Nabór wniosków rozpocznie się prawdopodobnie we wrześniu; zostanie ogłoszony przynajmniej półtora miesiąca wcześniej - zapowiedział wiceminister podczas sesji sejmiku województwa. Obrady były poświęcone sytuacji w świętokrzyskim rolnictwie.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) poinformowała w marcu, że w tym roku nie będzie nowego naboru wniosków dla rolników, którzy chcą przekazać swe gospodarstwo następcom w zamian za uzyskanie renty strukturalnej. Agencja nie miała już na ten cel pieniędzy.

"To bardzo potrzebne i ważne działanie, bo ono przyspiesza proces zmian strukturalnych na wsi. Daje szanse młodym oraz tym, którzy ukończyli już 55 lat" - podkreślił w Kielcach Ławniczak.

W jego opinii, "przyzwoity" obecnie kurs euro pozwala mieć nadzieję, że 325 mln euro wystarczy nie tylko na tegoroczny, ale także na przyszłoroczny nabór wniosków na renty strukturalne.

Obecnie wysokość renty strukturalnej wynosi nieco ponad 900 zł na osobę

W ramach PROW na lata 2007 - 2013 nabór wniosków na renty strukturalne odbył się dwukrotnie, w 2007 i 2008 r. Ogółem w tym okresie rolnicy złożyli 17,1 tys. wniosków. W ramach PROW 2004 - 2005 renty strukturalne otrzymuje 50 tys. rolników.

Obecnie wysokość renty strukturalnej wynosi nieco ponad 900 zł na osobę. Renta może być wypłacana maksymalnie przez 10 lat, do chwili ukończenia przez rolnika 65 lat.

W ramach PROW realizowane będą 22 działania. Polska na PROW ma 17,2 mld euro, z czego 4 mld euro pochodzi z budżetu krajowego. Dotychczas ARiMR wydała 6,5 mld euro. Na renty przeznaczono do tej pory łącznie około 1,5 mld zł.