"Sprywatyzowane po reformie szpitale będą uciekać się do "hazardu moralnego"

20.07.2008, 07:10; Aktualizacja: 21.07.2008, 16:42

Były wiceminister zdrowia, poseł PiS Bolesław Piecha przekonuje, że przekształcenia zakładów opieki zdrowotnej w spółki, proponowane przez Platformę Obywatelską, to nic innego jak prywatyzacja tych jednostek.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:IAR
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (43)

 • gość(2008-10-27 18:19) Zgłoś naruszenie 00

  iuszczelnic tzn ustalic kto jest ubezpieczony i placi składke zdrowotna!!Bo dzis jest tak, że pracuje np.żona, a jej maz marynarz nie placi/bo ubezpiecza go obcy armator/ale jak jest w kraju to ma za darmo, bo żona go ubezpiecza, choc jest przecież zdolny do pracy i powinien wnosic skladke do polskiej kasy, jak chce sie tu leczyc!!! Albo w rodzinie 1 osoba placi składke a 2-3 inne z tego korzystają choć sa dorosłe i powinny płacic za siebie, a nie chce im sie pracowac...

  Odpowiedz
 • Wiesio(2008-10-24 21:13) Zgłoś naruszenie 00

  No i oczywiscie zapis w ustawach zdrowotnych, zeby uslugi szpitali prywatnych nie byly drogie, czy za uslugi. Ponadto trzeba by bylo uszczelnic system zdrowia zeby pieniadze z dzialalnosci szpitali nie uciekaly za granice i wprowadzic nadzor Komisji Nadzoru nad szpitalami, podobnego do Komisji nadzoru bankowego nad polskimi bankami, zeby szpitale obowiazkowo co kwartal skladaly informacje finansowe z wlasnej dzialalnosci (z kazdej transakcji plus bilans za kwartal). Musza to byc mocne prywatne szpitale bez zadnych dlugow.

  Odpowiedz
 • Wiesio(2008-10-24 21:05) Zgłoś naruszenie 00

  Ponadto prywatne szpitale moglyby jako spolki prawa handlowego za posrednictwem funduszy inwestycyjnych lub domow maklerskich inwestowac wlasne pieniadze na gieldach swiatowych.

  Odpowiedz
 • Wiesio(2008-10-24 20:59) Zgłoś naruszenie 00

  A jezeli juz by za takie zabiegi placil i NFZ i pacjent to dodatkowo by w niewielkim stopniu musialy te szpitale tez dokladac do takich drogich zabiegow.

  Odpowiedz
 • Wiesio(2008-10-24 20:56) Zgłoś naruszenie 00

  No i najwazniejsze, ze za drogie zabiegi mozna by bylo wprowadzic wspolplacenie przez NFZ i pacjenta, tak zeby kosztow tego szpital nie ponosil.

  Odpowiedz
 • Wiesio(2008-10-24 20:55) Zgłoś naruszenie 00

  No i oczywiscie zapis ze takie prywatne szpitale by przyjmowaly pacjenta obowiazkowo w razie naglego zachorowania. Rzad Donalda Tuska moglby taki zapis wprowadzic. Ponadto w szpitalach moglyby funcjonowac apteki zeby mozna bylo kupowac jak najtansze leki, wtedy szpitale by nie ponosily kosztow dzialalnosci sprowadzania dodatkowych lekow, a jedynie apteki. Aptekom mozna by bylo wydzierzawic dodatkowe pomieszczeniana dzialalnosc na terenie prywatnego szpitala. Oczywiscie apteki moglyby sprowadzac najtansze leki zeby byly skuteczne i niedrogie, tak samo jak szpitale by takie leki sprowadzaly zeby nie byly drogie.

  Odpowiedz
 • Wiesio(2008-10-24 20:47) Zgłoś naruszenie 00

  Samorzady moglyby wtedy sprywatyzowac calkowicie szpitale w calosci. Oczywiscie musialyby te szpitale byc dotowane przez panstwo na poziomie ich prawdziwych kosztow dzialalnosci. Dzialalyby ponadto NFZ w kazdym regionie, ktore by pomagalo szpitalom. Dobrym rozwiazanie tez by bylo podnoszenie tez skladki zdrowotnej, tak zeby szpitale mogly dzialac dalej. Pracownicy zbankrutowanych szpitali przechodziliby do nowoutworzonych szpitali. Ponadto mozna by bylo wprowadzic mala odplatnosc na poziomie do 50 zl za pobyt w szpitalu, a dodatkowa mala odplatnosc za porady i leczenie. Nie byloby to zle rozwiazanie. Nie powinno sie tez doprowadzac do dzikiej prywatyzacji. Poki jeszcze rzadzi PO-PSL szpitale moglyby byc prywatyzowane przez samorzady, ale to samorzady musialyby wszystkiego dopilnowac zeby za majatki nowopowstalych szpitali otrzymac jak najwiecej pieniedzy w procesie prywatyzacji. Oczywiscie rzad Donalda Tuska musialby dopilnowac zeby to nie byla dzika prywatyzacja przez samorzady.

  Odpowiedz
 • Wiesio(2008-10-24 20:03) Zgłoś naruszenie 00

  Jesli szpitale by oglosily upadlosc to automatycznie dlugi szpitali by przepadly. Syndycy wyodrebnieni przez rzad PO-PSL mogliby wylaczyc spod masy upadlosci majatki szpitali, wtedy dluznicy by sie nie upominali o swoje pieniadze. Na miejsce zbankrutowanych szpitali mozna by bylo powolac nowe szpitale, a majatki szpitali wylaczone przez syndykow spod masy upadlosci przeniesc do nowych szpitali. Wtedy mozna by bylo majatki nowych szpitali przekazac w rece samorzadow a te decydowalyby o ich prywatyzacji. W koncu rzadzi PO-PSL, a w samorzadach decydujacy glos maja politycy spo tych ugrupowan.

  Odpowiedz
 • Wiesio(2008-10-24 19:51) Zgłoś naruszenie 00

  Rzad przeciez moze oglosic upadlosc wszystkich szpitali jak prezydent zawetuje ustawy zdrowotne (i nie poprze je SLD i zostana w konsekwencji odrzucone) autorstwa PO i szpitale by nie byly spolkami prawa handlowego. Mozna to zrobic uchwalajac odpowiednia ustawe i wyznaczajac syndykow przez rzad PO-PSL do przeprowadzenia upadlosci szpitali. Syndycy by wylaczyli majatki szpitali spod masy upadlosci. Na ich miejsce moglyby powstawac nowe szpitale, a majatki wylaczone przez syndykow spod masy upadlosci przechodzilyby do nowoutworzonych szpitali. Wtedy mozna by bylo takie majatki oddac samorzadom, a te decydowalyby co dalej zrobic z tymi nowopowstalymi szpitalami. Prawdopodobnie by byly prywatyzowane. Prezydent na pewno by podpisal ustawe o upadlosci wszystkich szpitali i nie byloby weta SLD. Oczywiscie z inicjatywa wyjsc by musiala Platforma obywatelska i Polskie Stronnicto Ludowe.

  Odpowiedz
 • Wiesio(2008-10-24 19:27) Zgłoś naruszenie 00

  Oczywiscie trzeba by bylo, zeby majatki nowopowstalych szpitali byly wyodrebnione przez syndykow od masy upadlosci, zeby ich majatki przeszly do nowpowstalych szpitali na (zeby nikt nie roscil sobie do nich prawa) bez dlugow. I dopiero jakby przeszly w rece samorzadow mozna by bylo je prywatyzowac.

  Odpowiedz
 • Wiesio(2008-10-24 19:19) Zgłoś naruszenie 00

  Moze lepiej by bylo oglosic upadlosc wszystkich szpitali. Nie musialyby wtedy te szpitale splacac swoich zadluzen. Na ich miejsce moglyby powstawac nowe szpitale. Nowe szpitale mozna by bylo sprywatyzowac (ich majatki). To lepsze niz splacanie zadluzenia przez rzad wszystkich szpitali. Odbyloby sie to tanszym kosztem na wzor polskich stoczni. Majatki szpitali mozna by bylo oddac w rece samorzadow, a tez moglyby prywatyzowac szpitale juz we wlasnym zakresie. Trzeba by bylo sie tez przyjrzec czy tego sposobu by nie zakwestionowala Komisja Europejska, zeby kiedys nie doszlo do tego ze szpitale by musialy oddawac pieniadze pochodzace z pomocy publiczej.

  Odpowiedz
 • Kuma(2008-09-10 08:33) Zgłoś naruszenie 00

  kto spojrzał na dochód pana Piechy (deklaracja zamieszczona w internecie) ze swego prywatnego gabinetu kiedy zaczynał karierę polityczną wie jakiego pokroju jest to człowiek i gdzie ma prawo a gdzie sprawiedliwość. Balicki juz sie "sprawdził", zatem propagowanie pogladów tych panów powinno byc karane, jak oszustwo czy faszyzm

  Odpowiedz
 • pizetju(2008-07-21 18:35) Zgłoś naruszenie 00

  do 29 - Wituś - zapukaj do Towarzystw Ubezpieczeniowych i zapytaj jak to kolesie ( lekarze ) wzajemnie podreperowywali swój budżet nie o marne 1000-2000zł tylko 5-10 tys. Euro. ( Koszty leczenia zagranicą) Wstyd. Hazard dopiero sie zacznie studenciku pożyjesz, zobaczysz jak łapki będą się trząść z emocji.

  Odpowiedz
 • olek(2008-07-21 17:26) Zgłoś naruszenie 00

  Jak widzę te dwie nawiedzone gęby to żygać mi się chce.

  Odpowiedz
 • Iwona(2008-07-21 13:32) Zgłoś naruszenie 00

  Przypomnijcie sobie Państwo, ile szczekania było , jak wprowadzano reforme emerytalna w 1999 r!!! zyczę rządowi PO, żeby nie ulegli naciskom. zycze też , żeby patrzyli nałapy krętaczom próbującympółśrodkami ukręcic dla siebie kasę. bardzo bym chciała, żeby reformy gospodarcze dało się wprowadzić. Mimo, ze jestem babcią i czeka mnie wszystko "dobre" związane z przejściem na emeryturę. Bardzo życzę powodzenia.

  Odpowiedz
 • witek(2008-07-21 13:00) Zgłoś naruszenie 00

  Panowie Piecha i Balicki są niedouczeni a popisują się "naukowymi" terminami. Twz. "moral hazard", to zjawisko polegające na nadużywaniu usług za które płaci tzw. third payer, czyli np. ubezpieczyciel. Pacjenci za których płaci ubezpieczyciel mają tendencję do używania z większej ilości usług niż potrzeba, bo ... nie ponosza ich kosztów. A tych dwóch Panów po tylu latach spędzonych w Ministerstwach nie wie o czymś co student zdrowia publicznego uczy się w drugim miesiącu swoich studiow

  Odpowiedz
 • AGA(2008-07-21 12:56) Zgłoś naruszenie 00

  Pamiętajmy, że każdy z nas jeżeli nie był to będzie pacjentem. Już gorzej nie mogą mieć pacjenci jak teraz.Straszenie spółkami jest niepotrzebne.Obecnie są szpitale niepubliczne,które mają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i pacjent nic nie płaci a otrzymuje świadczenia zdrowotne wysokiej jakości.Potrzebna jest debata w mediach i uświadamianie ludzi.Wystarczy płacenia nieformalnego lekarzom. Pan Balicki i Pan Piecha mówią nieprawdę.

  Odpowiedz
 • kaja(2008-07-21 10:28) Zgłoś naruszenie 00

  Czy teraz lepsza opieka jest w szpitalu publicznym, czy prywatnym? Czy pacjent lecząc się w szpitalu prywatnym ponosi koszty leczenia? Wystarzcy odpowiedzieć sobie na pytania i wszystko jasne. Pan Piecha i pan Balicki mieli juz swoje 5 minut i nie zrobili nic, zresztą pan Piecha to kłamczuch jakich mało i powienien wogóle się wynosić z polityki.Dlaczego prywatne szpitale nie mają długów?, dlaczego w prywatnych szpitalach nie bierze się łapówek, dlaczego w szpitalach prywatnych opieka jest na najwyzszym poziomie, dlaczego w szpialach prywatnych nie popełnia sie błędów lekarskich? Ano właśnie dlatego, że są prywatne. Leczenie w tych szpitalach, pacjenta nie kosztuje ani złotówki , więc nie rozumiem dlaczego opozycja i nie tylko są temu przeciwni? Jest właśnie tak jak pisze w komentarzu pan Andrzej.

  Odpowiedz
 • Iwona(2008-07-21 08:52) Zgłoś naruszenie 00

  Uważam, że zmiany są NIEZBĘDNE!! Miałam kilka operacji i nigdy-powtarzam nigdy nie zasugerowano mi nawet , że powinnam coś dać. Są ludzie, którzy uważaja , że musza dać. I dają. Hipokryzja jest twierdzenie, że pacjent w prywatnym szpitalu bedzie gorzej traktowany. prosze tylko spojrzec do ogłoszeń w jakiejkolwiek prasie. prywatnych "klinik' zatrzęsienie!!! A kto- za przeproszeniem w nich leczy, operuje? Ci lekarze, którzy pracuja w lszpitalach państwowych. Nie wierzę w wole jakiejkolwiek reformy (oprócz dołozenia pieniędzy do systemu) ze strony srodowisk medycznych oraz części administracji rządowej. Gołym okiem widać ,że najprostszych działań zmierzających do ewidencji chipowej pacjentów i wykonywanych dla nich usług nie wprowadza się przez wszystkie lata. Bo najprościej mieć w systemie pieniądze, których nikt do końca nie skontroluje, z których nikt nie rozliczy. Podobnie jest z KRUS, podobnie jest ze szkolnictwem, ktorego merytoryczny poziom..eech.

  Odpowiedz
 • janiz(2008-07-20 20:34) Zgłoś naruszenie 00

  Obojętnie co piszecie na ten temat i wzajemnie siebie obrażacie to zmiany w ochronie zdrowia muszą być. Ktoś musi dopłacać do niedoszacowanych usług przez NFZ i tylko sprawą polityczną jest czy będzie to pacjent czy budżet państwa. Trzeba będzie zmienić sposób zarządzania bo obecny prowadzi tylko do korupcji, długów i o czym mało się mówi do strasznego zaniżania standardów leczenia. Nie da się dłużej bronić tezy że lakarz jest od leczenia ja d..a od sr...a. A przez to może pracować na gorszych zasadach niż reszta pracowników a jak chce zarobić na swoje wille i samochody (do których też ma prawo) to albo nie wraca z pracy do domu allbo zgadza się na wkłdanie 20 zł do kieszeni fartucha. A dla przypomnienia wykształcenie medyczne nie jest powodem zakazu zarządzaniia placówkami ochrony zdrowia. Każdy z zarządzających ma lub uzyska na dwuletnich studiach menadżerskich potrzebny papier i to za pieniądze szpitala. Tutaj tylko dodatkowo potrzebna jest tylko etyka i zrozumienie innych ludzi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane