NFZ: krótsze szpitalne kolejki, łatwiejszy dostęp do świadczeń

autor: Dominika Sikora18.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 19.07.2008, 08:23

Od 2009 roku dostęp do najbardziej deficytowych świadczeń, np. endoprotez stawu biodrowego, będzie łatwiejszy. Długi czas oczekiwania na zabieg często nie odpowiada rzeczywistemu, bo pacjenci wpisują się na kilka list szpitalnych. NFZ planuje określenie maksymalnego czasu oczekiwania na niektóre zabiegi.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (3)

 • üö(2008-07-18 09:53) Zgłoś naruszenie 00

  Poniewaz rzad nie potrafi przeprowadzic wlasciwej reformy zdrowia, proponuje stworzenie nowego ministerstwa, ministerstwa do spraw kolejek do uslug medycznych.
  Do Autora artykulu: prosze nie podawac przykladow z Wlk. Brytanii, bo tam jest jedna z najgorszych organizacjii sluzby zdrowia w Europie.

  Odpowiedz
 • kulawy Ślązak(2008-07-19 01:27) Zgłoś naruszenie 00

  Podajecie ,że czeka się na endoproteze stawu biodrowego nawet 452 dni,ja już tyle czekam , a termin operacji mam wyznaczony grudzień 2009r,czyli jeszcze drugie tyle.Moze po proponowanych zmianach termin oczekiwania zostanie skrócony.

  Odpowiedz
 • juz dzisiaj mozna w prywatnych szpitalach za odplatnoscia zmnieszyc kolejke, co za laska??(2008-07-19 11:58) Zgłoś naruszenie 00

  Po wyczerpaniu limitu wynikającego z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia szpital ma prawo pobierać opłaty. Może od nas żądać pieniędzy, gdy nie podpisze kontraktu, bo np. uzna, że proponowane przez NFZ ceny są za niskie.
  Czy szpital może odesłać pacjenta z kwitkiem?
  Tak. Będzie miał większą możliwość odesłania pacjenta niż do tej pory. Nie będzie mógł tego zrobić tylko w nagłych wypadkach i wtedy gdy stan chorego grozi utratą życia.
  Czy samorządy będą sprzedawać szpitale?
  Tak, ale przede wszystkim te, które mają największe długi.
  Czy będą chętni do kupna tych szpitali?
  To zależy od tego, czy NFZ zacznie lepiej płacić za usługi. Może się okazać, że to kiepski interes. Tak bedzie napewno!!
  Jakie to może mieć konsekwencje dla pacjentów?
  Jeśli NFZ nie będzie płacił więcej za usługi, to szpital kupi ich mniej. A to oznacza, że bezpłatnych usług dla pacjentów będzie mniej. Albo więc będą musieli za niektóre zapłacić z własnej kieszeni, albo zwiększy się składka zdrowotna.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane