeba będzie te placówki jeszcze doposażyć"

Zdaniem ministra projekty są bardzo wartościowe, a ich atutem było dobre tempo realizacyjne zapisane w umowach, wysoka jakość projektów i fakt, że nie generują one znacznie wyższych kosztów utrzymania.

"Po zrealizowaniu inwestycji trzeba będzie te placówki jeszcze doposażyć. I będą to dodatkowe kwoty, które będą na komputery, piece czy na sprzęt filmowy" - zapowiedział Zdrojewski. Minister spodziewa się, że w sumie 12 uczelni artystycznych uzyska środki europejskie na inwestycje.

Liczy też, że dodatkowe środki na kulturę uda się pozyskać z nowego opodatkowania automatów do gier tzw. jednorękich bandytów.

"Jeżeli mi się uda doprowadzić do sytuacji, żeby 20 proc. podatków z nowego opodatkowania automatów do gier trafiło do kultury, to będzie to kwota ok. 100 mln zł rocznie więcej. Całość tej kwoty powinna być przeznaczona tylko na dwa cele - promocję polskiej kultury poza granicami kraju i na edukację artystyczną, czyli stworzenie funduszu dla doposażenia szkół artystycznych w te elementy, które podlegają najszybszej dekapitalizacji" - zaznaczył Zdrojewski.