Kopacz dodała, że pieniądze będą rozdzielane "na mieszkańca", a przeliczniki będą korygować częstość zachorowania, długość, kosztowność i intensywność leczenia, i dotyczyć będą dzieci do 5. roku życia i osób po 65. roku życia.

"Dzięki takiemu rozdziałowi pieniędzy będziemy mogli mówić o solidarności w dostępie do służby zdrowia. O czym wyraźnie mówi konstytucja. Realizujmy to wreszcie, i ja chcę to realizować. Przed nami ścieżka legislacyjna, mam nadzieję, że uda nam się przyjąć ustawę jeszcze w tym roku i nowy algorytm będzie obowiązywał od początku przyszłego roku" - powiedziała minister.

Jak zaznaczyła, nowy algorytm oznacza również więcej pieniędzy dla regionów, które do tej pory dostawały mniej niż inne. Dotyczy to m.in Podkarpacia, które dostawało ok. 400 mln zł, mniej niż średnia dla województwa w kraju.

Minister powiedziała, że dla tych obszarów, które dotychczas dostawały więcej pieniędzy - jak Śląsk czy Mazowsze - będzie przygotowany tzw. fundusz migracyjny, gdyż zdaniem Kopacz w tych regionach jest najwięcej szpitali klinicznych i leczą się tam mieszkańcy z całej Polski.

Zapewniła też, że płatności za tzw. nadwykonania, jakie mają szpitale, zostaną uregulowane po zamknięciu bilansu NFZ na przełomie maja i czerwca.

Nowy podział środków, po konsultacjach projektu nowelizacji ustawy i jej uchwaleniu, miałby wejść w życie od 1 stycznia 2010 r

"Będziemy chcieli zapłacić za nadwykonania, nie używając algorytmu, ale za ilość faktycznie wykonanych dodatkowo badań czy zabiegów. Będę także apelować do prezesa NFZ, aby umowy ze szpitalami na przyszłe półrocze nie były niższe niż te obecne. Będzie to trudne, bo wpływa coraz mniej składek, ale szpitale, żeby nie zadłużać się, muszą funkcjonować przynajmniej na tym poziomie co obecnie" - mówiła Kopacz.

Minister spotkała się w poniedziałek w Rzeszowie z przedstawicielami ZOZ, z którymi rozmawiała na temat zmiany algorytmu. W niedzielę odwiedziła szpital w Mielcu, w którym do poniedziałku leczona była kobieta zarażona wirusem A/H1N1.

Nowy podział środków, po konsultacjach projektu nowelizacji ustawy i jej uchwaleniu, miałby wejść w życie od 1 stycznia 2010 r. Pieniądze byłyby dzielone na każdego pacjenta w takiej samej wysokości, w każdym regionie.